Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران : به نقل از وبلاگ آوای محیط زیست ایران ( آقای محسن تیزهوش)

باز هم سمندر لرستانی اسیر دستان فروشنده های کنار خیابانی شد...

دو هفته پیش هنگامی که همچون همیشه مشغول نگاه کردن به گزارش تصویری خبرگزاری های مختلف بودم با گزارشی برخورد کردم که فروش ماهیان قرمز و …را پوشش داده بود.مشغول نگاه کردن به ماهی های قرمز بودم که چشمانم از حرکت باز ایستاد.باز هم سمندر! باز هم نوروز شد و سمندر لرستانی به کنار خیابان ها آمد.در کمترین زمان ممکن شماره عکاس را پیدا کردم.

در گفتگو با عکاس خبرگزاری مهر ـ یونس خانی ـ آدرس محل فروش و همچنین قیمتی که فروشنده برای سمندرها در نظر گرفته بود را جویا شدم.جناب خانی که از ممنوع بودن فروش سمندر خبر نداشت ! اطلاعات کافی را در اختیارم گذاشت.بعد با آقای بازگیر تماس گرفتم.هر چند در این بین هر چه تلاش کردم با دوستان محیطی زیست استان تهران تماس بگیرم ثمری نداشت، اما آقای بازگیر قول پیگیری این موضوع را داد.

عکس از آقای  بهنام  قربانی وبلاگ روح طبیعت

بد نیست بدانید که در یک سال اخیر فعالان و کارشناسان محیط زیست لرستان برای حفظ گونه نادر سمندر لرستانی خود را به هر آب و آتشی زده اند. ماههاست که کارشناسان اداره محیط زیست لرستان برای یافتن زیستگاههای جدید این گونه ارزشمند وجب به وجب خاک لرستان را می گردند تا شاید بتوانند ردپایی از این گونه در محلی جدید بیابند. البته در این راه به موفقیت های خوبی نیز دست یافته اند و زیستگاه های مختلفی را به ثبت رسانده اند.

سمندر لرستان / سال 88

جمعیت این گونه منحصر به فرد در سال های گذشته با کاهش چشمگیری روبرو شده و به همین دلیل در یک سال اخیر خرید و فروش سمندر لرستانی در تمام دنیا ممنوع اعلام شده و مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست هم بارها اعلام کرده اند که خرید و فروش گونه های در معرض خطری همچون سمندر ممنوع بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد.

این در حالی است که از دو هفته پیش فروش گسترده سمندر لرستانی در بازار های نوروزی تهران آغاز شده و این گونه نادر و در معرض خطر انقراض با قیمت ۲۵۰۰ تومان در دسترس عموم قرار گرفته است.همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید تعداد بی شماری سمندر در کنار خیابان مولوی تهران به فروش گذاشته شده اند.احتمال اینکه این سمندرها از خاک خوزستان به تهران برده شده باشند زیاد است اما باید مورد بررسی کارشناسان محیط زیست لرستان و خوزستان قرار بگیرد.

فروش گسترده سمندر لرستانی در کنار خیابان مولوی تهران !!!

اگر امروز شاهد فروش آزادانه سمندر لرستانی در کنار خیابان های تهران هستیم، نتیجه ناآگاه بودن مردم از شناخت گونه های تحت حفاظت و نبود جریمه های متناسب با ارزش واقعی این گونه هاست. این در حالی است که اکثر مردم هیچگونه شناختی نسبت به گونه های در معرض خطر محیط زیست ایران نداشته و متاسفانه نهاد های دولتی و غیر دولتی در زمینه ایجاد یک فرهنگ اصیل زیست محیطی ضعیف عمل کرده اند.جای بسی تاسف است که امروز نگاه جهانیان به گونه های ارزشمندی همچون سمندر معطوف شده و با متخلفین برخوردی جدی خواهند کرد. این در حالی است که هنوز هم برای قاچاق گونه نادر سمندر هیچ گونه جریمه ای در نظر گرفته نشده است.

سمندر لرستانی گونه ای است که به هیچ عنوان نمی توان آنرا در اکواریوم های خانگی حبس کرد.سمندر گونه است با فعالیت ها و مشخصات بسیار خاص که تنها در طبیعت می تواند آنان را بروز دهد.

سمندر لرستانی گونه ای است از راسته دوزیستان دم دار که در محیطی از بقایای جنگلهای بلوط که حاوی آبهای خنک باشد زیست کرده و بر پشت خود خالها یا نوارهای زرد و نارنجی چشمگیر روی زمینه قهوه ای داشته و زیر بدنشان زرد یا نارنجی قرمز است. این گونه ۱۴ سانتی متری آندمیک ایران بوده و تنها در مرز استان لرستان و خوزستان یافت می شود.

برچسب‌ها

۴ Comments

  1. سلام، فکر کنم اسم منو زیر عکس اشتباه نوشتین

  2. ممنون از مدیریت دیده بان حقوق حیوانات بخاطر رسیدگی سریعش

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN