Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: به استناد قانون ،شهرداری مکلف است تا نسبت به جمع آوری حیوانات بلاصاحب اقدام کند

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، دکتر رسول علی اشرفی پور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اظهارات حسین کلخورانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران مبنی بر خرید و فروش حیوانات وحشی توسط دلالان در مولوی اعلام کرد: زمانی که یک فرد مسئول و یا ارگان خاصی که مطابق قانون در خصوص مراکز خرید و فروش حیوانات مسئول است، می‌آید و قیمت‌ حیوانات که به صورت غیر مجاز خرید و فروش می‌شود را بزرگنمایی می‌کند، هنر نکرده است.

وی افزود: البته مشاهده کرده‌ایم که زیر مجموعه همان نهاد یا ارگان کمک‌های شایانی در گذشته در مورد ساماندهی مراکز خرید و فروش حیوانات داشته‌اند.

علی اشرفی پور ادامه داد: حال که شهرداری علی رغم برخی اقدامات، مسئولیت خود را در این خصوص باور نداشته باشند ضمن اینکه این موضوع جای تأمل دارد همچنین باعث کمرنگ نشان دادن زیر مجموعه خود نیز می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در خصوص ادعای شهرداری مبنی براینکه شهرداری هیچ وظیفه‌ای در قبال توله شیرها در شهر ندارد، اظهار داشت: اعتقاد من این است که اگر دستگاهی مسئولیت پیدا شدن شیرها را به گردن دستگاه دیگری بیندازد، کار صحیحی نیست ضمن اینکه در بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری قید شده است ، حیواناتی که در سطح شهر بلاصاحب هستند، شهرداری مکلف است تا نسبت به دفع آنها اقدام کند.

وی تصریح کرد: بنابراین اگر شیر، تمساح و کرکس در سطح شهر دیده می‌شود، در دید اول، حیوان بلاصاحب است و شهرداری مکلف است تا نسبت به جمع‌ آوری آنها اقدام کند و بعد از اینکه مشخص شد این نوع حیات‌وحش، بومی یا غیر بومی است باید به مراکز نگهداری مجاز که مجوز محیط زیست دارند یا سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شود.

علی اشرفی‌پور در خصوص شیرهایی که در سطح شهر تهران پیدا شد،اضافه کرد: اقدامات خوبی در این زمینه توسط مردم و دستگاه‌های مسئول صورت گرفت ضمن اینکه مردم این حیوانات را دیدند و بلافاصله با آتش‌نشانی تماس گرفتند و نیروهای آتش‌نشانی نیز سازمان حفاظت محیط زیست را در جریان موضوع گذاشتند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران عنوان کرد: یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران بر اساس گزارش مردم و اطلاع‌رسانی آتش‌نشانی وارد کارزار شد و قرنطینه بچه شیرها آنها انجام گرفت ضمن اینکه تمام این اقدامات نشان می‌دهد در چنین مواقعی هر دستگاهی به تناسب مسئولیت خود نقش دارد.

وی تصریح کرد: آنچه را که از چنین حوادثی ما باید درس بگیریم تجربه‌اندوزی از این نظر است که این همکاری‌های مشترک را چگونه تمرین کنیم و چگونه تقویت بخشیم.

دکتر علی اشرفی‌پور عنوان کرد: آنچه اهمیت دارد این موضوع نیست که کدام دستگاه نقش دارد یا ندارد بلکه آنچه مهم است این است که هر کدام از دستگاه‌های متولی نقش خود را به خوبی ایفا کنند در این خصوص وظیفه سازمان محیط زیست این بود که بچه شیرها را تحویل بگیرد و شرایط قرنطینه‌ای مناسب را برای آنها فراهم کند.

وی تأکید کرد: در خصوص قاچاق حیوانات چه از طریق مرزهای کشور و چه از طریق زاد و ولد غیرمجاز نباید موضوع را گردن فقط یک دستگاه انداخت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه مهمترین دستگاه‌هایی که در این زمینه نقش دارند شهرداری تهران، نیروی انتظامی و سازمان حفاظت محیط زیست است؛ تصریح کرد :شهرداری تهران در خصوص ساماندهی صحیح مراکز فروش و برخورد با مراکز غیرمجاز نقش قانونی دارد و نیروی انتظامی نیز بی‌تردید با هرگونه قاچاق حیوانات و خرید و فروش غیرمجاز آن لازم است برخورد داشته باشد.

اشرفی‌پور اظهار داشت: سازمان محیط زیست نیز در راستای حفاظت از تنوع زیستی مسئول توجه به این موضوع و توجه دادن دستگاه‌های مسئول در جایی که قانون اجازه داده است است.

وی تأکید کرد: محیط زیست استان تهران به طور مرتب از مراکز نگهداری مجاز توسط کارشناسان خود در فصول مختلف سال پایش انجام می‌دهد و سابقه برخورد با مراکز غیرمجاز نگهداری حیوانات هم در پرونده‌های این اداره کل از قدیم تا حال موجود است.

علی اشرفی‌پور این نکته را هم گفت که در خصوص برخورد با مراکز و کانون‌های غیرمجاز خرید و فروش حیوانات حداقل از سال گذشته تابه حال چندین مورد عملیات اجرایی توسط مأمورین یگان حفاظت محیط زیست استان تهران به خصوص در مولوی، بازار خلیج و شرق تهران صورت گرفته و حداقل ۲۵۰ عدد حیوان غیر مجاز جزء کشفیات یک سال اخیر این اداره کل بوده است.

وی افزود: ولی اگر قرار باشد در ادامه راه یگان حفاظت محیط زیست کماکان تنها به سوی مبارزه با و برخورد با این کانون‌های خرید و فروش پیش رود بی‌تردید این مشکل باقی خواهد ماند و دستگاه‌هایی که مسئولند بمانند شهرداری، نیروی انتظامی و حتی رسانه ملی، باید کمک حال محیط زیست باشند.

مدیر کل خفاظت محیط زیست استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: البته در خصوص همکاری رسانه ملی و مراجع قضایی تاکنون مشکل و محدودیتی وجود نداشته است.

http://www.doe.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=e256bdb1-c83c-4af3-8ee3-8735889966cc

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN