Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-5911

دیده بان حقوق حیوانات: به گزارش حکیم مهر، سایت رسمی جامعه دامپزشکان ایران نوشت:

” بسم الله الرحمن الرحیم

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم می فرمایند :
” لا تَـضْـرِبـوا الدَّوابَّ على وُجوهِها ؛ فإنَّها تُسَبِّحُ بحَمْدِ اللّه ”
به صورت حیوانات نزنید ؛ زیرا آنها حمد و تسبیح خدا مى‏گویند.

هفته پیش جانشین محترم ناجا ضمن اعلام عمومی شروع طرح مبارزه با مفاسد اجتماعی همراه داشتن حیوانات خانگی از جمله سگ را در معابر عمومی جزو معضلات اجتماعی نام برد و از روز سه شنبه ۱۰/۲/۹۲ اقدام به جمع آوری سگ های صاحب دار با توسل به زور و بدون هیچ گونه صورت جلسه و  یا ارائه رسید نموده اند.

پس از چند روز سرگردانی مالکان متوجه شدند حیوانات بازداشت شده در محلی به نام کهریزک نگهداری می شوند بدون آنکه ضوابط بهداشتی و شرایط تغذیه آنها در نظر گرفته باشد.

با توجه به نقش بهداشتی جامعه دامپزشکان و  تعهد این صنف به کوشش در کاهش آلام حیوانات جا دارد که موارد زیر برای آگاهی پرسنل نیروی انتظامی و افکار عمومی توضیح داده شود.

۱٫ در حال حاضر هیچ گونه قانون مکتوبی دال بر خلاف بودن نگهداری حیوانات خانگی در قوانین مدنی کشور موجود نیست.

۲٫ با فرض جرم بودن این کار اقدام نیروی محترم انتظامی مبنی بر بازداشت حیوان به جای مالک آن در هیچ جای جهان سابقه ندارد.

۳٫ در صورتی که نیروی انتظامی همچنان اصرار  به بازداشت این حیوانات بی زبان دارد وضعیت بهداشتی و حق حیات حیوانات موجود در بازداشتگاه چه می شود؟ (با توجه به اطلاعات موجودو مرگ و میری که در بازداشتگاه مذکور اتفاق افتاده است.)

۴٫ برخورد بی هدف با کلیه دارندگان حیوانات خانگی در صورت حمل حیوان در معابر منجر به آن می شود که مالکان حیوانات از مراجعه به مراکز درمانی دامپزشکی و درمان حیوانات بیمار و اقدام به پیشگیری (واکسیناسیون) بیماری ها اجتناب کنند و در پی آن خانواده ها و پس از آن جامعه ممکن است با معضل زیست محیطی مواجه شود.

۵٫ نگهداری غیراصولی حیوانات بدون مشاوره با متخصصین امر در بازداشتگاه مذکور باعث بروز انتشار بیماری های مختلفی در آن محل می شود که از آن جمله می توان از بیماری های قابل انتقال به انسان نیز نام برد که می تواند سلامت پرسنل بازداشتگاه مذکور و  نهایتاً افراد جامعه را به خطر بیندازد.
۶٫ تحقیر و آزار برخی از هم میهنان که به هر علت علاقه مند به نگهداری از حیوانات خانگی می باشد با ایجاد رعب و وحشت برای آنها (در خیلی موارد به مالکان حیوانات گفته شده که این حیوانات توسط نیروی انتظامی معدوم می شوند) در شأن نیروی محترم انتظامی نمی باشد کما این که دستآوردهای  مثبت نیروی انتظامی در تأمین امنیت اجتماع و مبارزه با مواد مخدر و … نیز تحت تأثیر آن می تواند قرار گیرد.

۷٫ رعایت حقوق حیوانات در تمام ادیان و از جمله دین مبین اسلام مکرراً توصیه شده است و با توجه به گزارشات موجود در این مورد متأسفانه هیچ گونه توجهی  به آن نشده است.
لذا جامعه دامپزشکان ایران با توجه به آن که قدیمی ترین مجمع علمی – صنفی کشور می باشد بر خود لازم می داند که نسبت به معضلات بهداشتی که در نتیجه ادامه طرح مذکور در کشور چه از نظر روانی و چه از نظر بیماری ها ایجاد می کند  تذکر داده و اعلام نماید برای بررسی معضل موجود آماده همکاری لازم با تمامیارگان های ذیربط می باشد.
خداوند لعنت کننده کسی است که حیوانات را لعنت کند                                                                                             امیرالمؤمنین علیه السلام”

۱۱ Comments

 1. امید می‌گه:

  ای بابا اعتراض نکنین دیگه ما که هیچ مشکلی تو کشورمون نداریم تورم /اعتیاد بیکاری/ ازدواج جوانان/ گرانی /زور گیری/کیف قاپی/اختلاس ۳۰۰۰هزارمیلیاردی/مسکن/همه اینا حل شده فقط مونده بود نگهداری سگ که نیروی انتظامی با رفتار بسیار بسیار بسیار محترمانه ومهربانانه مامورینش داره این مشکل عظیم وبزرگ حل میکنه..

 2. الناز می‌گه:

  ما هم از همان کسانی بودیم که سگهایمان را به کهریزک بردند چقدر ان روز به ما سخت گذشت از پردیس که سگهایمان را می بردند من صاحبان سگها را می دیدم که چگونه برای عزیزشان گریه می کردند ما خیلی ما یوس بودیم ولی خدا خواست که با التماس سگهایمان را بگیریم چقدر خودم به شخصه جلوی پای مامور ضجه زدم این اذیتها و ازارها بی جواب نخواهد ماند

 3. بیات می‌گه:

  بعضی از این مشکلات راباید به پای افراد به اصطلاح حیوان دوستی گذاشت که از حیوانات به عنوان یک کالا استفاده میکنن و فکر میکنن اگر یک حیوان خانگی داشته باشن به خیال خودشان آدم باکلاسی هستن و با رفتارهای ناشایست خودشون بهانه میدن به دست یکی سری آدمهای بی خرد مثل بعضی افراد در […] که میخوان از این طریق یک جوری کمبودها و ضعف های خودشون رو توجیح کنن و به جای انجام وظایف اصلی خودشون به یک سری مسائل فرعی بپردازن.شما وقتی یک حیوان رو خریداری میکنید مطمئن باشید که در حق اون ظلم کردید.همون طور که شما به خودتون اجازه میدین که حیوان رو در زمان شیرخوارگی از مادرش جدا کنین نیروی انتظامی هم به خودش اجازه میده اون حیوان رو از شما جدا کنه.البته افرادی هستن که حیوان تزئینی نگهداری میکنن و با خرید وفروش حیوانات مخالف هستن.دلیل نگهداریشون یا حمایتی هستش یا اینکه بعد از یک سنی که حیوان دیگر به مادر وابسته نبود به دلیل علاقه قبول سرپرستی میکنن.

 4. آریان می‌گه:

  کار خیلی خوبی میکنن
  نه تنها سگ های شهری بلکه باید سگ گله ها رو هم جمع کنن
  اصلا نسل سگ باید تو ایران منقرض بشه
  سگ ها جز ضرر چیزی واسه ملت ندارن فقط میتونن حیوان بکشن اون حیوانی مثله یوز
  امیدوارم این طرح انقدر ادامه داشته باشه تا دیگه ایندگان ما حیوان یا کلمه ای به نام سگ نه ببینن نه بشنون و نه بگن
  همین و جود سگ باعث شده که افکار جامعه نسبت به حیوانات وحشی هم عوض بشه

  • parishad می‌گه:

   اقای اریان به شما هیچ ربطی ندارد مگه شما سگ داری که بیخود برای خودت […] میگی خوبه بچه ی تو رو ازت جدا کنند و نفهمی که چه بلایی سرش میارند و اصلا ازش خوب نگهداری میکنند و بهش غذا میدهند و زنده میمونه یا خیر
   این طرز فکر […] شما نشون میده که از یک […] و از یک قلب سنگی بیرون اومده

  • فریدون می‌گه:

   واقعا خجالت آوره که من بخوام از شما و امثال شما به عنوان هموطن یاد کنم . شرمتون باد .

 5. زهره می‌گه:

  واقعا که در دولت گذشته کارهای بسیار سخیف و دون شان ملت ایران انجام می شد. این کار نیروی انتظامی در آنزمان مصداقی بارز از ظلم بود. هرگز سگ نداشته ام و ندارم و نخواهم داشت ولی صد در صد با این کارهای قرون وسطایی مخالفم. بارها شنیده ام که سگ خانگی سبب نجات جان بسیاری از اهالی منزل شده است. بسیاری از سگهای تربیت شده مونس زنان و مردان سالمندی هستند که در بسیاری از اعمال شخصی به آنها کمک می کنند به جز آنکه به سبب معصومیتی که دارند در برخی از انسانها انس و الفت هم ایجاد می کنند.

 6. تحریریه محترم، این تنها یک سوال است!
  برای من جالب است بدانم چگونه یک خبر که گاهی از تاریخ آن ۳ سال می گذرد توسط یک مخاطب از بایگانی خارج شده و نظری برای آن نوشته می شود که گویی همین امروز آن اتفاق افتاده/خبر منتشر شده است. این فرآیند چیزی نیست که به جستجوی سادۀ یک واژه/خبر در صفحه و کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوعِ بیات شدۀ آن مربوط باشد! حتی گاهی این زنده کردن اخبار توسط مخاطبین دایمی دیده بان که گویی طی زمان به «کارشناسان» خبره ای تبدیل شده اند و برای هر نوع خبری همیشه چیزی برای ارایه دارند، انجام می شود!!!

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   در برخی رسانه های خبری رسم است که نظردهی و کامنت گذاری برای اخبار پس از مدت مشخصی (مثلن سه ماه) بسته می شود. با توجه به اینکه برخی مطالبی که در این پایگاه خبری منتشر می شوند تعلق زمانی مشخصی ندارند و در قالب آگاهی رسانی اما به صورت خبر منتشر می شوند، نظردهی برای اخبار دیده بان بسته نمی شود.

 7. بله. در ارتباط با تاریخ نظردهی کاملا درست می فرمایید. ممنون
  حال، به نظر شما گزینش این اخبار چگونه صورت می گیرد؟!؟ شاید نکته اصلی تر در همین باشد نه مسدود بودن یا نبودن تاریخ! فرد، در ابتدا به سراغ عنوان خبر می رود تا اینکه توجهی به تاریخ و امکان نوشتن نظر داشته باشد. اینطور نیست؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN