Subscribe: RSS Twitter

 

دیده بان حقوق حیوانات: اصغر محمدی فاضل گفت: هم اکنون کار شمارش و چهره نگاری یورپلنگ ها در عرصه های طبیعی کشوربا استفاده از ۳۰۰ دوربین تله ای در حال اجرا است که به زودی تعداد این دوربین ها به ۵۰۰ دستگاه افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا وی خاطرنشان کرد یوزپلنگ های ایرانی به عنوان یک گونه در خطر انقراض باید حفاظت شوند که شمارش صحیح آنها و به دست آوردن آمار درستی از تعداد یوزها با استفاده از چهره نگاری و تهیه عکس از آنها به حفاظت از این گونه در معرض خطر انقراض کمک می کند.

فاضل افزود: تاکنون آمارهای مختلفی از تعداد یوزپلنگ ها در کشور ارایه شده که هیچ کدام از آنها بر مبنای مستندات، مطالعات و آمارهای دقیق علمی نبوده است. اختلاف در آمارها به علت کمبود امکانات موجود در زمینه شمارش یوزپلنگ ها بوده است؛ به عنوان مثال در بسیاری از موارد برخی از یوزپلنگ ها دو بار شمارش می شدند؛ بنابراین آمار صحیحی به دست نمی آمد که با استفاده از دوربین های تله ای و چهره نگاری از یوزها این مشکل برطرف خواهد شد.

وی افزود: تاکنون ۵۰ قلاده یوز در کشور توسط دوربین های تله ای در زیستگاه های این حیوان رویت و شناسایی شده است و تعداد بیشتر این یوزها همچنان در حد حدس و گمان است.

وی تاکید کرد قبلا تعداد یوزها در کشور بین ۷۰ تا ۱۰۰ قلاده اعلام شده بود که این آمار بر اساس مستندات علمی به دست نیامده بود؛ اما روش استفاده از دوربین های تله ای و چهره نگاری که به تازگی در زیستگاه ها به کار گرفته می شود، بسیار دقیق است. زیرا با استفاده از این روش، همه زیستگاه های یوز با دوربین های تله ای با دقت بالا تحت نظارت و کنترل قرار می گیرد و به این ترتیب اشتباه در آمار و شمارش مجدد یوزها منتفی است.

معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست افزود: به عنوان مثال قبلا یک قلاده یوز در یک منطقه مشاهده و در آمار درج می شد و ممکن بود همان یوز در جای دیگر دیده شود که باز هم در آمار محاسبه می شد. ولی با چهره نگاری دقیق از یوزها از دو باره شمارش شدن آنها جلوگیری می شود.

فاضل اظهار داشت: هم اکنون به نظر می رسد که یوزها با وجود تمام محدودیت ها بخصوص موانع فیزیکی مانند جاده ها، شهرها و توسعه شهرنشینی می توانند بین استان ها تردد کنند به عنوان مثال هم اکنون کارشناسان می گویند دو قلاده یوز را هم در استان های خراسان شمالی و هم در یزد مشاهده کرده اند. به نظر می رسد این یوزها در حال تردد میان دو استان هستند هر چند که این امر از لحاظ فنی قابل قبول نیست؛ اما دوربین ها و چهره نگاری از یوزها تردد آنها را مشخص کرده است.

معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بطور کلی یوز در عرصه گسترده ای تردد می کند و کنترل تمامی این عرصه ها نیاز به امکانات زیادی دارد. اما آنچه مسلم است براساس مستندات علمی وجود ۵۰ قلاده یوز در کشور قطعی است.

۲ Comments

 1. vahid می‌گه:

  چقدر دیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییر
  حالا با ۵۰۰۰ دوربین هم اعلام می کنن در ایران ۳ یوز در
  حال تردد در کلیه استان ها وجود دارد و به علت کم بودن
  تعدادشون قابل حفاظت نیستند!

 2. حسین می‌گه:

  چقدر ناراحت کننده و زجرآور است که اسن حیوان در جاده ها از بین میرود.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN