Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: اندک زمانی از کشته شدن خرس سیاه ایرانی در کوه‌های بم نگذشته که خبر می‌رسد یک خرس قهو‌ ای این بار در دامنه‌های سهند کشته شده است. این خرس نیز توسط افراد محلی کشته شده است. این هشتمین خرسی است که ظرف یک سال گذشته کشته می شود.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی در روزهای پایانی تیرماه، یک خرس قهوه ای در دامنه های سهند توسط افراد محلی کشته شد. این هشتمین خرسی است که طی یک سال گذشته کشته شدن آن گزارش شده است. مسوولان محیط زیست استان آذربایجان شرقی می گویند که متخلفان دستگیر و در زندان مراغه هستند.

گزارش های مردمی از استان آذربایجان غربی حاکی از آن است که یک خرس قهوه ای در دامنه کوه های سهند کشته شده است. این خرس به ضرب گلوله افراد محلی کشته و پوست آن کنده شده است.

«بیوک رئیسی»، مدیرکل اداره محیط زیست استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با CHN با تایید این خبر گفت: «سه تن از متخلفانی که اقدام به کشتن خرس کرده بودند دستگیر شده و هم اکنون در زندان مراغه هستند.»

به گفته او، بر اساس تماس های مردمی از منطقه ییلاق یوردی که حکایت از کشته شدن یک خرس توسط مردم محلی داشت، یگان حفاظت محیط زیست به منطقه اعزام شد و در پی آن متخلفان دستگیر شدند.

در عکس هایی که توسط افراد محلی از ماجرای کشتن خرس و کندن پوست آن منتشر شده است، هفت مرد و تعدادی کودک دیده می شوند. به گفته رییس اداره کل محیط زیست استان آذربایجان، تنها سه نفر از این مردان دستگیر شده و در زندان هستند.

خرس های قهوه ای بیشترین تعداد خرس های کشته شده در ایران هستند. ظرف یک سال گذشته ۷ خرس قهوه ای در مناطق مختلف ایران کشته شده اند.

یکی از دردناک‌ترین موارد کشتار خرس قهوه‌ای طی یک سال گذشته، میانه‌های مرداد سال ۹۰ در سمیرم اتفاق افتاد. فیلمی که از این کشتار منتشر شد نشان می‌داد که قاتلان پس از کشتن خرس مادر شکم دو توله خرس را پاره کرده و آن‌ها را به این شیوه به قتل رسانده‌اند.

در شهریور ماه سال ۹۰ نیز مورد دیگری از کشتار خرس قهوه‌ای در ایران اتفاق افتاد. در شهرستان کجور، خرسی قهوه‌‍ای با کارد قصابی ذبح شد. شیوه کشتار این خرس نشان ‌می‌داد که خرس بابت استفاده از گوشت و پوست کشته شده‌است.

در اردیبهشت ۹۰، یک خرس قهوه‌ای در منطقه کیاسر مازندران با صورتی پر از ساچمه پس از چهار روز رها شدن در آب رودخانه کشته شد. گفته می‌شود که این خرس بابت خوردن سیب و شکستن شاخه‌های درختان یک باغ حوالی کیاسر به این شیوه کشته شده‌است.

در شهریور سال ۹۰ در شهرستان سراب نیز خرسی خشمگین به جای استفاده از تیرهای بیهوش کننده، توسط ماموران محیط زیست کشته شد.

اتحادیه جهانی حفاظت در گزارش سالیانه خود از وضعیت حیات وحش جهان نام خرس قهوه‌ای ایران را از سال ۲۰۰۴، در فهرست گونه‌های «در معرض تهدید» قرار داده است. از سوی دیگر شورای عالی محیط زیست نیز از سال ۱۳۷۸ خرس قهوه ای را در زمره حیوانات حمایت شده و حفاظت شده در ایران معرفی کرده است.

۷ Comments

 1. انشالله روزی تیتر می زنید : قاتلان خرس قهوه ای اعدام شدند .

  • انشالله روزی همه جا تیتر میزنن:
   حیوانات هم مانند ما حق حیات دارند
   عشق بی نهایت همه مردم دنیا به حیوانات
   دیگر هیچ انسانی محیط زیست رو تهدید نمیکند
   مردم دنیا در اقدامی همه اسلحه های شکاری و قلاب های ماهیگیری را سوزاندند

   نظرت چیه وحید جان؟

 2. لاله می‌گه:

  اعدام چیه؟!
  مگه پاسخ خون رو باید با خون داد ؟!
  روشهای تنبیهی دیگه ای هم هست مانند اردوگاه کار اجباری .

 3. در شهریور ماه سال ۹۰ نیز مورد دیگری از کشتار خرس قهوه‌ای در ایران اتفاق افتاد. در شهرستان کجور، خرسی قهوه‌‍ای با کارد قصابی ذبح شد. شیوه کشتار این خرس نشان ‌می‌داد که خرس بابت استفاده از گوشت و پوست کشته شده‌است.
  —————
  من این قسمت رو نفهمیدم.برای گوشت؟تا جایی که من خوندم گوشت خرس حلال حساب نمیشه ها.تازه مردم کشورهای دیگه هم ازش استفاده نمیکنن.
  میشه توضیح بدی دیده بان عزیز؟

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   از دقت نظر شما ممنونیم.
   عدم اعلام مطلب مورد اشاره با توجه به شرایط جامعه دلیل خاص داشته است.
   متاسفانه در برخی نقاط، برخی افراد نادان […]؛ در نتیجه خرس ها می میرند تا مردان مرد تر شوند!
   متاسفانه خرس قهوه ای که در سهند کشته شد نیز مستند به تصاویر، عینا مانند یک گوسفند قربانی پوست کنده شده است و دست و پاها کنده شده اند…
   عدم اعلام این مطلب در متن اصلی خبر از یک سو به دلیل جلوگیری از تبلیغ این باور عجیب است و از دیگر سو به دلیل اینکه هنوز هیچ راه عملی برای اصلاحش نیافته ایم.
   __________________
   بخشی از این مطلب به دلایل فوق الاشاره حذف شده است.

   • دیده بان عزیزم انقدر شوکه شدم که نمیدونم چی بگم؟
    خرسی بمیره تا […]میترسم از روزی که تبلیغی بشه برای این حماقت…
    شاید هم بهتره بمونه تا بدونن نامردی چقدر وحشتنکاکه.
    نمیدونم جوابمو گرفتم ولی ای کاش میگفتی خبر غلط بوده و خرسی کشته نشده
    اشک امونم نمیده

 4. elham می‌گه:

  فکر میکنین چند روز تو زندان بمونن،یه هفته،یه ماه،چقدر؟به نظرتون براشون کافیه؟

  تا وقتی قانونی برای حمایتشون وجود نداره اونا با زجر وشکنجه کشته میشن و

  ادمایی مثل من وشما اشک میریزیم.

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN