Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یگان حفاظت این اداره کل در یک عملیات برنامه ریزی شده موفق به کشف و ضبط تعدادی از حیوانات در داخل یک گلخانه واقع  در شمال شهر تهران گردیدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اسماعیل میران زاده ، فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران در خصوص کشف  این حیوانات وحشی گفت:  عصر روز گذشته با خبر شدیم تعدادی جانور  وحشی در یک گلخانه واقع در شمال شهر تهران نگهداری می شود. بعد از بررسی موضوع و حصول اطمینان به همراه مأمورین اجرائی یگان حفاظت محیط زیست استان تهران که ضابطین دادگستری هم هستند به محل مربوط مراجعه و مشاهده کردیم  متاسفانه همان طور که اطلاع داده شده بود در این گلخانه فردی اقدام به نگهداری تعدادی از حیوانات شامل  یک عدد عقاب تالابی خالدار بزرگ، یک عدد شابوف و یک کروکدیل نابالغ می کرده است که  این حیوانات پس از  کشف و ضبط به منظور پیگیری سایر اقدامات قانونی شبانه به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران منتقل شدند.

میران زاده در ادامه افزود: برای اطلاع بیشتر شهروندان و علاقه مندان به حیوانات مجدداً  باید عرض کنم، بر اساس قانون، نگهداری جانوران ، چه بومی و چه غیر بومی بدون اخذ مجوز لازم و مقتضی ممنوع است.برای مثال در ماده ۷ قانون شکار و صید آمده است : خرید ، فروش، تکثیر ، پرورش ، صدور و ورود حیوانات وحشی و اجزای آنها که غیر بومی بوده و از خارج به کشور وارد شده و یا از قبل در کشور تکثیر شده و پرورش یافته اند فقط با کسب پروانه یا اجازه از سازمان حفاظت  محیط زیست مجاز میباشد. همچنین ورود و صدور آندسته از جانوران وحشی و اجزای آنها که در فهرست کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر انقراض ثبت شده اند ، تنها با رعایت مقررات کنواسیون مذکور صورت می گیرد. بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست می تواند گونه هایی که بر خلاف مقررات کنوانسیون مذکور ، به کشور وارد شده اند را ضبط و در صورت لزوم با هزینه وارد کننده به کشور مبدا عودت دهد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران با اشاره به دیگر قوانین موجود در این زمینه تصریح کرد : در بند ج ماده ۱۰ قانون شکار و صید نیز آمده که هرکسی مرتکب اعمالی از قبیل حمل ، عرضه ، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا مرده و یا اجزایی از آنها بدون کسب پروانه یا مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست شود به جزای نقدی از یکصد هزار ریال تا یک میلیون ریال و یا حبس از یک ماه تا شش ماه محکوم می شود.همین طور در تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید اشاره شده که هرکسی مبادرت به زنده گیری ،شکار ،خریدو فروش و حمل و نگهداری و صدور پرندگان شکاری از قبیل شاهین ،بحری ،بالابان و دلیجه کند علاوه بر محکومیت به سه سال حبس و جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال و در صورت تکرار به هر دو مجازات محکوم می شود.

میرانزاده این موضوع را هم گفت که هر گونه خرید و فروش بدون مجوز ممنوع است اما اگر بطور مثال فردی بخواهد یک نوع خاص حیوانات را به کشور وارد کند بایستی مجوزهای لازم از کشور مبداء و مقصد را اخذ و سپس اقدام به خروج از مبداء و وارد نمودن جانور به کشور نماید.وی افزود : البته اگر هم  مجوزی از سوی دستگاه محیط زیست برای نگهداری گونه جانوری خاصی برابر مقررات، صادر شود این مجوز فقط مربوط به مکان خاص معرفی شده از سوی متقاضی که به تأیید سازمان حفاظت محیط زیست رسیده ، بوده و صاحب آن حق جابجایی و تغییر مکان نگهداری حیوان را بدون کسب مجوز مجدد به هیچ وجه نداشته و در صورت ارتکاب، جزو تخلفات محسوب شده و برابر مقررات ، اعمال قانون خواهد شد.وی گفت: این قوانین بارها از طریق رسانه های ارتباط جمعی برای همشهریان عزیز تشریح گردیده است ولی بازهم شاهد بی توجهی عده ای به این قوانین و مقررات هستیم.

وی با اشاره به تشدید طرح برخورد با خرید و فروش و نگهداری غیر مجاز حیوانات در استان تهران ، افزود : از ابتدای سال ۹۱ یگان حفاظت محیط زیست استان تهران برخورد با مراکز غیر مجاز خرید و فروش و نگهداری غیر قانونی حیوانات را  علیرغم مشکلات موجود تشدید کرده است و بر خورد با اینگونه مراکز در سطح استان تهران در دستور کار ما قرار دارد . همچنین مردم و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک یا افرادی که اقدام به اینگونه رفتارها می کنند ، اطلاعات خود از خرید و فروش و یا نگهداری غیر قانونی حیوانات را با شماره تماس ۷۷۳۵۹۵۶۴ و یا ۴- ۷۷۳۵۵۷۸۱  اعلام نمایند و مطمئن باشند به محض اطلاع رسانی مردم و شهروندان به سرعت و بدون هیچ فوت وقتی با متخلفان برخورد می شود. ضمن اینکه امکانات و نیروهای یگان حفاظت  محیط زیست به گونه ای است که در هر زمانی از شبانه روز امکان برخورد و اعزام به محل وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد:این حیوانات پس از ضبط برای نگهداری موقت به پارک پردیسان سازمان حفاظت محیط زیست منتقل می شوند.بعد از رسیدگی به پرونده آنها از نظر قضایی چنانچه قابلیت رها سازی و زندگی در طبیعت را داشته باشند و از طرفی اگر غیر از گونه های بومی کشور باشد بر اساس نظر کارشناسان مربوطه در زیستگاههای طبیعی کشور رها سازی می شوند

وآن تعدادی که امکان زیست در طبیعت را نداشته باشند و یا غیر بومی باشند به مراکز  نگهداری مجاز در کشور تحویل داده خواهند شد.

http://tehran-doe.ir/FileUpload/Gallery/Photo/Picture/411.JPGhttp://tehran-doe.ir/FileUpload/Gallery/Photo/Picture/413.JPG

http://tehran-doe.ir/FileUpload/Gallery/Photo/Picture/412.JPG

برچسب‌ها

۱ Comment

  1. دوستدار حیوانات مهربان می‌گه:

    برای افرادی که حیوانات رو در قفس نگه میدارن آرزوی شفای عاجل دارم اگر این فرد را بندازن تو قفس چقدر میتونه تحمل کنه؟
    اصلا پرندگان گشوده بال جاشون تو قفسه؟
    حیواناتی که توقفس هستند بسیار ناراحت میشوند و زندگی در قفس از مرگ براشون بدتره
    انشالله روزی برسد که هیچ حیوانی اسیر دست انسان نشود

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN