Subscribe: RSS Twitter

نبرد خرس ها

دیده بان حقوق حیوانات: بر اثر نزاع بین دو خرس بالغ در ارتفاعات استان گیلان یکی از آنها به شدت زخمی و جان خود را از دست داد

در این حادثه که در ارتفاعات براگور از توابع بخش بلوکات رودبار اتفاق افتاد خبر اولیه تلف شدن یک قلاده خرس به دلیل نامعلوم توسط اهالی به اداره محیط زیست رودبار واصل شد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان گیلان، پس ازبررسی کارشناسان محیط زیست رودبار و کارشناسان حوزه محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست گیلان مشخص شد که یک قلاده خرس با حیوان دیگری در داخل جنگل در گیر شده و به طول یک کیلومتر این درگیری ادامه داشته است.
در حاشیه همین درگیری یک درخت راش و درختان و درختچه های دیگر نیز شکسته شده اند که حاکی از شدت تنش بین دوگونه بوده است.
شواهد حاکی از آن است که در نهایت، این درگیری به داخل جاده جنگلی کشیده شده و پس از خونریزی شدید یکی از گونه ها تلف شده است. پس از آن بخشی از لاشه خرس تلف شده توسط حیوان دیگری خورده شده و با توجه به بررسی های به عمل آمده آثار حضور حیوان گوشتخوار دیگری به جز خرس در منطقه مشاهده نشده است بنابراین مجموعه بررسی ها احتمال نزاع بین دو خرس را بیشتر تائید کرده و کارشناسان معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان بر آن شدند جهت تائید این تئوری از استقرار دوربین های تله ای (کمرا تراپ) استفاده نموده و پس از نصب این دوربین ها ظرف مدت ۷۲ ساعت تصویر دومین خرس ثبت شد و مشخص گردید این خرس پس از نزاع نسبت به از بین بردن و خوردن خرس دیگر اقدام نموده و حتی استخوان های آن را نیز به اطراف پخش نموده است.

از منظر رفتار شناسی (هم جنس خواری) یا کانی بالیسم (canibalism  ) در خرسها رفتاری بسیار نادر بوده که گزارشی از آن در استان تا کنون وجود نداشته است. بررسی ابعاد دیگر این نزاع از جمله جنسیت دو خرس و دلایل این رفتار بی سابقه در دست بررسی است و اطلاعات دیگر مربوط به آن در اطلاع رسانی بعدی اعلام خواهد شد. خرس قهوه ای با نام علمی ursus arctus یکی از پستانداران مهم استان گیلان به شمار می رود که در حفاظت از قلمرو خود بسیار حساس بوده و بهمین دلیل نیز می تواند نزاعهایی از این دست با هم نوعان خود ایجاد نماید.

http://isdle.ir/news/files.php?file=killer_bear_228106732.jpg

برچسب‌ها, , ,

۱ Comment

  1. گرسنگی می‌گه:

    سلام واقعا جای تاسف که اداره محیط زیست مردمان روستا رو با جانورانی که در آن منطقه سالهاست زندگی میکن هیچ گونه آشنای و اصلا روستایهایی که این حیوانات رو در جنگل میبینند انگار دشمن خودشون رو دیدند و به آن حمله و حیوان زبان بسته رو نه تنها میکشند بلکه تکه تکه میکنند و به نظر من محیط زیست باید از این گونه حیوانات حفاظت کنند و روستایان رو با این حیوانات آشنا کنند تا زحمات خودشان از بین نرود

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN