Subscribe: RSS Twitter

تصویر از پژوهشگاه رویان

دیده بان حقوق حیوانات: تولد آبگون و آبگینه فصلی نوین در صنعت اصلاح نژاد دام شیری کشور است. تولد این گوساله‌ها که هر دو ماده و از عیار ژنتیکی بالایی برخوردارند، به دنبال تحقیقات دامنه دار پژوهشگران کشور در به کارگیری تکنولوژی‌های نوین آزمایشگاهی در تولید انواع دام‌های اهلی از طریق لقاح آزمایشگاهی , شبیه سازی و مهندسی ژنتیک صورت گرفته است که همگی در نوع خود در منطقه خاورمیانه بی نظیراند به گونه‌ای که تولد این دو گوساله آخرین حلقه توانمندی تحقیقات کشور در دانش بیوتکنولوژی تولید مثل حیوانات اهلی محسوب می شود.
رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان‌ از تولد نخستین گوساله‌های حاصل از انجماد جنین‌های آزمایشگاهی «آبگون» و «آبگینه» در پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان خبر داد.

دکتر محمد حسین نصر اصفهانی، رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری رویان و مدیر پروژه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تولد آبگون و آبگینه فصلی نوین در صنعت اصلاح نژاد دام شیری کشور است. تولد این گوساله‌ها که هر دو ماده و از عیار ژنتیکی بالایی برخوردارند، به دنبال تحقیقات دامنه دار پژوهشگران کشور در به کارگیری تکنولوژی‌های نوین آزمایشگاهی در تولید انواع دام‌های اهلی از طریق لقاح آزمایشگاهی , شبیه سازی و مهندسی ژنتیک صورت گرفته است که همگی در نوع خود در منطقه خاورمیانه بی نظیراند به گونه‌ای که تولد این دو گوساله آخرین حلقه توانمندی تحقیقات کشور در دانش بیوتکنولوژی تولید مثل حیوانات اهلی محسوب می شود.

وی افزود: گر چه با همت جهاد کشاورزی در طی ۳۰ سال گذشته گام‌های مهمی در راستای بهبود پتانسیل ژنتیکی دام‌های کشور برداشته شده است،اما به زعم همه محققین تولید جنین‌های منجمد سریع‌ترین و بهینه‌ترین روش ارتقاء پتانسیل ژنتیکی دام‌های یک کشور است.

نصراصفهانی با بیان اینکه در حال حاضر تکنیک تلقیح مصنوعی دام‌ها با اسپرم‌های مرغوب داخلی و خارجی در تمام دامپروری‌های کشور انجام می‌شود، تصریح کرد: ازآنجا که اسپرم تنها نیمی از مشخصات ژنتیکی را به گوساله‌ها منتقل می کند، اصلاح نژاد به این روش یک امر بطئی و مستلزم وجود گاوهای مادر گران قیمت با عیار ژنتیکی بالاست. در حالی‌که در روش مزبور کل پتانسیل ژنتیکی از طریق جنین های منجمد شده انتقال یافته و نیازی به گاوهای گران قیمت نیست.

اولین گوساله های به دنیا آمده از طریق جنین های فریز شده در پژوهشکده رویان اصفهان

رئیس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان‌ با اشاره به جزئیات این پروژه تحقیقاتی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: دراین پروژه که با همکاری مجتمع کشت و دامپروری فکا وابسته به سازمان تامین اجتماعی به انجام رسیده ، ابتدا گاوهای با ارزش ژنتیکی بالا که تولید شیر آن‌ها بالای ۱۸ تن بود شناسایی و تخمک‌های آنها استحصال گردید. نهایتا پس از انجام بلوغ آزمایشگاهی, تخمک‌های مزبور با اسپرم‌های بسیار مرغوب تعین جنسیت شده لقاح یافته و جنین‌های حاصله در روز هفتم تکوین آزمایشگاهی با استفاده از تکنیک انجماد شیشه ای منجمد شدند تا در زمان‌های مقرر به گاوهای گیرنده کم ارزش انتقال داده شوند .

وی درخصوص فاز‌های تحقیقاتی این پروژه خاطرنشان کرد: در فاز اول این پروژه ۲۰۰ قطعه جنین ماده تولید شد که از این میان ۱۵۰ جنین منجمد شد و پس از یخ گشایی تعداد ۱۲۰ قطعه آن در طی یک سال به ۱۰۰ گاو گیرنده ارزان قیمت منتقل شده که منجر به ایجاد ۴۵% آبستنی اولیه گردید به گونه‌ای که تولد آبگون و آبگینه اولین مورد این تولدهاست و در آینده نزدیک امیدواریم شاهد تولد سایر گوساله‌ها باشیم.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان اذعان کرد: نام های آبگون و آبگینه برگرفته از ماهیت تکنیک انجماد شیشه ای است که در طی آن جنین درون یک قطره شفاف انجمادی قرار می گیرد. به صورتی که هم‌اکنون تکنیک انتقال جنین‌های منجد در راس برنامه‌های اصلاح نژادی کشور‌های پیشرفته قرار دارد و اگرچه تا کنون کشور ما از وارد کنندگان این تکنولوژی بوده؛ اما تولد آبگون و آبگینه توسط محققین پژوهشگاه رویان نماد توانمندی کامل کشور در جهت رفع وابستگی در قلمرو دانش بیوتکنولوژی تولیدمثل است.

نصر اصفهانی در پایان عنوان کرد: تولید جنین‌های منجمد مرغوب تعیین جنسیت شده، در اولولیت برنامه‌های جنین شناسی پژوهشگاه رویان برای ارائه به متقاضیان داخل و خارج از کشور قرار دارد که امیدواریم توسعه این تکنولوژی در کشور موجب تحول صنعت دام شیری کشور شود.

همچنین مهندس جمشید جلیل نژاد، مدیر عامل مجتمع کشت دامپروری فکا وابسته به سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده هر قطعه جنین منجمد وارداتی به شانس آبستنی ۵۰ درصد و حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار است، به گونه‌ای که برای ایجاد هر مورد آبستنی موفق حدود ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار ارز از کشور خارج می شود و این درحالی است که محققان کشور با بهره گیری از تجربیات چندین ساله خود نه تنها به نتایجی برابر و حتی بالاتر دست یافته‌اند بلکه در این پروژه قیمت تمام شده هر قطعه جنین منجمد مرغوب تعین جنسیت شده، تا حدود ۱٫۳ کاهش پیدا کرده است.

مهندس جمشید جلیل نژاد با بیان اینکه دستیابی به این توانمندی پر ارزش باعث رونق و شکوفایی صنعت انتقال جنین در کشور شده و نقطه عطفی در پیوند صنعت دام شیری و فناوری تولید مثل است، تصریح کرد: هم‌اکنون میزان تولید شیر به ازای هر راس گاو، تعین کننده اصلی سود آوری و یا زیان صنعت دامپروری است و علی‌رغم تمام پیشرفت‌های حاصله در مدیریت، تغذیه و ژنتیک دام‌های شیری، میانگین تولید شیرهر راس گاو حدود ۱۲ تن در یک دوره شیرواری است. در حالیکه گوساله های آبگون و آبگینه حاصل از تخمک و اسپرم گاوهایی هستند که رکورد تولید شیر آنها ۱۸ تن بوده که با توجه به قیمت تمام شده هر قطعه جنین و رکورد شیر حاصل از طریق انتقال جنین های منجمد بهترین روش شکوفایی اقتصادی صنعت دام شیری کشور محسوب می‌شود .

دیده بان حقوق حیوانات ایجاد تغییرات ژنتیکی در حیوانات برای استحصال منافع بیشتر را امری غیر اخلاقی تلقی کرده و آن را منافی حقوق حیوانات میداند. حیوانات دستکاری شده ژنی زندگی طبیعی نخواهند داشت و سختی کشیدن این گونه حیوانات محصول مستقیم زیاده خواهی بشر و ایجاد تغییرات اساسی در قوانین خلقت است.

بنیانا اولین گوساله شبیه سازی شده در ایران

خبر مرتبط: آزار حیوانات در پژوهشگاه رویان/ تصویری

۲ Comments

 1. میترا می‌گه:

  حیوانات آزمایشگاهی!!!
  عیار ژنتیکی بالا !!!
  جنین منجمد مرغوب!!!
  گاوهای گیرنده کم ارزش!!
  امیدواریم شاهد تولد سایر گوساله‌ها باشیم.!!! چرا؟
  برای زدن رکورد تولید شیر بالای ۱۸ تن!!!!
  حیوانات اسیران زر خیرد ما نیستند، دست سرشان برداید لطفا

  طول عمر یک گاو ماده به طور معمول ۲۰ تا ۲۵ سال است در حالیکه در دامداری ها به دلیل اجبار به بارداری هر ساله، عمر گاوهای شیری به ۴ تا ۵ سال کاهش می یابد
  این انصاف نیست، اغلب گاوها به جز پوکی استخوان و شکستگی لگن به دلیل زایمان های مکرر، دچار افسردگی و بی قراری می شوند چون هر سال بچه دار میشوند ولی دامداران گوساله ها را به کشتارگاه می فرستند، آنها دنبال فرزندان ود می گردند و چشم انتظارشان هستند
  این انصاف نیست

 2. میترا می‌گه:

  حیوانات آزمایشگاهی!!!
  عیار ژنتیکی بالا !!!
  جنین منجمد مرغوب!!!
  گاوهای گیرنده کم ارزش!!
  امیدواریم شاهد تولد سایر گوساله‌ها باشیم.!!! چرا؟
  برای زدن رکورد تولید شیر بالای ۱۸ تن!!!!
  حیوانات اسیران زر خرید ما نیستند، دست از سرشان برداید لطفا

  طول عمر یک گاو ماده به طور معمول ۲۰ تا ۲۵ سال است در حالیکه در دامداری ها به دلیل اجبار به بارداری هر ساله، عمر گاوهای شیری به ۴ تا ۵ سال کاهش می یابد
  این انصاف نیست، اغلب گاوها به جز پوکی استخوان و شکستگی لگن به دلیل زایمان های مکرر، دچار افسردگی و بی قراری می شوند چون هر سال بچه دار میشوند ولی دامداران گوساله ها را به کشتارگاه می فرستند، آنها دنبال فرزندان ود می گردند و چشم انتظارشان هستند
  این انصاف نیست

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN