Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران :

ظروف فلزی ساسانیان نشان می دهد ایرانیان بیش از ۲۵۰۰ سال است که با ماهی قرمز یا گلدفیش آشنا بوده اند.

شاهین سپنتا یک دوستدار محیط زیست و فعال میراث فرهنگی در اصفهان به خبرنگار مهر گفت: در سالهای گذشته افرادی با گذاشتن ماهی قرمز در سفره هفت سین مخالف بودند به این دلیل که اعتقاد داشتند ماهی قرمز از ۸۰ تا صد سال پیش از کشور چین به ایران آمده و ایرانی ها سابقه آشنایی با ماهی قرمز را نداشته اند. از آن مهمتر آنکه برای رد یا اثبات این موضوع دلایل قوی ارائه نمی شد بنابراین این نظر همیشه غالب بود.

وی افزود: اما بررسی آثار تاریخی نشان می دهد که ایرانی ها بیش از ۲۵۰۰ سال با ماهی قرمز یا “Gold fish ” که یکی از گونه های ماهی کپور است آشنایی داشته و آن را بر سر سفره های هفت سین خود می گذاشتند.

سپنتا گفت: یکی از این نمونه‌ها، تندیسک زرین ماهی قرمز مربوط به دوران هخامنشی است. این تندیسک طلایی یکی از اشیا “گنجینه آمودریا” است که از محوطه باستانی “تخت قباد” به دست آمده است. وی تصریح کرد: این گنجینه شامل بیش از ۱۷۰ مورد از اشیا ارزشمند متعلق به دوران هخامنشیان است که اکنون در “موزه بریتانیا” و “موزه ویکتوریا و آلبرت” نگهداری می‌شود.

سپنتا گفت: مجسمه زرین ماهی قرمز در سال ۲۰۰۴ از سوی این موزه در نمایشگاهی با موضوع “نوروز و هفت سین” به نمایش گذاشته شد.

وی ادامه داد: نمونه دیگری که نشان می دهد ایرانی ها از چند صد سال پیش با ماهی قرمز آشنا بوده اند تندیسک ماهی قرمز به سبک ایلامی است که در “گالری برکات” در مرکز شهر لندن نگهداری می‌شود.

این فعال میراث فرهنگی گفت: نمونه‌های دیگری از نقش ماهی بر آثار تاریخی ایران را می‌توان روی ظروف فلزی مربوط به دوره ساسانی دید که در آن ها ماهی یا دو ماهی به عنوان نماد زندگی در درون آب به کار نگهبانی از ریشه‌های درخت زندگی که در آب ریشه دوانده است، مشغول هستند.

وی تصریح کرد: نمونه‌های دیگر، نقش ماهی روی سکه‌های فلوس دوران صفوی است. در دوران صفوی، سکه‌های مسی، غازی نام داشت که معمولا فلوس، پشیز، پول سیاه نام داشت.

سپنتا اظهار داشت: روی سکه های فلوس معمولاً تصاویر مختلفی از حیوانات را نقش می‌کردند که به نظر می‌رسد فلوس‌هایی که داری نقش ماهی یا نقش گاو بر روی ماهی هستند برای نوروز ضرب می‌شده‌اند.

وی گفت: سنگ نگاره‌های خانه تاریخی حسین‌پناه در اصفهان متعلق به دوره فتحعلی شاه قاجار نیز نقش ماهی را روی تبرزین دراویش می بینیم.

سپنتا با بیان اینکه نقش ماهی روی این تبرزین ها نماد آگاهی و معرفت بوده است گفت: اگر چینی ها از هزار سال پیش ماهی قرمز گلدفیش را پرورش می داده اند ایرانی ها از ۲۵۰۰ سال پیش این ماهی را داشتند بنابراین می توان گفت که نژاد ماهی قرمز چینی ها ایرانی است اما شاید چینی ها در اصلاح نژاد ماهی قرمز نقش داشته اند.

۷ Comments

 1. یاسمن می‌گه:

  دوستان من ماهی قرمز یکی از چند هزار گونه ی ماهی های کپور یا Cypriniformes هست. ما به شکل آزاد و پرورشی این ماهی رو در ایران داریم و داشتیم. به نقل از ویکی پدیا ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح این ماهی در چین پرورش داده می شد. یعنی ۹۰۰ سال پیش از سلسله ی هخامنشی.
  این نقش های ماهی هم ماهی کپور رو نشون می ده و نه لزوما ماهی قرمزی که سر سفره هفت سین قرار میدیم.
  هزاران گونه ماهی در ایران داریم. شکل عمومی ماهی در هنر ایران هم همین ماهی بوده. این دلیل خوبی برای اثبات وجود ماهی بر سفره هفت سین ایرانیان نیست. من فکر می کنم بهترین منبع برای ختم این مرافعه، مراجه به منابع آگاه هموطنان زرتشتی هست. توی تقویم راستی که از انتشارات زرتشتیان هست هیچ اسمی از ماهی در هفت سین برده نشده.

 2. یاسمن می‌گه:

  هفت سینی که زرتشتیان می چینند شامل:
  ۳ سینی سبزه، سمنو، سنجد بو و شکوفه آن، سماق، سیر، سرکه، آب، سیب سرخ، سکه، اوستا، شمعدان، شیر، تخم مرغ، آیینه، نان، پنیر، سبزی، نقل، شیرینی، آجیل و غیره
  آنها معتقدند نباید اصراری بر چیدن سین بر سفره داشته باشیم و باید بهترین داده های اهورایی بر خوان چیده شوند.
  فلسفه ی هرکدوم از این موارد رو هم ذکر کردند
  منبع: سالنمای راستی (زرتشتی)

 3. شهرزاد می‌گه:

  پس چطور ممکنه ماهی قرمز تو هیچ نقطه ای از ایران بومی نشده باشه ؟! بعداز دوهزار و پونصد سال !!؟

  اگر این ماهی بومی قسمت هایی از ایران هست لطفا اطلاع بدین.ممنون.

 4. شيرين می‌گه:

  یاسمن جان، تقویم زرتشیان ملاک خوبی برای آشنایی با فرهنگ ایران نیست. من خودم یک زرتشتی هستم و باید بگویم که این تقویم دارای خیلی اشتباهات است و این را خیلی از موبدان ما هم بارها گفته اند.
  این مطالبی که اول تقویم زرتشتی یا سالنمای راستی آمده را مدیر انتشارات راستی به سلیقه خودش از جاهای مختلف گردآوری کرده و همه آن ها مستند نیست.
  در مورد وجود این ماهی در ویکی پدیا نوشته:

  پراکنش: در ایران در حوضه‌های دریای خزر، دریاچه ارومیه، هامون سیستان و رودخانه کارون می‌باشد. انتشار این ماهی توسط انسان صورت گرفته و به این علت این ماهی در رود خانه‌های اروپا دیده می‌شود. موطن اصلی آن معمولاً در سیبری و جنوب شرقی آسیاست ولی هنوز در این مورد عقاید مختلف و گوناگونی وجود دارد.

  در ضمن شما اصل این مقاله را به دقت نخوانده اید. این خبری که خبرگزاری مهر منتشر کرده کامل نیست. این مقاله به سابقه آشنایی ایرانیان با ماهی قرمز اشاره کرده نه سابقه حضور ماهی قرمز در سفره هفت سین.
  این ها دو موضوع متفاوت است . چرا دقت نمی کنید؟
  در ضمن کسی نگفته ماهی قرمز از اجراء هفت سین است. گفته ماهی قرمز از ضمائم یا پیوست های هفت سین است.
  هفت سین در کشورهای مختلف و شهرهای مختلف اجزای مختلفی دارد و اجزای آن در همه جا ثابت نیست.
  در ضمن کارشناسان خود موزه بریتانیا با بررسی های که کرده اند این مجسمه را مربوط به ماهی قرمز دانسه اند.
  از این که بگذریم مجسمه ماهی مجموعه برکات را چه می گویید؟

  من رفتم به ویکی پدیا این مطلبی که شما گفتید که ( ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح این ماهی در چین پرورش داده می شد) در ویکی پدیا نبود. نه در بخش فارسی و نه انگلیسی نبود.
  در بخش انگلیسی نوشته:
  It was first domesticated in China more than a thousand years ago
  و همه سال‌هایی که که نقل شده مربوط به بعد از میلاد مسیح است. مثلا:
  this was first recorded in the Jin Dynasty (265–۴۲۰

  نمی دانم چرا شما به جعل حقیقت روی آورده اید؟

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   ضمن تشکر از شما، دیده بان با مذاکراتی که با خبرنگار این خبر و دبیر سرویس خبر مهر داشت، توضیح کاملی از واقعیات مرتبط با ماهی قرمز به دوستان ارایه کرد. همچنین در رد اسناد این گزارش به عزیزان حاضر در خبرگزاری اطلاعاتی داد و مقرر شد که نقدی بر این مقاله نوشته شود ولی با توجه به گذشت زمانی از نوروز، صلاح بر این شد که سال اینده ضمن همکاری با عزیزان، از آغاز جلوی برخورد اینچنین با مساله گرفته شود.
   باز هم ممننون از شما

 5. رامین می‌گه:

  من نفهمیدم این همه مطلب در مورد اینکه ماهی در آثار باستانی ایرانی بوده آورده شده ولی هیچکدوم از این منابع نگفتن که ماهی سر سفره هفت سین بوده. البته حدس میزنم از کجا آب میخوره این ماجرا! تولید کننده ها نمی تونن از این همه سود که فقط ظرف ۱۵ روز گیرشون میاد چشم پوشی کنن. همین. حالا هم از هر راهی می خوان با دوستداران محیط زیست مبارزه کنن.

Leave a Reply


© ۲۷۸۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN