Subscribe: RSS Twitter

تصویر تزیینی است.

مهر نوشت: رئیس اداره محیط زیست شهرستان نی ریز فارس از مشاهده ردپای یک خرس قهوه ای در اطراف منطقه حفاظت شده بهرام گور خبر داد.

حسن ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر در شیراز افزود: از ردپای این خرس قهوه ای که در دو کیلومتری منطقه حفاظت شده بهرام گور مشاهده شده عکسبرداری و مختصات و نقطه ای که این گونه رد شده قالب گیری شده است.

وی ادامه داد: در بررسیهای اولیه این چنین به نظر می رسد که این خرس قهوه ای از منطقه سرچهان بوانات به سمت منطقه بهرام گور آمده و احتمال می رود که به دلیل سردی زیستگاهش به این منطقه آمده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان نی ریز تصریح کرد: خرس قهوه ای فقط در رشته کوههای زاگرس وجود دارد و زیستگاه خرس مشکی تنها سیستان و بلوچستان است.

ابراهیمی اظهار داشت: امکان زنده گیری خرس قهوه ای که در اطراف بهرام گور دیده شده وجود ندارد اما پس از پیدا شدن به زیستگاه اصلی خود بازگردانده می شود.

منطقه حفاظت شده بهرام گور در شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد و وسعت این منطقه ۴۰ هزار و ۸۰۰ هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و ۷۸۷ متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود ۲۰۰ میلی متر است.

این محدوده از سال ۱۳۵۱ با عنوان منطقه حفاظت شده “بهرام گور” تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه در کشور است که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است.

حضور دیگر گونه های ارزشمند نظیر جبیر، گربه کاراکال، زاغ بور، هوبره و… ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می کند و تماشای حیات وحش به خصوص گونه های در معرض تهدیدی نظیر گورخر ایرانی، هوبره و زاغ بور در این منطقه به سادگی امکان پذیر است.

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN