Subscribe: RSS Twitter

یوزپلنگ آسیایی

دیده بان حقوق حیوانات: هومن جوکار مدیر ملی پروژه یوزپلنگ آسیایی گفت: آنچه تا کنون در مورد تعداد جمعیت یوز ایرانی گفته شده است بر اساس نظرات کارشناسی بوده که نمی تواند خیلی دقیق باشد.
وی با بیان اینکه هیچکس نمی تواند تعداد جمعیت واقعی یوز را مشخص کند، افزود: در گذشته کارشناسانی که به مناطق حفاظت شده وارد می شدند بر اساس قضاوت شخصی شان کاهش یا افزایش یوزها را عنوان می کردند در حالیکه خیلی بررسی علمی نداشته است.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران وی ادامه داد: از شش ماه گذشته تا کنون برای آماربرداری دقیق و علمی جمعیت یوزپلنگ در کشور از دوربین های تله ای در مناطق حفاظت شده استفاده می کنیم.

جوکار تصریح کرد: با بررسی ۸ زیستگاه یوز در کشور مشخص شد آنچه در گذشته در خصوص جمعیت یوزها توسط کارشناسان گفته شده است کمتر از تعداد واقعی آنهاست.

مدیر پروژه ملی یوزپلنگ ایرانی خاطر نشان کرد: با اشاره به زیستگاه های یوز شامل بافق، دره انجیر وینباز، سیاه کوه، عباس آباد، نائین، پارک ملی کویر، توران، میاندشت، راور و نایبندان با کارگزاری ۱۰۰ دوربین تله ای در ۱۰ زیستگاه یوز و بررسی علمی که هنوز هم در کلیه زیستگاه ها غیر از ۲ زیستگاه راور و نایبندان در مناطق حفاظت شده کشور کمتر از گذشته شده است ولی کاهش چشمگیری نداشته است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN