Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: سال‌های دور مردم با صدای خروس از خواب بیدار می‌شدند اما باید امروز با صدای غرش شیر از خواب بیدار شوند. معلوم نیست کشتی حیوانات وحشی بر بلندای کدام کوه تهران ایستاده است که به نوبت در حال تخلیه حیوانات است. شاید فردا هم وقتی در خانه‌تان را باز کردید ببینید که یک فیل در حال قدم زدن در کوچه شماست.

به گزارش فارس بامداد ۲۲ آذر در مسیر شرق به غرب بزرگراه همت یک توله شیر در حاشیه بزرگراه در حال جولان دادن بود که توسط آتش‌نشانان به دام افتاد و به مرکز نگهداری حیوانات منتقل شد.

دو روز بعد از این حادثه دومین بچه سلطان جنگل در حاشیه بزرگراه شهید زین‌الدین هنگامی که در لابلای درختان در حال حرکت بود دیده شد.

به گفته امیر مهدیانی، مدیر عملیات منطقه ۳ سازمان آتش نشانی، چون امکان داشت شیر به داخل جنگل لویزان بگریزد و بدام انداختن آن به سختی انجام شود از گروه‌های عملیات نجات کمک خواسته و توانستیم ظرف مدت ۵۰ دقیقه این حیوان وحشی را به دام بیندازیم و این بچه شیر حدوداً ۵۰ کیلو و ۲ برابر بچه سطان اولی جثه و وزن داشت.

فردای به دام افتادن دومین توله شیر خبر رسید که یک روباه گرسنه و عصبانی که قصد حمله داشته در خیابان ری تهران به دام افتاده است.

تصور کردیم سرما باعث شده این چند حیوان وارد شهر شوند اما مثل اینکه موضوع به اینجا خلاصه نمی‌شود و دیروز خبر رسید ۳ توله شیر و یک میمون گرسنه و بازیگوش در ایستگاه اتوبوس به دام افتادند.

جالب است که گفته می‌شود این ۳ توله شیر اخیر به دلیل استرس وارده حالشان خوب نیست اما باید از مسئولان پرسید که حضور این حیوانات وحشی که برای مردم به شدت خطر دارند به شهروندان استرس وارد نمی‌کند.

اضطراب و ترس را واقعا در مردم می‌توان دید چرا که نگران هستند فردا پلنگ و ببر هم در خیابان‌های شهر ببیند بهتر است مسئولان امر هر چه سریعتر برای این مشکل کاری کنند.

به نظر می‌رسد تهران به بهترین زیستگاه برای توله شیرها، کرکس‌ها، روباه‌ها و میون‌ها تبدیل شده که همه به سمت این شهر هجوم آورده و به راحتی در حال جولان دادن هستند.

خوب است اسم تهران را تغییر داد و کلیله و دمنه گذاشت چرا که در آن انواع حیوانات وجود داشتند.

برخی از مسئولان معتقدند که نگهداری شیر در شمال شهر تهران مد شده و برخی از شهروندان توله شیرهایشان را برای هواخوری به پارک‌ها می‌آورند.

گفته می‌شود این توله شیرها نژاد آفریقایی دارند و چند سال پیش وارد کشور شدند و در  حال حاضر توله‌های آنها در تهران به قیمت ۹ میلیون تومان قاچاق می‌شود.

صاحبان این شیرها تا یک سالگی این حیوان وحشی را نگه می‌دارند اما به دلیل اینکه در این سن صدای نعره آنها تغییر کرده و به شدت پنچه‌هایشان قوی می‌شود و ممکن است به صاحبانشان آسیب وارد کنند در نتیجه تصمیم می‌گیرند آنها را در شهر رها کنند فارغ از اینکه این حیوانان می‌توانند به مردم آسیب‌های جدی وارد کنند.

متولی ساماندهی حیوانات وحشی سازمان محیط زیست است. در تمام دنیا وقتی این حیوانات رها می‌شوند آتش‌نشانی آنها را به دام انداخته و تحویل محیط زیست می‌دهد.

بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی خرید و فروش، ورود این حیوانات باید با مجوز انجام شود. اما به نظر می‌رسد این اقدامات اخیر تماماً غیرقانونی بوده است.

در ابتدا وقوع این حادثه مسئولان اعلام کردند که این ‌توله شیرها از طریق مرز پاکستان و افغانستان با خودروهای عبوری منتقل شده اند اما  دیروز مسئولان محیط زیست گفته‌اند که بر اساس اطلاعات ما این بچه‌ شیرها توسط یک خودرو و یک یدک‌کش اسب‌کش در حال منتقل شدن از بابلسر به اصفهان بودند که یا به دلیل باز شدن در یدک‌کش و یا به دلیل باز شدن منفذی در دیواره یدک‌کش این ۳ قلاده شیر در طول مسیر در شهر تهران خارج می‌شود که ۲ قلاده پیدا شد و قلاده سوم نیز بر اثر تصادف کشته شد و ۳ قلاده دیگر نیز تحویل محیط زیست شده است.

بالاخره معلوم نشد این حیوانات از پاکستان وارد شده‌اند یا در داخل قاچاق شده‌اند و متولی امر چه کسانی بودند و چرا اصلا این حیوانات در شهر در حال تردد هستند.

جالب است که کرکس در آسمان شهر پرواز می‌کنند، روباه خشمگین حمله می‌کند، توله شیرها در خیابان‌ها شهر جولان می‌دهد، میمون هم در ایستگاه اتوبوس مردم را به وحشت می‌اندازد و مار افعی در بازار به راحتی خرید و فروش می‌شود و مسئولان امر برای این مشکل هیچ اقدام اساسی انجام نمی‌دهند و توپ را در زمین یکدیگر پاس می‌دهند.

به نظر می‌رسد تهران با وسعت تقریبی ۷۰۰ کیلومتر مربع به باغ وحش مناسبی برای حیوانات وحشی تبدیل شده که به راحتی در آن در حال تردد هستند.

۴ Comments

 1. ایمان می‌گه:

  خیلی از جملات این گزارش با نام “دیده بان حقوق حیوانات”سنخیتی نداره. اصلا مناسب نبود

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   از نقد شما ممنونیم.
   جملات این گزارش جملات دیده بان نیست و مطلب «به گزارش فارس» منتشر شده.
   دانستن نظر افراد غیر هم فکر با ما، باعث درک اشتباه آنها و جستجو برای کشف راه حل منطقی جهت اصلاح آن خواهد شد. ندیدن نظریات مخالف، ولو بی منطق، باعث سکون یک گروه همفکر خواهد بود.
   به علاوه، انتشار نظر مخاطبین و امتیاز دهی خوانندگان به نظریات، مبین سمت و سوی کلی علاقمندان به حیوانات است در مورد خبر منتشر شده.
   در زمینه های خاص، دیده بان از طریق انتشار بیانیه یا آگاهی نامه، اعلام نظر می کند.
   تعصب عزیزان به دیده بان، از سویی بار مسوولیت دست اندرکاران را سنگین می کند و از سویی انرژیشان را.
   به هر دو بهانه، از توجه و دقت نظر شما ممنونیم.

 2. Platypus می‌گه:

  …..هوم ، جناب دیده بان حقوق حیوانات منظور از این جملات چیست ؟ « جالب است که گفته می‌شود این ۳ توله شیر اخیر به دلیل استرس وارده حالشان خوب نیست اما باید از مسئولان پرسید که حضور این حیوانات وحشی که برای مردم به شدت خطر دارند به شهروندان استرس وارد نمی‌کند. »
  راستش فکر می کنم با توجه به این برخورد شما، بهتر است نام سایت خود را عوض کرده و آن را « دیده بان حقوق انسانها » بنامیم ! آخر برادر من حواسمان باید جمع باشد که این توله های بیگناه و معصوم هنوز شیر خواره یا خیلی خرد سالند . ما انسانها این موجودات زیبا را از آغوش مادر جدا کردیم . غذای مناسب و کافی به آنها ندادیم . حتمابا توجه به شرایط بدی که اینک در آن قرار دارند . در جای سرد و نمور هم اسکان داده شده اند . بعدش هم کدام حیوان وحشی با سوار شدن در خودرو سواری کنار می آید ؟ که این کوچولوها کنار بیایند .و استرس پیدا نکنند؟؟؟‌ !!!
  آنوقت شما نگران استرس شهروندان هستی ؟ بابا ایوالله !

  • دیده بان حقوق حیوانات- ایران می‌گه:

   درود بر شما همراه همیشگی…..
   یکی از هدف های دیده بان، فرهنگ سازی در مورد حقوق حیوانات و آگاهی رساندن در مورد گزارش های نابجای بعضی از خیرگزاری ها می باشد ، جمع آوری و انتشار اخبار در مورد حقوق حیوانات از منابع و خبر گزاری های مختلف گوشه ایی از فعالیتهای ما می باشد ، پس بنابراین تمام گزارشات حرف ها و هدف های ما نمی تواند باشد .
   با سپاس از نظر شما .

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN