Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6285

دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس از نجات بیش از ۴۰۰ فلامینگوی فرو رفته در نمکزار از سطح دریاچه بختگان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان فارس، خشک شدن کامل دریاچه بختگان موجب فرو رفتن فلامینگو ها و جوجه هایشان در نمکزارهای دریاچه خشک شده بختگان و تلف شدن تعدادی از این پرنده ها شد اما با اقدام به موقع کارشناسان بخش حیات وحش و محیط بانان و با همکاری جوامع محلی منطقه خیر شهرستان استهبان طی عملیاتی امدادی ، بیش از ۴۰۰ فلامینگوی فرو رفته در نمکزار از سطح تالاب جمع آوری شده و به دریاچه های مهارلو و طشک منتقل شدند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با اعلام این خبر افزود: علت اصلی حادثه خشک شدن کامل دریاچه بختگان علاوه بر گرمای تابستان،ناشی از احداث سد در بالادست حوزه آبخیز،خشکسالی سنوات گذشته و گرما و تبخیر است.
ابراهیمی کارنامی گفت:کارشناسان حیات وحش اداره کل،پس از دریافت گزارش از فرورفتن فلامینگو در نمکزار و احتمال تلف شدن این پرندگان ارزشمند،سریعا در محل حاضر شده و علیرغم گرمای طاقت فرسای منطقه با کمک محیط بانان و جوامع محلی در عملیاتی که ۳ شبانه روز به طول انجامید ،جوجه های فلامینگو را از سطح تالاب جمع آوری کرده و آنها را از مرگ حتمی نجات دادند.البته تعدادی از جوجه ها متاسفانه تلف شدند.
به گفته وی،تالاب بختگان نقش حمایتگر از بخش عمده ای از تنوع زیستی فارس را دارد که متاسفانه در سالهای اخیر به علت کاهش بارندگی ، عدم مدیریت صحیح منابع آبی و توسعه ناپایدار که در حوزه آبخیز این تالاب صورت پذیرفته به شدت در معرض تهدید قرار گرفته است.
ابراهیمی تاکید کرد: در حال حاضر تالاب بختگان بطور کامل خشک می باشد و یکی از راهکارهای نجات آن از وضعیت فعلی تخصیص حق آبه زیست محیطی تعیین شده به صورت مستمر از دریاچه پشت سدهای احداثی در این حوزه و ساماندهی کشاورزی درمنطقه است که متاسفانه به علت عدم تخصیص حقابه واقعی بختگان امروزه شاهد وارد شدن خسارت جدی به این زیست بوم حیاتی در این منطقه هستیم و لازمست تمامی دستگاهها به خصوص امور آب استان به تکلیف قانونی خود در این مورد اقدام نماید تا بیشتر از این شاهد از بین رفتن این زیستگاه و تهدیدات جدی متاثر از خشک شدن آن نباشیم.

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN