Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: “خسرو افسری” مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: نزولات جوی اواخر هفته گذشته موجب جاری شدن سیل در مسیرهای فرعی رودخانه باهوکلات در پایین دست سد پیشین شد و بستر تفتیده و تشنه رودخانه باهوکلات و خانه گاندو را سیراب کرد .وی بیان کرد: خشک شدن  آب  سد پیشین و مسیر رودخانه باهوکلات ، بیشتر برکه های محل زیست تمساح مردابی را با بیآبی روبه رو کرد که این موضوع موجب روی آوری تمساح ها به حاشیه رودخانه ها شده است.

افسری حضور ماموران و همیاران افتخاری محیط زیست در منطقه و زنده گیری تمساح ها را یکی از فعالیت های طاقت فرسای روزهای سخت بی  آبی در حوزه خانه گاندو برشمرد .

به گزارش از ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در پی راه اندازی مرکز بازدیدکنندگان تمساح ریکوکش در نزدیکی خانه گاندو، اغلب تمساح های زنده گیری شده پس از یک دوره کوتاه مراقبت و نگهداری در استخر سر محیط بانی درگس ، به مرکز یاد شده منتقل شدند.

افسری افزود: با توجه به زاد و ولد تمساح ها در مرکز ریکوکش، امسال برای نخستین بار جشن تولد و تکثیر برای تمساح مردابی با حضور همیاران ، ماموران و کارشناسان محیط زیست برگزار شد .وی گفت: هم اینک وضعیت زیست نوزادان نگهداری شده تمساح های مردابی مطلوب بوده و ماهانه طول عمر (بیومتری) و مشخصات آنها ثبت می شود که در صورت ادامه این روند تا پایان سال می توان آنها را به طبیعت بازگرداند .

وی ادامه داد: انجام اقدامات یاد شده در روزهای کم  آبی، علاوه بر نجات نوزادان تمساح از مرگ حتمی در طبیعت وحشی، بستر انجام تحقیقات علمی برای علاقه مندان به طبیعت سیستان و بلوچستان را فراهم کرد .وی بیان کرد: وجود مرکز بازدیدکنندگان تمساح ریکوکش و ادامه فعالیت آن می تواند مکانی برای بازدید عموم هموطنان باشد تا دیدن تمساح را از نزدیک تجربه کنند و با توضیحات ارائه شده از سوی کارشناسان محیط زیست با عادات و رفتار این خزنده آشنا شوند .

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در آخرین سرشماری انجام شده از تمساح مردابی به مدت ۱۰ روز بیش از ۳۰۰ تمساح در حوضچه های  آبی باهوکلات ، سرباز و کاجو شمارش شد .
افسری یادآور شد: عمده زیستگاه های فعلی تمساح مردابی دریاچه سد پیشین، تالاب های بند انحرافی شیرگواز و برکه های پایین دست سد پیشین در جنوب سیستان و بلوچستان هستند

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN