Subscribe: RSS Twitter


دیده بان حقوق حیوانات: با برگزاری ۵ جشنواره یوزپلنگ در اوایل اسفندماه سال گذشته در استانهای کرمان، یزد و سمنان، تئاتر آموزشی یوزپلنگ در حالی اولین سال کاری خود را به پایان برد که ۳ نمایشنامه متفاوت و بیش از ۳۴ اجرا در تهران و شهرستان ها در کارنامه ی خود ثبت کرده است

به گزارش انجمن یوزپلنگ ایرانی، این نمایش عروسکی که کار آن از ابتدای سال ۸۹ کلید خورد، تا کنون ۷ اجرای جشنواره ای در تهران، ۱ اجرا در سالن همایش های بین المللی سازمان محیط زیست تهران، ۱۴ اجرای هفتگی در موزه حیات وحش داراباد تهران و ۱۲ اجرا در نقاط شهری و روستایی نزدیک به زیستگاه یوز داشته است.

این نمایش که بخشی از برنامه ی آموزش حیات وحش به عموم مردم است، با زبانی دوستانه به تشریح ویژگی ها، وضعیت و راهکار های پیشنهادی برای حفظ نسل یوزپلنگ آسیایی می پردازد. گروه مخاطب این نمایش در درجه­ی اول دانش آموزان و به شکل وسیع تر کودکان و بزرگسالان را شامل می شود. از این رو در هر اجرا با استقبال بسیار خوب بینندگان روبرو می شد.

طی همکاری که با پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی صورت گرفت، در ۱۲ نقطه روستایی و شهری حاشیه زیستگاه  های یوزپلنگ، جشنواره های نیم روزه ای با هدف آشنایی مردم با حیات وحش منطقه برگزار شد و نمایش دردسر های یوزپلنگی نیزبخشی از این برنامه بود.

از دیگر برنامه های این جشنواره ها، می توان به پخش فیلم های آموزشی، سخنرانی، آموزش تفاوت گربه سانان، توزیع بروشور، پوستر و مالتی مدیا با موضوع حیات وحش و یوزپلنگ به مخاطبان بود.

این برنامه های سریالی شروع خوبی برای ادامه ی آموزش در این مناطق است. مناطقی که تا کنون در آنها این برنامه اجرا شده عبارتند از: روستا های چوپانان، خرانق، رباط پشت بادام، سنخواست، فراشیان، آزادوار، زمان آباد، عشق آباد، نایبند ، بخش دیهوک و شهر راور و مهاباد  در استان های خراسان شمالی، یزد، کرمان و اصفهان.

انجمن یوزپلنگ ایرانی درحال حاضر براساس تجربیات گذشته خود و سالها فعالیت آموزشی در سطوح مختلف، تئاتر را از رویکردهای موفق آموزشی دانسته که با سادگی می تواند گروه های مخاطب مختلف را تحت تأثیر قرار دهد. از این رو، در سال جاری بخش آموزش این انجمن درنظر دارد این رویکرد را برای خرس قهوه ای و پلنگ ایرانی در سطح زیستگاه های این جانوران طراحی و اجرا نماید.

مطلب مرتبط:

تآتری برای یوزپلنگ ها، رویکردی نوین برای آموزش جوامع محلی

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN