Subscribe: RSS Twitter

محمد علی اینانلو

دیده بان حقوق حیوانات: یک کارشناس محیط زیست [؟] گفت: افرادی که صدور مجوز شکار اصولی را عامل کشتار حیات وحش می پندارند از طبیعت شناخت درستی ندارند.

محمدعلی اینانلو در گفتگو با مهر افزود: شکار یک واقعیت اجتماعی است که چه با مجوز و چه بدون مجوز انجام می شود پس بهتر است با مطالعه و برنامه برای شکار در فصل و برای گونه های مجاز، مجوز صادر شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از طرفداران محیط زیست به طبیعت به صورت یک موضوع سانتیمانتالیسم نگاه می کنند گفت: طبیعت به همان اندازه که زیباست به همان میزان هم خشن است و اینکه برخی شکار حیات وحش را تضییع حقوق حیوانات می دانند حتماً هرگز راجع به وعده های غذایی که روزانه مصرف می کنند فکر نمی کنند.

اینانلو با اشاره به اینکه کسانی که در بیابان زندگی می کنند حداقل روزی یک شکار می زنند افزود: اگر مجوز شکار صادر نشود اینگونه روشهای بی رویه و بدون برنامه در فصول سنین و گونه های غیر مجاز ادامه می یابد و روز به روز وضعیت حیات وحش بدتر می شود.

وی با بیان اینکه باید میان شکارچی و شکار کش تفاوت قائل شد افزود: شکار کش کسی است که بدون قانون و برنامه به صورت بی رویه شکار می کند اما شکارچی فردی است که با مجوز و در محلهای قانونی شکار می کند که البته تمام کارشناسان محیط زیست مخالف شکار بی رویه هستند.

اینانلو در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت حیات وحش در ایران آیا صدور مجوز شکار منجر به نابودی بیشتر حیات وحش نمی شود گفت: آنچه که منجر به انقراض گونه های حیات وحش می شود نابودی زیستگاهها برای احداث پالایشگاه و تراشیدن جنگلها برای ایجاد باغ کیوی است نه شکار با برنامه و اصولی.

به گفته وی، یک کل ۱۳ ساله و یا قوچ ۱۱ ساله مانند میوه های رسیده یک باغ هستند که در صورتی که برداشت نشوند از بین می روند و هیچ عایدی برای کشاورز نخواهند داشت.

اینانلو تصریح کرد: اما با شکار به موقع حیات وحش مسن درآمدی هم عاید محیط زیست می شود که در صورت برنامه ریزی مقدار آن هم قابل توجه است.

وی با اشاره به اینکه صدور مجوز شکار برای گونه های مورد حمایت ممنوع است گفت: در ایران گونه هایی مانند هوبره، گوزن زرد، گورخر و یوزپلنگ را نمی توان شکار کرد و شکار اصولی گونه ای مانند کبک که جمعیت میلیونی دارد هیچ اشکالی ندارد.

دیده بان حقوق حیوانات بدون استثنا هیچ یک از جملات این گزارش را صحیح نمی داند.

__________________

از محدودیت شکار حمایت می کنیم/ حقیقت نامه ای به مسوولین

شکایت برگزارکنندگان تورهای شکار خارجی از محیط زیست/ وقتی آب هم سربالا می رود!

برگزاری تور رسمی شکار در ایران

۲۴ Comments

 1. دستان علوی می‌گه:

  با سلام و درود
  اگر جانوران مسن باید توسط شکارچیان از چرخه ی حیات حذف شوند ، پس
  احد الناسی در این مملکت حق ندارد درباره ی حمله گرگ به خودش یا تصرفاتش شکایتی بکند .
  با سپاس
  حامی گرگ های ایران

 2. کیوان می‌گه:

  بهره برداری صحیح و مناسب از طبیعت صحیح است. چرا دیده بان حقوق حیوان شکار اصولی و حساب شده را صحیح نمیداند؟ شکار متناسب با ظرفیت زیستگاه و سن و جنس و تعداد یک گونه باشد چه ایرادی دارد؟ شکار در زیستگاهی با جمعیت چهار پای بیش از ظرفیت و بدون وجود گوشتخوار و عدم قابلیت انتقال گونه مربوطه به سایر زیستگاها به دلیل اختلالات ژنتیکی چه اشکالی میتواند داشته باشد؟

 3. نوید رکوعی می‌گه:

  ضمن تائید گفته های استاد اینانلو ، شکار یکی از قدیمی ترین فعالیت هایی است که تاکنون همراه با بشر مانده و قطعا خواهد ماند ، پس باید آنرا مدیریت کرد .
  من شکارچی نیستم و نخواهم بود اما حرف درست هیچ جوابی نخواهد داشت .

 4. سهند می‌گه:

  شما میری جدا می کنی؟ مگه میوه می خری ؟؟؟؟از دور با تفنگ مگه شکارچی می فهمه چند ساله هستش کل یا بز؟ اصلا اگه نزدیک هم بره مگه می تونه بفهمه ؟؟
  آدما هر روز مرغ و گاو می خورن که همه پروشگاهی هستن . تو شهر شما کل و بز هم تکثیر میشه و اینقدر زیاده که با مرغ مقایسه می کنی؟
  برات متاسفم

  • نوید رکوعی می‌گه:

   اول تحقیق کنید :
   ( از دور با تفنگ مگه شکارچی می فهمه چند ساله هستش کل یا بز؟ اصلا اگه نزدیک هم بره مگه می تونه بفهمه ؟؟ )
   در جواب این سوال باید گفت بله ، تشخیص سن یکی از آسان ترین کار ها ، حتی برای یک نوجوان علاقه مند به حیات وحش است .

   • پویان می‌گه:

    دوست عزیز اون کل یا بز پیر رو آدما نباید بکشند .طبیعت چرخه داره. پلنگ و گرگ و ….. همه اینا هستن.اونا هستن که باید شکار کنن. یکمی دقت کنی متوجه میشی که به طور مثال طعمه های یوز آسیایی شکار شده (جبیر و .. ) و داره نسلش منقرض میشه .تعداد این حیوانات زیاد نیست که اجازه شکارشون داده بشه.

    • نوید رکوعی می‌گه:

     شما کمی دقت کن دوست عزیز ، من نگفتم هر حیوانی دیدند تیرو شلیک کنند نه هرگز ، برای خود یوز هیچ زیستگاهی نمانده چه رسد به طعمه ی یوز ، آخرین خبر احداث جاده در زیستگاه یوز بوده ، من نمی گم شکار خوبه یا بده فقط میگم یک سری علاقه مند هستند به این فعالیت و ما هم کاری نمی توانیم بکنیم ، این عده تعدادشون کم نیست و بچه هم نیستند که تنبیه کنیم آنها را ، حال به جای سخن گفتن بیاید مدریت کنیم وقت طلایی گران بهاست آن را بیهوده مصرف نکنیم .

 5. آتنا فرجاد می‌گه:

  تنها کسی از شکار حمایت میکنه که خودش شکارچی باشه و یا علاقمند به شکار باشه و یا در موارد مربوط به شکار ذینفع باشه مثل این استاد شما آقای اینانلو!!!
  انسان یک حیوان شکارگر نیست . حیوانات شکارگر از هیچ وسیله جانبی برای شکار استفاده نمی کنند .کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که شکار فقط و فقط کشتار و قتل حیوانات است و بس و چیزیست که خارج از طبیعت موجودی به نام انسان هست.
  http://forum.vegankind.ir/showthread.php?t=853

  • نوید رکوعی می‌گه:

   مطالعات خود را بیش تر کنید !!!
   شکارگر در لغت با شکارچی تفاوتی ندارد ( رجوع به لغت نامه دهخدا ) ، حیوانات شکارگر همان طور که گفته اید از هیچ وسیله ای برای شکار استفاده نمی کنند و انتظاری هم از حیوان نمی رود که با وسیله شکار کنند ، شکار خارج از طبیعت موجودی به نام انسان نیست همان طور که قبلا گفتم شکار از خلق انسان تا کنون با ما همراه بوده اما با این تفاوت که در زمان کنونی عده ای این عادت را کنار گذاشته اند و از جانداران پرورشی که به نحوی دیگر قتل عام می شوند استفاده می نمایند . وعده های غذایی ما با کشتن دیگر جانداران تامین می شود ( قبل از سخن خوب فکر کنید )
   اما در آخر باید گفت بله استاد ما ، آقای اینانلو هست و خواهد بود ، اگر استاد نبودند در کنار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نشسته بودند ( در تصویر به وضوح پیداست ) ، همان طور که میدانید در این مملکت دکترا ، فوق لیسانس ، استاد دانشگاه به وفور میتوان یافت ولی { تجربه + دانش } از هزاران مدرک تحصیلی ارزشمند تر می باشد و خوب است که یکبار دیگر تصویر را نگاه کنید .

   زمین بستر ساز طبیعت ، طبیعت بستر ساز تمدن ها

 6. farideh می‌گه:

  جناب نوید رکوعی که خیلی‌ مطالعه دارید و خیلی‌ تحقیق کردید و خود را در درجه معلمی می‌دانید اولاً که انسان تنها حیوان وحشی هست که برای تفریح، خوش گذرانی، ورزش، مسابقه، بیماری، زیبائی، تقویت جنسی‌، عطش دیدن خون و کشتار و انواع خرافات حیوانات را قتل عام می‌کند دومأ بسیاری از حیوانات بخاطر همین وحشیگری که شما طبیعی می‌دانید نسل‌شان منقرض شده و بعد از این هم خواهد شد سومان جناب با مطالعه می‌شه لطف کنید بگید کجا شما مطالعه کردی که حیوانات بوجود آمدند که در اختیار تمایلات انسانها باشند؟ بله زمانی‌ که کسی‌ از روی گرسنگی شکار کنه می‌شه گفت در حد نیاز به زنده ماندن بوده ولی‌ امروزه هیچ شکاری برای سیر کردن شکم نیست و به همین خاطر بجز تقویت کردن خو وحشیگری انسانها کمک دیگری به طبیعت نمی‌کنه. در آخر آقای اینانلو که استاد شما بوده و هست؟ این ما که فرمودید از طرف ملت ایران هست یا خودتون و خانواده؟

  • نوید رکوعی می‌گه:

   فریده خانم ، در جواب سوالات متعدد شما باید گفت :
   ۱ – شما انسان را به چشم حیوان وحشی می بینید ؟ ( در ضمن شما هم در این قتل عام شریک هستید ، اگر شک دارید به وعده های غذایی خود نگاه کنید )

   ۲- من وحشیگری را طبیعی نمی دانم !!! ( شما انسان را حیوانی وحشی توصیف کردید ) ، لازم به یاداوری است در ایران نابودی زیستگاه ، سنگین ترین ضربه به حیات وحش و طبیعت هست البته شکار هم تاثیر زیادی داشته و یکی از دلایل ان هم مدیریت غلط شکار بوده و یک عامل دیگر که گفتن آن در عموم شایسته نیست ، اگر شکار سبب نابودی حیوانات می شد بزرگ ترین پارک ملی جهان ( سرنگتی در آفریقا ) تاکنون نابود شده بود .
   ۳ – بله حتما به شما خواهم گفت البته بدون مطالعه ، به نهار و شام خود کمی نگاه کنی می بینی . اگر خواستید یه سری به کشتارگاه تهران هم بزنید ، در ادامه درج کردید که هیچ شکاری برای سیر کردن شکم نیست ، باید گفت در تهران بله ولی بسیاری از روستا نشین ها و … شهروند ندارند .
   ۴ – من معلم نیستم ، ولی اگر کادوئی برای دوستان می برم ، ظروف چینی و بلور نیست فریده خانم ، کتاب هست .

   و اما ، ما که گفتم منظور تمامی افرادی است که در سرتاسر جهان با این موضوع کنار آمدند حتی از این افراد امکان دارد در خانواده ی محترمه ی شما نیز وجود داشته باشند !
   موضوع شکار از جمله فعالیت هایی است که هیچگاه از بین نمی رود پس بهتر است آنرا مدریت کنیم ، مثل تمامی کشور ها ( آفریقا ، هند و … ) در ضمن باید متذکر شوم من شکارچی نیستم و شکار هم دوست ندارم ولی معدود افرادی این فعالیت را دوست دارند و اگر نظم را میان شکار و شکارچی برقرار نکنیم ضربه خواهیم خورد ، آن روز دیگر نه شکاری هست برای شکارچی نه حیات وحشی برای یک طبیعت دوست .
   حالا ۱۰۰ تا امتیاز منفی دهید و مخالفت کنید ، آیا شکار در جهان و ایران کنار گذاشته می شود ، باید مشکل را حل کرد نه از مشکل فرار کنیم .
   در آخر باید از دیده بان حقوق حیوانات متشکر باشم که با درج چنین خبری ، ضمینه ای برای آگاهی بسیاری از دوستان آماده کرد .

   • farideh می‌گه:

    جناب نوید رکوعی

    ۱- بله من انسان رو حیوان وحشی میبینم شما وحشی ترین حیوانی که
    در طبیعت وجود داره ببینید که آیا هم نوع خودش رو میکشه ؟ ببینید آیا وحشی ترین حیوان از شکنجه و کشتار حیوانات دیگر لذت میبره ؟ ببیند وحشی ترین حیوان وقتی گرسنه نباشه برای تفریح شکار میکنه ؟ شما که بجای ظرف میوه کتاب هدیه میدهید هنوز این تحقیقات در مورد انسان پیشرفته رو مطالعه نکردید ؟ و بله متاسفانه من هم در این قتل عام شریک هستم ولی وقتی به غذای خود نگاه میکنه بر خلاف دید محدود شما که همه را مثل خود و همه دنیا رو به ایران محدود کردید لاشه حیوانات نمیبینم ( تا به حال هیچ جا ندیدید و یا در کتابهای خودمطالعه نکردید که انسانهایی هستند که کوشت نمیخورند و حتا وگان هستند؟ )
    جناب شما فکر میکنید یک پارک حفاظت شده در افریقا دلیل بر حفاظت و نابود نشدن حیوانات وحش است ؟ هنوز ندیدید که در کنار این پارک نسل کرگدن بخاطر شاخش نسل فیل بخاطر آج ، نسل گوریل بخاطر دستهاش داره از بین میره ان هم بخاطر اینکه انسان پیشرفته فکر میکنه ماده تقویت جنسی از این قسمت های بدن این حیوانات بیچاره بدست میاره . از آفریقا تشریف بیارید بیرون تو همین ایران خودمون فکر میکنید ماهی خاویار چند سال دیگه دوام میاره ؟ میگو یا خرس قهویی ؟ مرغابی وحشی ؟ کاری که شما تو ایران تازه به فکرش افتادید یعنی مدیریت شکار سالهاست که در کشورهای پیشرفته اجرا میشه که باید خدمت شما بگم که با مدیریت یا بدون مدیریت در هر صورت نسل بسیاری از حیوانات در خطر انقراض است چرا که ما فقط آنها را شکار نمیکنیم جنگلها را نابود میکنیم ، هوا را آلوده میکنیم ، آب را آلوده میکنیم ، جاده سازی میکنیم ، دریا رو در اختیار خودمون گرفتیم ، هوا رو تصرف کردیم ، زیر زمین رفتیم ، فضا رو تو دستمون گرفتیم کوه و دشت رو زیر و رو کردیم خلاصه آنچه اسمش طبیعت بود به نابودی کشاندیم بعد شما ژست محقق روشنفکر گرفته تبلیغ آزادی شکار با مدیریت میکنید ؟ خود را در حدی میدانید که به دیگران بگوید کمی مطالعه کند؟ تازه بعد از این همه نابودی تازه به فکر تبلیغات برای نابودی با مدیریت افتاده ید ؟ پس کی پیشنهاد حفاظت میکنید ؟ واقعیات اینه که حتا اگر همین الان هم جلوی خیلی از این کارها را بشه گرفت باز هم دیر دست به کار شدیم بعد شما دنبال نابودی با مدیریت هستید .
    مرید شخصی هستید و لقب استاد اهدا میکنید ان هم از طرف همه، دلیل شما هم یک عکس است و از دیگران میخواهید یک بار دیگر به عکس نگاه کنند که ببینند این استاد چقدر استاد است چرا که بدون مقام در ردیف اول نشسته ؟ من فقط میتوانم به شما توصیه کنم کمی سر خود را بالا بگیرید و شعاع دید خود را افزایش دهید دانش، علم، تحقیقات فقط در نوشتهای استاد شما نیست نظرات و تحقیقات دیگران هم مطالعه کنید .

    • نوید رکوعی می‌گه:

     از نظر اینکه شما انسان را حیوان وحشی می بینید ( البته بلانسبت ما و دوستان ) شکی نیست ، اعتقاد شماست و قابل احترام !
     اگر در طبیعت باشید خواهید دید که همه چیز ممکنه حتی مثال هایی که زدید ، من که کتاب اهدا میکنم ، شما که انسان را حیوانی وحشی و البته پیشرفته می بینید !!
     بله انسان هایی هستند که گوشت مصرف نمی کنند ولی این موضوع اغلب گریبانگیر گوشتخواران می شود ( مثل شما )
     و به موضوع شکار هم ربطی ندارد ، آن یک مسئله ی شخصی هست .
     من تمامی موارد فوق ( آج فیل و … ) دیدم ولی این طور که شما می گویید نیست ( شکنجه با شکار تفاوت دارد ) ولی در کلام من نکته ای بود که متاستفانه درک نکردید . ( مطلب قبل را بازخوانی یا یکبار روخوانی کنید ) .
     یادتون نره تو ایران خودمون ، قبل از مسئله ی شکار مسئله ی زیستگاه مطرح هست ( احداث جاده در زیستگاه یوز + تخریب تالاب ها برای احداث پالایشگاه و … )
     بله ، هر کاری که اکنون ما به فکرش می افتیم سال ها پیش در کشور های پیشرفته و جهان اول افتاده پس لطفا برید نتیجه اش را مطالعه کنید ، عجله هم نکنید زیرا زمان کافی هست ( البته عذر خواهی می کنم که دوباره اسم مطالعه رو درج کردم )
     اگر کوه زیر و رو شده بخاطر انسان ها بوده و کنجکاوی آنها ، اما حیوانات وحشی بنام انسان را نمی دانم و امید است عذر نگارنده را پذیرا باشید .
     خانم فریده عزیز ، من ژست نگرفتم یا حداقل تو نوشته ژست نمی گیرم ( حالا بیرون شاید اونم خدا بزرگه )
     شما اگر قدرتی دارید و محافظت می کنید از طبیعت برید جلوی تاسیس پالایشگاه توی تالاب {…} بگیرید ، این چندمین بار است که دارم مطرح می کنم زیستگاه تو ایران نابود شده که حیات وحش را این گونه می بینید ، مقصر اصلی شکارچی نیست ( روشن فکر )
     باورتان نمی شود یک مثال خواهم زد در زمان ناصر الدین شاه اگر مهمانی سرزده وارد قصر میشد میر شکار را برای شکار آهو به ولنجک ( بام تهران ) می فرستادند و هیچگاه میر شکار دست خالی بر نمی گشت ( قبول ندارید خاطرات ناصر الدین شاه را مطالعه بفرمائید ) اما تجاوز انسان هایی نادان به حریم کوهستان سبب گشته تا دیگر خبری از آهو در توچال نباشد با وجود آنکه تمامی این افراد با هزینه های سنگین منازل خود را در آن منطقه می سازند و غافل از اینکه ، از تمام این منطقه گسل رد شده ( گسل اوشان مشا یا اوشان فشم به طول ۴۰۰ کیلو متر ) ، بگذریم .
     بر خلاف گفته های دیگرتون دیر دست بکار شدنتون رو قبول دارم ، امید وارم من حداقل زنده باشم و نتیجه ی کار شما و امثال شما را ببینم .

     من مرید تفکر خودم هستم نه چیز دیگر ، هر چیزی که عقلانی باشد قبول میکنم حتی اگر به ضرر خودم باشد ، آدم عاقل از هر مدرکی و سندی برای دفاع استفاده خواهد کرد ( انسان وحشی منظورم نبود ) البته مخاطب من شخص دیگری بود ولی چون برای شما ؟ شده بود گفتم .
     خودتان دارید می گویید بدون مقام در ردیف اول و کنار دست ریاست نشستن نشان از روشن فکر بودن می باشد ( خودمو نگفتم ، جبهه نگیرید ) پس یقین بدانید این طبیعت مرد استاد است .
     من سرم را با افتخار بالا خواهم گرفت با شعاع دید بالا ( نگران نباشید )، زیرا با توجه به این که شکار را دوست ندارم منطق را گفتم

     همین طور که گفتید علم برای همه می باشد و من هم نگفتم فقط روی کره ی زمین آقای اینانلو وجود دارد من هر شخصی که درست گوید و احساسات را از کار حرفه ای خود جدا کند ستایش خواهم کرد .
     در ضمن اگر من به درجه معلمی رسیدم به شما توصیه خواهم کرد یک بار نوشته های خود را بخوانید چون غلط املا زیاد دارید .
     ( اشتباه بر داشت نشود خودتان این لغب رو دادید )

     • farideh می‌گه:

      فقط میتونم بگم : اگر شما روشن فکر ، حامی طبیعت ، معلم ، طراح محیط زیست و دلسوز طبیعت ایران هستید که وای به حال ما و نسل بعدی ما البته خدا رو شکر از جوابها و منفی هایی که به شما داده شده امید را به بیداری مردم باید بست . در ضمن نوشته پر غلط مرا حد اقل فهمیدید که جواب هم دادید ولی نوشته بی غلط شما را نمیشه فهمید و سر درآورد ممکن است که غلط املایی نداشته باشید که من زیاد به این مورد اهمیت نمیدم ولی دستور زبان ، انشا و سطح مطالعات شما شما مرا به این نتیجه رساند که با شما زیاد نباید وقت گذاشت. از آن گذشته من میتوانم به دو زبان زنده دیگر هم صحبت کنم و بنویسم شما چطور؟

     • نوید رکوعی می‌گه:

      من هیگاه در نوشته هایم از این الغاب استفاده نکردم همه را شما مطرح کردید و هیگاه نگفتم من دلسوز طبیعت ایرانم همه این ها را شما لطف کردید گفتید ( انسان عاقل کسی است که از خود تعریف نکند ، دیگران ازش تعریف کنند که شما هم لطف کردید این کار را انجام دادید ، Thank you البته اگر با این زبان آشنا هستید )
      در ضمن من برای منفی و مثبت گرفتن ، نمی نویسم ، شما شاید ، ۱۰۰۰ تا هم منفی دهند و مثبت برام مهم نیست چون اینجا پایگاهی برای حمایت از حیوانات هست ، و من هم به شخصه حامی حیوانات هستم ولی در این یک مورد نمیتوانم کاری بکنم و کاری از من بر نمی آید مگر شکار غیر مجاز که بار ها جان خودم را به خطر انداختم برای چنین مواردی اگر شما هم در سایت شکار چنین بنویسید قطعا با نظر شما مخالفت می شود .
      در ضمن مردم بیدار هستند که کورش کبیر خواب هست ، قطعا همین طور هستش .
      من در این مقاله سعی کردم همان طور که حرف می زنم سخن بر قلم آورم و این گونه صحبت برای محله ای به نام شمیران می باشد که سال هاست شمرونی های اصیل این گونه صحبت می کنند ولی کم کم رو به فراموشی رفته
      من از هم کلام شدن با شما ( بر عکس شما ) چیز هایی آموختم زیرا هر شخصی در کلام خود دیدگاهی مثبت دارد و دیدگاهی منفی ، که من مثبت های آن را بدون شک قبول خواهم کرد و در بسیاری از نوشته های فوق به آن اشاره نمودم .
      باید آفرین گفت به شما که به دو زبان زنده ی دنیا مسلط هستید ، من هم تا حدودی
      در ضمن اگر حرف و مطلبی مانده می توانید به آدرس :
      naseria@myway.com
      ایمیل کنید ، تا زیاد تر از این وقت را برای دیده بان نگیریم .

 7. خوارزمی می‌گه:

  پس با این حساب که جانداران کهن سال مثله میوه رسیده اند میشه یه نتیجه از این معادلات دومجهولی آقای اینانلو گرفت و آنهم اینه که افراد کهن سال هم رسیده اند و باید آنها رو چید!!! چون هیچ عایدی برای جامعه ندارن، هیچ که هزینه زا هم هستند!!دوستان در کامنت هاشون نکته جالبی گفتند ( تجربه + دانش از هر مدرکی بالاتر هست!) بنظر شما همون جاندار کهن سال مثلا یک کل نمی تونه از اون تجربش برای محافظت یا هدایت گله خودش استفاده کنه؟ اصلا طبق چه منطقی با این قوانین ما میشه شکارکش رو با شکارچی تفکیک کرد؟ شاید زمانی که این قوانین وضع شدن وضعیت حیات وحش ما و امکانات شکار مثله الان نبود که هر بچه ای یه اسلحه دستش و یه برگ کاغذ بنام مجوز!! اگر یکم منصفانه و با وضعیت موجود بخوایم قوانین رو بازنگری بکنیم آیا جایی برای صدور مجوز باقی می مونه؟ نکته بعد اینکه هر کس که بر صندلی مدیریت تکیه می کنه دلیل بر استاد بودنش نیست!!!( البته به معنای واقعی!)

  • نوید رکوعی می‌گه:

   ( تجربه + دانش ) برای انسان ها صدق می کند نه کل یا بز !
   استاد اینانلو ، به صندلی مدیریت تکیه نکرده و هیچ مقام و پستی به طور رسمی در سازمان محیط زیست ندارد ولی تجربه و دانش ایشان سبب گشته تا در ردیف اول در کنار ریاست سازمان محیط زیست نشسته باشد . خوارزمی عزیز دعوتتان میکنم یکبار دیگر به عکس نگاه کنید .

 8. سعید می‌گه:

  مغلطه ای که اکثر شکارچیان و حامیان اونها که من آنها را مرگ آفرین اسم گذاشتم اینه که شما که مخالف شکاری پس برو گیاهخوار شو و یا تو که چند بار در هفته گوشت میخوری پس دیگه دَم از ضد انسانی بودن شکار نزن، اما :
  ۱- شکار هر حیوان چه با مجوز و چه بی مجوز حذف یک گونه است از طبیعت که به صورت غیر طبیعی انجام شده و آثار سوئی بر طبیعت میذاره ، وقتی یک کل یا قوچ که به قول آقای اینانلو رسیده و وقت چیدنشه!!! توسط تفنگ یک مرگ آفرین شکار میشه پس اون گرگ و یوز و پلنگی که چیزی برای خوردن پیدا نمیکنن میان سمت مناطق مسکونی و اونوقته که داد و بیداد که آی حیوان وحشی اومده بزنید بکشیدش، حتی اون کبکی که به ادعای این آقای عقل کل جمعیت میلویونی داره و شکارش اشکالی نداره اولا شما کجا آمار گرفتی که جمعیتش میلیونیه و دوما شما که شکارشو آزاد میدونی پس اون شغال و روباهیی که دیگه چیزی برای خوردن پیدا نمیکنه وقتی میاد سمت مرغداری و روستاها که دستبرد بزنه که چیزی برا خوردن پیدا کنه و مورد آزار و اذیت قرار میگیره کی جوابشو میده؟
  ۲- در مورد شکار حرف از قانون نزنید که مضحک ترین مساله همین قانون شکاره چه توی ایران چه توی اروپا چه توی آفریقا، برید جمله شکار رو سرچ کنید تو گوگل ببینید یک شکارچی چه موجودیه؟ گراز و تمساح و بز و آهو شیر و پلنگ و انواع پرنده و چرنده از نظر این مرگ آفرینان محکوم به نابودی هستند.
  ۳- اونی که هنوز فرق پرورش دام و طیور رو به صورت مصنوعی جهت برآورده شدن نیازهای غذایی انسان با شکار یک گونه در معرض خطر درک نمیکنه توصیه میکنم بره مطالعه کنه و بیشتر از این اینجا حرف نزنه که خودشو رسوا میکنه.
  ۴- آقای نوید رکوعی، در اقلیت بودن شما نشانه خوبی از میزان تاثیر گذاری مخالفان به شکار و شکارچی است پس اینقدر خودتو خسته نکن که به امید خدا و با تلاش دوستانی که تعدادشون هم زیاده امیدوارم به زودی زود شرٍ شکارچی از روی زمین محو بشه.

  • نوید رکوعی می‌گه:

   تفکر هیچ شخصی در من تاثیر گذار نیست همچنین نوع تفکر شما رویایی بیش نیست ، باید با مشکلات روبرو شد و آنها را حال کرد نه فرار و دعا
   باید برای چنین افرادی تجربه شود :
   ( تیم ملی فوتبال ما هم همیشه با دعا جلو رفته ، آخرش هم دیدم )
   موفق باشید .

 9. shlooney می‌گه:

  خیلی جالبه که کسی که “شناخت درستی از طبیعت داره” یک حیوان وحشی رو با میوه باغ یکی میکنه! اگه اون میوه هم میوه وحشی بود و از یک درختی در جنگل افتاده بود به هیچ وجه به هدر نمیرفت و کلی حیون میخورنش، اون بز هم اگه به هر صورتی بالاخره بمیره تعداد زیادی از حیوانات از گوشتش میخورند. اما خب یک فرق خیلی مهم بین این دو تا هست اون میوه چه توی باغ باشه چه جنگل بخشی هستش از یک گیاه و جاندار نیست. حتی اگه گیاه هم بود باز احساس درد نمیکرد اما اون بز یک حیوونیه که احساس درد و رنج داره و درست مثل همه ماها زندگیش رو دوست داره پس اگه یه آدم به هر دلیلی بکشتش مطمئناً هم در چرخه طبیعت تاثیر داره هم اینکه کار بسیار بی رحمانه و کثیفی کرده.
  من با اینکه صد در صد با شکار به هر صورت مخالف هستم، اما به نظرم نباید به حیوانات وحشی فقط جزوی از طبیعت نگاه کرد و برای جونشون ارزشی قائل نشد، و همینطور به اون گوسفند یا مرغی که کشته میشه فقط به عنوان غذا نگاه کرد.
  به نظر من کسی که سر میز شام گوشت یک حیوون رو میخوره از نظر منطقی کارش خیلی بدتر از اون شکارچی ای که گوشت ای رو که شکار کرده رو میخوره چونکه اون بز، یا آهو بالاخره یک عمری زندگی کرده و کم و زیاد از زندگیش لذت برده اما اون حیوونی بدبختی که تمام عمرش رو توی یه قفس یا یک اتاق گذرونده که کلا اندازه خودشه و در آخر هم به بدترین شکل ممکن کشته شده چی؟ و نمیشه هم گفت که اون کسی که گوشت رو میخره خودش حیوون رو نمیکشه چون حداقل توی ایران که همه صحنه دلخراش قربانی کردند گوسفند بیچاره رو دیدند و خیلیا هم خودشون کشتنش پس از نظر اخلاقی این چه فرقی با شکار داره؟

 10. بیژن رکوعی می‌گه:

  سلام به همه و با احترام به همه نظرها:… و من میگم که اقا نوید گل در هیچ جای ایران شکار جزو ملزومات حیات نیست رجوع کنید به منابع مختلف در سازمان و وزارتخانههای مرتبط و از همه مهمتر اونی که شکار را تفریح میدونه … و حتی ماهیگیری اگه برای تفریح باشه … چرا ؟ چون کسی که از خفه شدن ی ماهی لذت میبره … و یا کسیکه از کشتن ی حیوان لذت میبره… و ی پرسش به نظر علمای نویسنده نظرها تا الان جانداری را که خدا جون داده من یا هر کسی مجوز از کجا اوردیم برای تفریح بله تفریح جانش را بگریم مگه قرون وسطی و مردم بی فرهنگ غربی هستیم؟ و دیگه از وعده غذای روزانه گفتی از شما بعیده برادر غذای روزانه برای تفریح نیست برای رفع نیازهای اولیه هستش این دیگه نیاز به توضیح نداره که در کشتارگاه دامی یا طیور شرایط از همه بابت فرق میکنه و بازم معلومه تفریح نیست و در پایان انچه جالبه تصاویر منتشر شده درباره شیر که درنده خو ترین حیواناته در پی کشتن ی جاندار که درون شکمش بچه بود از غصه سکته کرد!!!!!!!!!! بله و دفاع از شکار اونم در ایران جای … داره البته اونایی که اون خرس را با بچه هاش کشتن که حتما مطلعید هم قصد تفریح داشتن درسته خدا پاسخشون را در دنیای اصلی میده ولی من اگه قاضی بودم حکم قصاص را جایز میدونستم سربلند و پیروز باشی…
  … را هر چی دوست دارید جایگذلری کنید!!!!!!!!!!!!!!!

  • نوید رکوعی می‌گه:

   درود بر بیژن عزیز ، امیدوارم روز خوبی داشته باشید
   دوست عزیز من از شکار حمایت نمی کنم ، من تاکید دارم تا شکار مدیریت شود چون عده ای شکار را دوست دارند به هر دلیل ( شما فکر کن بیمارند ) ، اگر نتوان این عده را کنترل کرد نه تنها به طبیعت و حیات وحش آسیب می رسانند بلکه دیگر محیط بان با شکار برایشان تفاوت ندارد . باید شکارچی های کنونی را مدیریت کرد و نسل جدید ( کودکان و نوجوان ) را چنان آموزش داد که با طبیعت دوست باشند و به جای شکار ، عکس برداری و تصویربرداری از حیات وحش را جایگزین آن کنند .
   مفهوم سخنان من مدیریت کردن است ، چرا که نمیتوان عقیده ی مردی که ۲۰ سال شکار کرده را عوض کرد ولی نظر یه جوانی که تازه میخواد بره دنبال شکار را میتوان تغییر داد
   قصاص واژه ی زیبایی نیست توصیه میکنم تجدید نطر بفرمایید !
   البته برای ….

  • ارش رکوعی می‌گه:

   درود به همه منم میگم متاسفم برای کسیکه شکار کردن را یعنی کشتن را تفریح میدونه متاسفم راستی تفریح اگه تو کشتنم ازاده چطوره ادم بکشیم اونم از جنس پیرش که رسیده هم شده !!!!!!!!!!!!!! واقعا که برم سرم و بزنم به دیوار از دست این ادمهای به ظاهر روشنفکر اقا بیژن عالی بود بقیه رفقا هم همینطور کاش استاد!!!!!!!!!!!!!! هم میخوندن

 11. رضا جلالی می‌گه:

  من این مطلب را بر اساس دیدگاه آقای بیژن رکوعی دیدم و خواندم . کمی دیر شده ولی خیلی جالب است .
  از استاد اینانلو که سبد خرید میوه های ما را مزین به میوه های جدید ( کل ۱۳ ساله و قوچ ۱۱ ساله ) نموده اند کمال تشکر را دارم .
  فقط جسارتا سوالی داشتم : چرا این میوه های خوش مزه باید به کام ما شوند ؟ آیا طبیعت توان پالایش و کنترل جمعیت گونه ها را ندارد ؟
  آیا این میوه های رسیده !! سهم گوشتخواران این طبیعت نیستند ؟ آیا بهتر نیست اجازه دهیم این میوه های سن و سال دار در چرخه طبیعت به سرنوشت خود تن دهند و غذای شکارچی طبیعت شوند نه خوراک ما انسانها ؟
  چه کسی در کجای قوانین مدنی و شریعت گفته باید جانداران مسن را خورد ؟ کل و قوچ غذای ما انسان ها نیستند و متعلق به طبیعت و شکارچیان طبیعت اند .
  اصلا استاد عزیز چرا جنابعالی قورباغه و سوسک مسن نمی خورید ؟ و فقط کل و قوچ مسن دوست دارید ؟
  البته غلط اضافه کرده ام و پیشنهاد خوردن موجودات جدیدی را به شما داده ام چون واقعا کار خطرناکی است و از شما کشتارچیان بعید نیست که دست به چنین کارهایی بزنید !!! همین مانده که نسل قورباغه و سوسک هم توسط شماها به خطر بیافتد !!!

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN