Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-5713

دیده بان حقوق حیوانات: خرید و فروش حیوانات در چند سال اخیر در جامعه ایران رواج بسیاری کرده و تبدیل به بازار و تجارتی پر سود برای سوداگران تنوع زیستی و قاچاقچیان حیات وحش گردیده است، در کنار آن متاسفانه در چند سال اخیر به بهانه عید نوروز نگهداری بسیاری از حیوانات تبدیل به یک پدیده مخرب زیست محیطی شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، عید نوروز و فرهنگ و سنت آن حاوی نمادهای زیست محیطی و نماینگرپیوند فرهنگ و علاقه مردم ایران به محیط زیست است اما اکنون این امر تا جنبه ای غیر زیست محیطی پیدا کرده است و بعد از ماهی قرمز حیوانات وحشی دیگری چون سمندر، مار آبی ، لاک پشت نیز از گزند در امان نمانده اند و این امر لطمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می نامید.
اگزاتیک پت تعبیری است برای معرفی گونه هایی از حیوانات که جایگاهی در قالب حیوات شهری مثل سگ و گربه نداشته و به نوعی در سیستم های شهری و خانگی بیگانه اند این حیوانات موجودیتی کاملا حیات وحشی داشته و به سبب خودخواهی ها و زیاده خواهی های انسان از زادگاه اصلی خود جدا شده و در محیط های انسانی وادار به اقامت می شوند.
خرگوش،لاک پشت، سنجاب، مار، سمندر، همستر، سنجاب و پرندگان وحشی موارد بیشمار دیگر در تقسیم بندی اگزاتیک پت‌ها قرار دارند.
بسیاری از حیوانات با ترک محیط زیست اصلی خود و عدم تطابق با شرایط جدید از پای درمیایند و آنانی که زنده می مانند، مشکلات وخیم تری برایشان پیش میاید.
سوء تغذیه، قرار گرفتن در یک محیط غیر طبیعی و ناراحت کننده، تنهایی و استرس شدید ناشی از حبس و زندان از مواردی است که حیوانات با آن روبرو هستند.
برخی دیگر از مردم، سعی شان بر آن است که حیواناتی را که اینگونه به زندگی شهری و انسانی وارد شده اند، به خانه و کاشانه ی طبیعی شان برگردانند و آن ها را در فضای باز و آزاد رها نمایند.
چنین حیواناتی، بدون زیست بوم مناسب یا ایجاد آن، یا از گرسنگی می میرند یا به وسیله ی آب و هوا و حیوانات شکارگر دیگر گرفتار می شوند و یا اگر زنده بمانند، احتمال آن می رود که از رهگذر تولید مثل و افزایش جمعیت، اکوسیستم آن منطقه و گونه های بومی را از بین ببرند.
این امر در پایان سال بیش از پیش در معابر و خیابانهای استان خودنمایی کرده و سودجویان با خرید و فروش این حیوانات در ایام آخر سال به حق حیات این جانوران تعدی کرده و زندگی آنان را با خطر روبرو می کنند.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) منطقه کردستان، با اشاره به نزدیک شدن به ایام پایانی سال و بر اساس تجربیات سنوات گذشته در خصوص خرید و فروش حیوانات وحشی گفت: بخش نظارت و بازرسی و گشت و کنترل اداره کل محیط زیست استان به شدت با افراد سودجو و فرصت طلب که اقدام به این کار میکنند برخورد خواهند کرد.
ناصح قادری ادامه داد: در صورتی که افراد اقدام به شکار و صید غیر قانونی حیوانات وحشی کنند، مطابق قانون با آنان برخورد می‌شود، افزود: باید خرید، فروش، عرضه و حمل جانور وحشی با مجوز‌های لازم صورت گیرد.
وی با اشاره به فروش لاک پشت آبی، مار و سمندر در ایام پایانی سال در برخی معابر شهری بیان کرد: این جانوران وحشی محسوب می‌شود که طبق قانون شکار و صید خرید و فروش این حیوان نیز ممنوع است.

وی خاطرنشان کرد: دستگاههایی چون شهرداری، بهداشت و درمان نیروی انتظامی و دامپزشکی با توجه به شرح وظایف خود می توانند در ثمر بخشی و برخورد به موقع و قاطع با متخلفان، این اداره کل را یاری نمایند.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان در پایان از مردم نیز درخواست کرد: نباید حیوانات وحشی را تنها به دلیل خوشامد خود از محیط زیست جدا و در قفسی به نام خانه زندانی کنند و حق حیات در محیطی آزاد را از این حیوانات سلب نمایند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN