Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: ۳۹ تن از نمایندگان طرحی را تقدیم مجلس نموده اند که در صورت تصویب از این پس نگهداری و تردد سگ‌ها در خیابان ممنوع می‌شود. بر اساس این طرح یک ماده به قانون مجازات اسلامی الحاق خواهد شد و برای کسانی که مبادرت به نگهداری سگ یا دیگر حیوانات مضر در منزل خود می‌کنند، مجازات در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش فرارو؛ نمایندگان مجلس در مقدمه توجیهی این طرح نوشته اند: «یکی از معضلاتی که در سالیان اخیر در کشور اسلامی‌مان بروز پیدا کرده و متاسفانه به صورت علنی در شهرهای بزرگ دیده می‌شود، نگهداری از حیوانات و به خصوص سگ و گرداندن آن‌ها در خیابان‌ها و معابر عمومی است. این مسئله به خصوص در کلان‌شهرهایی مانند تهران بیشتر مشاهده می‌شود».

این مقدمه می‌افزاید: «رواج سگ‌گردانی و نگهداری از آن علاوه بر مضرات بسیار زیاد بهداشتی و زیان‌آور بودن برای سلامت عمومی، یک معضل فرهنگی-اجتماعی و نوعی تقلید کورکورانه از فرهنگ مبتذل غربی است. لذا جهت جلوگیری از روند فزاینده سگ‌گردانی در معابر و نگهداری از آن در آپارتمان‌ها و منازل طرح زیر تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد.

بر اساس این طرح، که یک ماده به قانون مجازات اسلامی الحاق خواهد کرد، گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که مضر برای سلامت عمومی بوده یا نجس‌العین می‌باشند از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی و وسائط نقلیه ممنوع است و مرتکب علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ۵ میلیون ریال به ضبط حیوان مذکور محکوم می‌گردد.

این ماده می‌افزاید نگهداری حیوانات مذکور در آپارتمان‌ها ممنوع و درمنازل مسکونی چنانچه موجب نارضایتی هر یک از ساکنین گردد، ممنوع است. این طرح به وزارت بهداشت ماموریت می‌دهد تا فهرست حیوانات خطرناک و نجس‌العین (علاوه بر سگ) را تهیه نماید.

این طرح به صورت عادی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و به امضای ۳۹ تن از نمایندگان مجلس رسیده است.

۱۳ Comments

 1. شهرزاد می‌گه:

  واقعا متاسفم.
  […] و خطر واقعی در افکار بعضی از مردم و مسئولان ماست.کاش نهادی بود تا انسان هایی که چنین افکار ناپاکی دارند رو ضبط کنه!

 2. آزاده می‌گه:

  بله خب همه ی مشسکلات مملکت را حل کرده اند این یکی اش مانده. بدبخت ما … بدبخت حیوانات اهلی و وحشی ایران.. بدبخت هرانچه که در این خاک می روید و یا روی آن زاده میشود… شرمم باد ازین کوته دستی

 3. شهرزاد می‌گه:

  چرا کلمه ای که در متن خبر اومده در پیام من سانسور شد؟؟
  من کلمه و تهمتی که برای یک حیوان بی گناه به کار رفته رو برای تفکر اشتباه خودشون به کار بردم.این جای سانسور نداشت.

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   در لینک زیر وظیفه دیده بان در قبال قانون را مشخصا بیان کرده ایم.
   http://arw.ir/?page_id=2
   دیده بان حقوق حیوانات، بر خود فرض میداند تمامی نظرات عزیزان را منتشر کند بجز نظراتی که موضوع مصادیق محتوای مجرمانه موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای باشد

   در بسیاری مواقع کلمه ای که برای حیوان مفهوم چندان بدی ندارد برای انسان ناسزا و بی حرمتی تلقی می شود. کلمه ای که از پیام شما حذف شد، به دلیل بی حرمتی به «بعضی از مردم و مسوولان» و همچنین بار فقهی این کلمه است که در آن باید مثل هر مورد دیگری به متخصص رجوع کرد. بحث نجاست سگ، بحثی است فقهی و در حیطه اطلاعات ما نمی گنجد و بالطبع به آن ورود نخواهیم داشت.
   از حساسیت شما به مسایل مرتبط با حیوانات و پیگیری شما ممنونیم.

 4. فاطمه می‌گه:

  واقعا نمایندگان محترم مجلس هیچ مشکل دیگری در کشور ندیده اند که به فکر چاره جویی برای آن بربیایند، آخر در کدام کشور نگهداری از سگ جرم محسوب می شود؟ تازه مگر چند درصد از مردم الآن سگ دارند؟ چرا باید نمایندگان با این تصمیمات با دست خودشان سوژه و خبر برای دیگران فراهم کنند؟

 5. فاطمه می‌گه:

  تازه از نظر اسلامی اگر سگ را نجس بنامیم یا هر چیز دیگر مسئولیت آن با خود صاحب است و جایی گفته نشده که دیگران می توانند صاحب حیوان را از نگهداری آن منع کنند حتی اگر از نظر فقهی نجس باشد. واقعا وضع کردن این گونه قوانین عجیب چه معنایی دارد؟

 6. nazila می‌گه:

  نازیلا : واقعا سگهایی هم که در این مملکت زندگی میکنن بدبختن .کاشکی نمایندگان میدانستند که همین سگهااز بعضی از ادمها خیلی بهترند”و به نظر من اگر انسانها محبت و قدر شناسی را از این حیوان یاد بگیرند به مراتب دنیای بهتری خواهیم داشت

 7. زهرا می‌گه:

  این نمایندگان محترم در مورد همه چیز همین جور دیمی نظر میدن و تصویب می کنن…
  لابد ما هم باید اجرا کنیم !
  این هم از دیدبان حقوق حیوانات ما … این هم از سازمان حفاظت از محیط زیست ما !
  به جای توسعه ی گیاه خوار و جلوگیری از حیوان آزاری و تخریب منابع طبیعی ایراد به سگ می گیرن (ای کاش همه سگ بودند!)

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   دوست عزیز! دیده بان در زمینه چنین ضوابطی دیدگاه مشخصی دارد و به هیچ عنوان یک بعدی برخورد نخواهد کرد. اجرا یا عدم اجرای قانین را شما تصمیم می گیرید و بر اساس تصمیمتان فردی قانونمند یا بی قانون خواهید بود. احترام به یک قانون بد بسیار متکامل تر و متمدنانه تر است از بی قانونی. اضافه بفرمایید که نگهداری حیوان به منزله حمایت از آن یا دوست داشتن آن نیست. درصد بالایی از آزار حیوانات مستقیما توسط کسانی انجام می شود که حیوان خانگی دارند ولی آگاهی نه! ما تلاش خواهیم کرد آگاهی دهنده باشیم.

 8. الناز می‌گه:

  واقعا که….اخه نه اینکه کشورمون دور از همه الودگی هاست ( الودگی هوا و صوتی و فوران موش ها که البته اندازه گربه شدن از بس که رسیدگی می کنن و ….) و خیلی چیزای دیگه که گفتن نداره همه دارن تو تهران زندگی میکنن …. ما چقدر نمایندگان بیکاری داریم که تنها مشکلشون شده این سگها …. احتمالا این اقایان قران نمی خونن پس یه فکری هم برای اومدن اسم سگ تو قران بکنن و همچنین سخن حضرت صادق علیه السلام که فرمودند: هیچکدام از بهائم داخل بهشت نمی شوند مگر سه عدد از آنها که عبارتند از: خر بلعم باعورا و گرگ یوسف و سگ اصحاب کهف …

 9. شما قلب ندارید این کار برای جبران خلا عاطفی ، برای شاد شدن و بهتر زیستن ، ……. است
  به جای این کار های مزخرف چرند برید به این زن خرابا رسیدگی کنید اینا برای جامعه مضر ترن یا سگ های معصوم باوفا؟
  نگه داشتن سگ در هیچ کجا ممنوع نیست چرا این کشور اینقدر وضعش خراب شده؟چرا ایران داره ویران میشه؟چرا باید از عرش به فرش بریم؟
  مردم من گوش کنید ، اگه قرار باشه در برابر دولت سکوت کنیم حتی نفس کشیدن هم بر ما ممنوع میکنن جلوشون بایستین

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   دوست عزیز! قانون در مجلس تصویب میشود نه در دولت!
   مسایل اجتماعی عمدتا باید به موازات هم حل شوند و وجود یک مشکل نافی رسیدگی به سایر مشکلات نیست.

 10. دوستان من سگ ندارم . نماز میخونم و به نظر من سگ به هیچ عنوان نجس نیست . مگر خدا چیزی نجست افریده این حیوان همان چیزی را میخورد که ما میخوریم . ما نجس هستیم؟ من تا به هال ازاری از این حیوانات ندیدم بزرگ و کوچک حتی در خارج از این کشور . خدایا مارا ببخش که به جای تو تسمیم میگیریم . پسر نوح با بدان بنشست …………… خواندان نبوتش گم شد
  سگ اصحاب کهف روزی چند …………. پی نیکان گرفتو مردم شد
  خدایا تو این موجود را افریدی تا همراه دوست ونجات دهندیه انسان باشد اورا هم ردیه مردم نیک کردی ولی ما او را نجس خطاب کردیم مارا بخاطر دخالت ببخش . راستی سگهای خود ناجا که برای دستگیری مجرم یا کشف مواد به ماموران عزیز یاری میدهند هم نجس هستند اگر نیستند از چه واکسنی استفاده کردن ممنون . لطفا سازمان دیدبان حتما انو بزارید لطفا ممنون میشم کمترین کاریه که ظاهران متونید انجام بدید. با تشکر

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN