Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7155

دیده بان حقوق حیوانات: انتشار تصاویر تکان ‌دهنده از کشتار هفت قلاده روباه و قرار دادن آن در دید عموم، تکرار صحنه‌های تکان دهنده کشتار خرس‌های سمیرم و الاغ را دوباره در ذهن مردم اصفهان تداعی کرد.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، در حالی خبر کشتار هفت قلاده روباه منتشر می‌شود که نام اصفهان دو سال پیش به دلیل کشتار یک ماده خرس و دو توله آن و سال گذشته نیز به دلیل کشتن بی‌رحمانه یک الاغ در رسانه‌ها مطرح شده بود. کشتاری که هدف آن هنوز مشخص نشده است و در ادامه کشتار پلنگ‌ها و گوزن زرد ایرانی بیانگر حقیقتی تلخ در محیط زیست کشور است.

شهرام امیری شریفی، فعال حقوق حیوانات در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، منطقه اصفهان،‌ با بیان اینکه به نظر می‌رسد این حیوانات به دلیل تجارت دم کشته شده باشند،‌ اظهار کرد: هدف از پنهان نکردن جسد این حیوانات مسئله‌ای قابل بحث است و صحبت در خصوص آن بسیار دشوار است.

وی افزود: احتمال دارد این امر به دلیل لجبازی با مسئولان انجام شده باشد زیرا شکارچیان غیرمجاز در اغلب موارد به کارهایی که به شناسایی آن‌ها منجر شود، دست نمی‌زنند. یکی دیگر از دلایل رها کردن این اجساد در دید عموم، حاشیه‌های امنی است که برای این افراد ایجاد شده، زیرا می‌دانند تخلفشان پیگیری نمی‌شود و یا تخلفات پیشین آن‌ها از سوی نهادهای ذیربط پیگیری نشده و گستاخ شده‌اند.

مدیر پایگاه خبری دیده‌بان حقوق حیوانات ادامه داد: پس از انتشار تصاویر مربوط به کشتار خرس‌های سمیرم قوانین محیط زیست در این خصوص تغییرات بسیاری کرد و جریمه‌ها تقریبا به روز و جریمه کشتن برخی حیوانات ۱۰ برابر شد، اما متاسفانه در چند سال گذشته تغییری در میزان جریمه‌ها با توجه به افزایش نرخ تورم به وجود نیامده است.

هرهفته یک پلنگ در کشور کشته می‌شود

امیری شریفی ادامه داد: ظاهرا سازمان محیط زیست در حال بررسی این موضوع است که آیا افزایش جریمه‌ها می‌تواند کمکی به حیات وحش کشور داشته باشد یا خیر، اما یکی از اقدامات، افزایش جریمه شکار حیوانات است و باید توجه داشت که اگر افزایش جریمه‌ها امکان اجرا و یا سازوکار اجرایی شدن نداشته باشد و مردم خودشان را در این خصوص متخلف ندانند، چندان موثر نیست.

وی با اشاره به اینکه جریمه نگهداری حمل و یا لمس حتی اعضای بدن مرغ مگس خوار در آمریکای شمالی ۲۰۰ هزار دلار است، تصریح کرد: این پرندگان مشمول قوانین پرندگان مهاجر می‌شوند و مردم می‌دانند دست نزدن به این پرندگان به نفع محیط زیست و در نهایت به نفع خودشان است در حالی که جریمه شکار یوزپلنگ در کشور پس از به روز شدن جریمه کشتن غیر مجاز حیوانات تنها ۲۵ میلیون تومان است و این تفاوت در جریمه‌ها قابل توجه است.

این فعال حقوق حیوانات در خصوص انتشار تصاویر کشتار حیوانات و تاثیر آن بر افکار عمومی، گفت: همزمان با خبر کشتار خرس‌های سمیرم ۲۲ خبر مشابه از کشتار تاسف‌آور خرس و پلنگ در کشور به دست دیده‌بان حقوق حیوانات رسید. برای تصمیم‌گیری در خصوص انتشار این تصاویر، تمام جوانب بررسی و قرار بر این شد یکی از فیلم‌ها که می‌تواند بازخورد افکار عمومی را به دنبال داشته باشد، منتشر و از پخش تصاویر بیشتر پرهیز شود زیرا انتشار متعدد تصاویر کشتار حیوانات به دلیل اطلاعات بسیار پایین برخی افراد و به طورکلی عدم درک خطرات انقراض وحوش موجب از بین رفتن حساسیت‌های اجتماعی می‌شود.

امیری شریفی با اشاره به اینکه متاسفانه هر هفته یک پلنگ در کشور کشته می‌شود اما به دلیل حفظ حساسیت‌های اجتماعی از انتشار پر تعداد تصاویر کشتار حیوانات خودداری می‌شود، ادامه داد: هر گروهی که در زمینه حقوق حیوانات فعالیت می‌کند سیاست خاصی برای انتشار این تصاویر دارد، اما به نظر می‌رسد در قبال این مسئله باید حساس‌تر باشیم زیرا انتشار یک تصویر باید به گونه‌های حیات وحش، کمک و هدف مشخصی را دنبال کند و انتشار متعدد این تصاویر در بلندمدت بازخورد مناسبی نخواهد داشت.

عاملان کشتار روباه‌ها تحت تعقیب قرار می‌گیرند

هم‌چنین، مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه کشتار این روباه‌ها مربوط به چند روز گذشته است و در حال حاضر کارشناسان محیط زیست در حال تحقیق در خصوص آن هستند، گفت: حیواناتی مانند روباه و شغال به دلیل وجود پسماند‌ها در کنار سکونت‌گاه‌های انسانی دیده می‌شوند، ظاهرا هدف از این حرکت دفع این حیوان بوده است.

کیومرث کلانتری با بیان اینکه در حال حاضر سرنخ‌هایی از عاملان این اقدام به دست آمده است، تصریح کرد: هنوز هدف از کشتار روباه‌ها مشخص نیست و به نظر نمی‌رسد این عمل با انگیزه‌های تجاری صورت گرفته باشد اما در هر صورت عملی بسیار غیر انسانی و غیر اخلاقی بوده است و انگیزه انجام آن باید مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه کشتار روباه‌ جرم است، خاطرنشان کرد: کشتن هفت قلاده روباه یک قتل عام و اوج بی‌حرمتی و بی‌مسؤلیتی نسبت طبیعت است و عاملان این کشتار به طور قطع تحت تعقیب قرار خواهند گرفت و اشد مجازت بر اساس قوانین برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

کلانتری اضافه کرد: هنوز انگیزه کشتار این حیوانات مشخص نشده است اما حتی اگر با هدف دفع حیوان موزی انجام شده باشد بسیار وقیحانه است، زیرا محیط زیست راه‌های علمی برای دور کردن این حیوانات را در اختیار افرادی که در حواشی طبیعت زندگی می‌کنند قرار داده است و نباید آسان‌ترین راه یعنی کشتن حیوان انتخاب شود.

_______________________

کشتار و مثله کردن بی رحمانه هفت روباه در اصفهان/ تصویری

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN