Subscribe: RSS Twitter

مهر نوشت: مبادله آهو با شیر ایرانی در سازمان محیط زیست مطرح نیست
معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست هرگونه مبادله گونه های جانوری مانند آهوی ایرانی با شیر ایرانی که در هند زندگی می کند برای احیای این گربه منقرض شده را رد کرد.

محمد باقر صدوق در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه هندیها برای مبادله شیر ایرانی با یوزپلنگ ایرانی درخواستهایی از سالها قبل دارند و دائم در حال پیگیری هستند اما ما از همان ابتدا به دلیل وضعیت خاص یوزپلنگ و تعهدات بین المللی و همین طور ارزش این گونه با این مبادله مخالف بودیم.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در حالی به گفته خودش موضوع مبادله آهوی ایرانی با شیر ایرانی را اولین بار از زبان خبرنگار مهر می شنود که گفته می شود در شورای مدیران سازمان محیط زیست بحث مبادله گونه آهو با شیر ایرانی مطرح شده و مورد موافقت قرار گرفته است.

این در حالی است که محمد جواد محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیشتر با اعلام جدی بودن سازمان برای احیای گونه های از دست رفته ایرانی از احیای شیر ایرانی بعد از پروژه مبادله ببر سیبری با پلنگ ایرانی خبر داده بود.

به تازگی نیز پروژه احیای ببر مازندران به دلیل ابتلای ببر نر روسی به بیماری فوق حاد مشمشه و مرگ این حیوان در باغ وحش تهران شکل دیگری به خود گرفت و متخصصان و حتی مسئولان سازمان محیط زیست آماده نبودن زیستگاه میانکاله در مازندران و عدم تامین بودجه را علت اصلی مرگ زود هنگام ببر روسی دانستند.

همچنین حسین محمدی مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور در گفتگو با خبرنگار مهر هر گونه مذاکره برای تبادل آهوی ایرانی با شیر هندی (ایرانی) را رد کرد و گفت هنوز چنین درخواستی مطرح و بررسی نشده است.

پیش از این رئـیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور از ایجاد هماهنگی های گسترده برای ورود شیر اصیل ایرانی از هند خبر داده و گفته بود بر اساس بررسی های صورت گرفته در سازمان حفاظت از محیط زیست کشور مشخص شد ۴۱۱ قلاده شیر اصیل ایرانی در کشور هند وجود دارد.

Leave a Reply


© ۷۲۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN