Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: ضربه زدن یک فوتبالیست به جغدی مصدوم در مقابل چشمان تماشاگران یک بازی فوتبال منجر به مرگ این پرنده شد.
به گزارش «پرندگان ایران» و به نقل از رویترز این حادثه روز یکشنبه در دیدار تیم های فوتبال اتلتیکو جونیور و پرِیرا کلمبیا رخ داد.
زمانی که اتلتیکو جونیورز با اختلاف یک گل از رقیب خود پیش افتاده بود، ناگهان توپ در نزدیک نقطه پنالتی تیم پریرا با جغدی که نماد پیروزی اتلتیکو محسوب می شد، برخورد کرد و داور ناچار شد بازی را متوقف کند.

فیلم این مسابقه که بین دو تیم ‘دیپورتیوو پریه را’ و ‘اتلتیکو جونیور’ برگزار شد نشان می دهد، این جغد ابتدا به دلیل برخورد با توپ در نزدیکی محوطه جریمه زمین تیم پریه را به زمین افتاد و باعث شد که داور بازی کشته شدن جغد توسط لگد فوتبالیست را متوقف کند.
در همین حین و هنگامی که داور و بازیکنان در حال صحبت بودند که چه کاری باید انجام بدهند، مورنو از بازیکنان تیم پریه را، به دلیل عقب بودن ۲ بر ۱ تیمش، صبرش را از دست داد و جغد را با لگد به کنار زمین پرتاب کرد.
هواداران تیم اتلتیکو جونیور نیز در اعتراض به اقدام وی صدای پرنده از خود درآوردند و با فریاد کلمه «قاتل، قاتل» را تکرار کردند.
این جغد که زیر سقف محل برگزاری مسابقه زندگی می کرد و ظاهرا نماد خوش یمنی تیم اتلتیکو بوده سپس به دلیل شکستگی پای راستش در اثر لگد بازیکن، به دامپزشکی برده شد اما به خاطر شوک وارد از این حادثه و دست به دست شدن، مرد.

جغد پس از این حادثه بلافاصله به مرکز دامپزشکی انتقال یافت اما به علت مشکلات تنفسی در روز سه شنبه تلف شد. رامون جسوروم، رئیس لیگ فوتبال کلمبیا (دیامور) در مصاحبه ای رادیویی گفت این مسئله در کمیته انظباطی دیامور مطرح خواهد شد.

بنابراین گزارش، مورنو از بازیکنان ملی پوش پاناما با اعلام اینکه پس از حادثه مذکور تهدید شده است، گفت: چه از طریق تلفن و چه راه های دیگر تهدید شده ام. من قصد صدمه زدن به این جغد را نداشتم.
وی افزود: این تهدیدها باعث نگرانی من و خانواده ام که در پاناما زندگی می کنند، شده است.
گفته می شود، بعد از این حادثه مورنو به یک باغ وحش برده شده تا پای سخنرانی مسوولان در مورد جغدها بنشیند، وی همچنین قول داده است ماهی یکبار به باغ وحش برود و داوطلبانه کار کند.

فیلم این اتفاق را در وب سایت پرندگان ایران از اینجا بینید.

۵ Comments

 1. Azadeh می‌گه:

  ای بابا .. بازم اونجا از این اتفاقا می افته کسی هست از حیوونای بی گناه دفاع کنه … اینجا چی… کبوتر بیجاره رو نمیدونم با کدوم مجوزی میارن تو استادیوم رنگش میکنن بعد با قصاوت تموم سرش رو از بدنش جدا میکنن و پرت میکنن وسط زمین .. هیچ کس هم ککش نمیگزه…

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   در مورد کبوتر های ورزشگاه ها، دیده بان حقوق حیوانات با مسوولین مرتبط با ماجرا مکاتباتی داشت که منجر به جریمه قاتل کبوتر آبی رنگ شد. عزیزان از کمیته انضباطی فدراسیون در تماسی ممنوع الورود شدن این شخص به تمام ورزشگاه های کشور را تا اطلاع ثانوی خبر دادند. فرماندهی نیروی انتظامی نیز ماجرا را پیگیری و دستورات لازم مبنی بر جلوگیری از ورود حیوانات به ورزشگاه ها را به یگان ویژه حفاظت ورزشگاه ها اعلام کرد. چنین اتفاقی حد اقل تا جایی که ما اطلاع داریم مسبوق به سابقه نبوده است.

 2. حامد می‌گه:

  کار اون فوتبالیست اشتباست که اون جغد انبار (tyto alba) رو با توپ اشتباهی گرفته و اونو شوتش کرده،اما بایستی در جریان باشیم که در ایران خودمان بدتر از اینا اتفاق میفته… شکارچی نامرد میاد حیوون یا پرنده ای رو شکار میکنه که این گونه حتی در سطح جهان و از دید Iucn درخطر انقراض(EN) هسش مثل : میش مرغ ، هوبره و حتی قرقاول…
  ما ایرانی ها خار رو تو چشم همسایمون میبینیم اما شاخه رو تو چشم خودمون نه…

  حامد هنرور اسدالهی – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست
  ۹۰/۲/۱۹

 3. […] قتل یک جغد با لگد بازیکن فوتبال/ تهدید بازیکن قاتل | … […]

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN