Subscribe: RSS Twitter

چکاوک کاکلی، پرنده ای خوش الحان که به صورت غیر قانونی برای فروش صید می شود

دیده بان حقوق حیوانات ایران : معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر گفت: بر اساس گزارشات مردمی و گشت و کنترل نامحسوس گارد اجرائی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در سطح شهر مشهد ۲۴ قطعه پرنده وحشی از نوع کبک ، مرغ مینا و چکاوک کاکلی کشف و ضبط شد.

رمضان علی تقی پور  اظهار داشت: متاسفانه تعدادی از پرنده فروشی های سطح شهر مشهد به دلیل ناآگاهی از قوانین و مقررات پرندگان حمایت شده اقدام به فروش این گونه های بارزش می نمایند.

وی تصریح کرد: به تمام متصدیان این صنوف توصیه کرد: برای آشنایی به قوانین شکار و صید ، لیست گونه های حمایت شده و در خطر انقراض به اداره کل حفاظت محیط زیست و کارشناسان معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی مراجعه نمایند.

تقی پور ، ضمن در خواست از این فروشندگان به رعایت کلیه ضوابط و مقررات صید و شکار تاکید کرد: در صورتی که بنابر مقتضیاتی از قبیل حفظ نسل پرندگان، مسائل بهداشتی و سایر ملاحظات زیست محیطی تغییرات یا ممنوعیت‌هایی دراین ضوابط و مقررات به وجود آید، کلیه این صنوف ملزم به رعایت آن خواهند بود.

وی، با اشاره به اینکه حفظ تنوع زیستی منطقه یک وظیفه عمومی تلقی می شود افزود: متاسفانه قالب پرندگانی که پس از زنده گیری به طبیعت باز میگردند پس از بازگشت توانایی حضور در طبیعت را به مانند سابق ندارند و این می تواند ضربه جبران ناپذیری را به تنوع زیستی کشور وارد آورد.

وی ضمن تشکر از همکاری مردم در گزارش تخلفات زیست محیطی تاکید کرد: صورت مشاهده تخلف زیست محیطی مراتب را به اداره کل حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

تقی پور اظهار داشت : گونه های مذکور در یکی از مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست به آغوش طبیعت بازگردانده شد.

۲ Comments

  1. بحری می‌گه:

    باسلام.چکاوک کاکلی،مینا وکبک جزو گونه های عادی و غیرحمایت شده میباشند.تیتر را اصلاح فرمائید.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN