Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: به گزارش سرویس شبکه های اجتماعی شفاف، نیما اکبرپور از برنامه‌سازان تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و مجری برنامه کلیک در توییتر به اشتراک گذاشت:

یکی از شرکت‌های نوآور ترکیه باجه‌ای ساخته که علاوه بر کمک به محیط زیست به دوستان پشمالوی ما نیز کمک می‌کند.

شرکت پوگدون Pugedon به تازگی باجه‌ای خودکار را در استانبول به کار گرفته که در ازای بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آب و غذا برای سگ‌های ولگرد فراهم می‌کند. هنگامی که افراد ته‌مانده آب بطری را در بخشی که در نظر گرفته شده خالی کرده و خود بطری را از بالای دستگاه وارد می‌کنند، هزینه بازیافت به طور خودکار تبدیل به مقداری غذای سگ شده و در بخش پایین دستگاه و در محلی ریخته می‌شود که سگ بتواند آن را بخورد.

این دستگاه‌ها که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند، یک منبع غذای سالم برای حیوانات ولگرد است که پیش از این مجبور بودند تا از میان زباله‌ها یا کمک‌های شهروندان خوراک خود را بیابند و سیر شوند اما با وجود چنین دستگاهی تغییری مثبت در شیوه زندگی آنها ایجاد شده است.

ترکیه به تعداد زیاد حیوانات ولگرد خود در مناطق شهری شناخته می‌شود. بنا بر گزارش دویچه‌وله استانبول به تنهایی میزبان ۱۵۰ هزار سگ و گربه ولگرد است.
هدف از تولید این باجه، ایجاد آینده‌ای روشن‌تر برای حیوانات در کنار تشویق مردم برای رسیدن به عادت خوب بازیافت زباله‌هاست.ایجاد باجه‌های خودکار برای بازیافت و فرهنگ‌سازی در ترکیه امر تازه‌ای نیست. پیشتر هم باجه‌هایی به شکل قلک در برخی نقاط ترکیه برای جمع‌آوری کتاب‌ها و اسباب‌بازی‌ها و ارائه آن به دیگران ایجاد شده بود.

۴ Comments

 1. زهره می‌گه:

  درود خدا و مردم جهان بر انسانهایی که بانی چنین کارهای خداپسندانه ای می شوند. امروز عصر در نزدیکی محل سکونتم در یک ساختمان در دست احداث گربه زردرنگ بسیار نحیف و ضعیفی دیدم و در کنارش یک بچه گربه سه رنگ. چهره پژمرده و رنگ پریده گربه مادر که کنار جایگاه کیسه های زباله در انتظار شب بود حاکی از بی غذایی مفرط بود و معلوم بود بچه های دیگرش مرده بودند یا در اثر ناتوانی جسمی خودش و نداشتن شیر کافی و یا کشته شدن زیر چرخ خودروها. رفتم از یخچال یک تکه کتلت آوردم و سه قسمت کردم هر سه تکه را پرت کردم با هزار ترس آنها را برای بچه اش برد. خودش لب نزد. جان فرزندش برایش مهمتر بود. در مسیر برگشت بی اراده گریه میکردم. از این که مردم آن خیابان به آن گربه مظلوم و بچه اش بی توجه بودند.

 2. مهتا می‌گه:

  به امید پیاده شدن چنین پروژه هایی در ایران به صورت سراسری.

 3. افشين می‌گه:

  مهتا جان دلتون رو خوش نکنید.تا وقتی تو فرهنگ ما سگ نجس محسوب میشه دستگاهی میسازند که با بازیافت یه چماق بیرون اومده و میزنند تو ملاج سگ بیچاره .هموطن های عزیز ما تو صعب العبور ترین نقاط کشور تمام حیات وحش رو دارند نابود میکنند چه برسه به وسط شهر ها.

  • کامبیز بیات می‌گه:

   دوست عزیز این ها همه از بی قانونیه.اتفاقا ایران میتونه یکی از بهترین کشورها درزمینه حقوق حیوانات باشه.شما الان ترکیه رو نگاه نکن.اگر همین الان در کشورهایی مثل آمریکا وکانادا فقط یک ساعت یک سری قوانین حمایتی رو بر دارن ببین یک عده چطور بیفتن به جون حیوانات.مشکلات ما به راحتی از طریق آگاهی دادن به خیلی از مردم درست میشه.مردم ما همیشه تو هر زمینه ای از مسئولین جلوترن.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN