Subscribe: RSS Twitter

ایرنا نوشت: نیویورک – پژوهش های اخیر دانشمندان آمریکایی نشان داده که نوعی موش کور موسوم به ‘موش غول پیکرآفریقایی’ قادر است باکتری های مربوط به بیماری سل و هزاران میکروب دیگر را در مخاط بدن انسان شناسایی کند.

http://img.irna.ir/1389/13891015/30172439/30172439-864384.jpg

به گزارش روز چهارشنبه روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز , استفاده از این شیوه در تشخیص بیماری سل بخصوص در مقایسه با آزمایشات انجام شده درتاسیسات کوچکتری که به دلیل دسترسی نداشتن به ابزار های پیچیده قادر به تشخیص سریع و دقیق این بیماری نبوده اند , کمک های شایانی به شناسائی و درمان این بیماری خواهد کرد.
در گزارش مذکور به نقل از سازمان بهداشت جهانی گفته شده است استفاده از این نوع موش در آزمایشگاه ها نه تنها از دقت و سرعت بیشتری برخوردار است بلکه هزینه های سنگین آزمایش های مربوط به تشخیص این بیماری را که در دنیای پزشکی یکی از پر هزینه ترین آزمایش ها شناخته شده به طور چشمگیری کاهش خواهد داد.
دکتر الن پولینگ که تدریس در بخش روانشناسی در یکی از دانشگاه های ایالت میشیگان و سرپرستی پژوهش های اخیر در این زمینه را به عهده دارد در مقاله ای در یکی از نشریات پزشکی آمریکا در مورد این آزمایش ها گفته است که حساسیت این حیوان یعنی توانایی تشخیص بیماری سل در بدن بیماران به ۸۶ و ۶ دهم درصد می رسد و می تواند با حساسیتی بالغ بر ۹۳ درصد غیبت چنین باکتری هایی در بدن انسان را نیز تشخیص بدهد
وی اضافه کرده است در یک سلسله از آزمایشات دیگر, این جانور که بیشتر درمناطق کوهستانی تانزانیا زندگی می کند توانسته است با دقتی معادل ۴۴ در صد بیش از سایر شیوه های پژوهشی در آزمایشگاه ها به وجود نشانه ها و عوامل ابتلای بیماران به این بیماری پی ببرد.
دکتر پولینگ با وجود این گفته است که گرچه استفاده از این حیوان در کشور تانزانیا به عنوان ابزار قابل قبولی در تشخیص بیماری شناخته شده , اما ‘جامعه پزشکی هنوز در این زمینه تردید دارد’.

دیده بان حقوق حیوانات: به کار بردن الفاظ موش کور و موش غول پیکر آفریقایی و تصویری که خبرگزاری ایرنا منتشر کرده به نظر چندان مرتبط با هم نیستند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN