Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با اشاره به اجرای پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ سال آینده در کشور جهت افزایش جمعیت این گونه گفت: بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که حدود ۷۵ تا ۱۰۰ قلاده یوزپلنگ در کشور وجود دارد.

به گزارش فارس اصغر محمدی فاضل در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص اقدام جدید سازمان حفاظت محیط زیست جهت انجام پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ اظهار داشت: جمعیت یوزپلنگ در کشور ما از شرایط به شدت شکننده به شرایط نسبتاً خوب رسیده است.

وی ادامه داد: اما همچنان جمعیت یوزپلنگ در کشور ما کمتر از ۱۰۰ قلاده است که به دلیل وسعت بسیار زیاد مناطق زندگی این گونه که حدود ۳۰ درصد از خاک کشور را شامل می‌شود، در واقع توانایی لازم برای پایش دقیق جمعیت یوزپلنگ را در کشور نداریم بنابراین آمار دقیقی در خصوص تعداد یوزپلنگ‌های کشور در دست نیست.

فاضل افزود: اما بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که حدود ۷۵ تا ۱۰۰ قلاده یوزپلنگ در کشور وجود دارد که این برآورد بر مبنای مشاهدات میدانی مستقیم، عکس‌برداری با دوربین‌های تله‌ای، نشانه‌های باقیمانده از این گونه و آثار باقیمانده بر روی طعمه‌های پیدا شده در زیستگاه یوزپلنگ ارائه می‌شود.

وجود یوزپلنگ در نوار شرقی کشور به صورت اثبات شده

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تقریباً در تمام نوار شرقی کشور از استان خراسان شمالی تا سیستان و بلوچستان و استان‌‌های مرکزی کشور عرصه زیستگاهی یوزپلنگ را به صورت اثبات شده داریم.

جمعیت یوزپلنگ در کشور در معرض خطر است

وی بیان کرد: آنچه مسلم است جمعیت یوزپلنگ در کشور ما جمعیتی در معرض خطر است و احتیاج به توجه ویژه‌ای دارد ضمن اینکه حفاظت درون‌زیستگاهی در اولویت اول ما است بنابراین حفاظت از زیستگاه‌ها و طعمه‌های یوزپلنگ و حفاظت از خود گونه در مقابل عواملی که به یوزپلنگ آسیب می‌رساند مانند شکار یوز، تصادفات جاده‌ای و حمله سگ‌های گله‌ای علاوه بر اینکه نسبت به این موارد مراقبت لازم را داریم اما برای افزایش جمعیت یوزپلنگ موضوع تکثیر در اسارت را در برنامه خود قرار دادیم.

فاضل تأکید کرد: در سال آینده پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ اجرایی خواهد شد و به عنوان یکی از گزینه‌های حفاظتی، بررسی‌های اولیه در مورد سایت‌های تکثیر در اسارت یوزپلنگ انجام شده است و در حال رایزنی با کارشناسان بین المللی در این خصوص هستیم.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان خاطرنشان کرد: همچنین تجربیات خوب کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست در پروژه یوزپلنگ آسیایی محور این اقدامات خواهد بود ضمن اینکه برای انجام پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ از یوزپلنگ‌هایی که در کشور وجود دارند، استفاده خواهیم کرد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN