Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یک جفت از سگهای آبنوس فام مونتانا با ملحق شدن به نبرد علیه قاچاق و حمل غیرقانونی عاج فیل، بدنبال بقایای آن در آفریقا خواهند بود.
استیو و روگار، دو سگ بی سرپناه بازیابی لابرادور، وقتی که بعنوان سگهای کار برای محافظت از محیط زیست مورد توجه قرار گرفتند از آینده نامعلوم خود نجات یافتند.
سازمان سه چنگاله(Three Forks)، بیش از ۳۵ سگ را طی ۱۴ سال پذیرفته و بیشتر بعنوان حیوانات امداد و نجات آموزش داده است تا بمنظور افزایش امور حفاظت از طبیعت، هر چیزی در میان علفهای خودروی نیل بِری تا مدفوع پیکا (جانوری که در ارتفاعات کوهستانی آمریکای شمالی و شمال آسیا زیست میکند) را بو کنند.  از خرداد ماه، این دو سگ در گورستان اتومبیلی در جنوب بوزمَن در حال آموزش هستند تا یاد بگیرند چگونه خودروها را برای یافتن هر نوع عاج فیل جستجو کنند: پیل دندان ناکامل، مجسمه­های کوچک، زیورآلات و دسته کلیدهای پیانو.
این سگها باید کاملا با شغل خود آشنا باشند زیرا چهارشنبه آنها بوزمَن را برای خانه جدید خودشان به مقصد لوانگوای جنوبی در زامبیا- آفریقا ترک خواهند کرد. اعضای جامعه حفاظت از محیط زیست لوانگوای جنوبی مراقبت از آنها را برعهده خواهند گرفت و همزمان با تلاش برای جلوگیری از تجارت غیرقانونی عاج که طی چند سال اخیر بسیار زیاد و تهدیدی برای بقای فیلها و کرگدنهای آفریقایی شده است، به آنها آموزش خواهند داد.
در سال ۲۰۱۱ تجارت غیرمجاز عاج به بالاترین سطح خود طی ۱۶ سال گذشته رسید. طبق کنگره تجارت جهانی برای گونه های در معرض خطر، حمل و نقل عاج فیل در سال ۲۰۱۳ حتی بیست درصد بیش از سال ۲۰۱۱ بود.
قاچاقچیان بیش از ۲۵۰۰۰ فیل آفریقایی را در سال ۲۰۱۱ کشتند. ۲۲۰۰۰ در سال ۲۰۱۲ و این کشتار بدون هیچ کاهشی همچنان ادامه دارد. فیلهای آسیایی مصون نیستند.
مطابق گزارش فوریه اینترپل، تانزانیا بالاترین نرخ قاچاق را داراست، اما زامبیا نیز دارای مشکلاتی است. این عاجها بصورت قاچاقی از طریق اوگاندا و کنیا به آسیا یا اروپا منتقل می شوند. چین اولین مقصد برای این عاجهای غیرقانونی و آمریکا دومین بازار بزرگ دنیا است.
WDC می خواهد قبل از اینکه عاجها آفریقا را بطور کامل ترک کنند، جلوی آن را بگیرد.
مدیر اجرایی WDC، پیت کوپولیلو می گوید: “جستجوی خودروها چیز جدیدی برای ما محسوب می شود. ما روی تردد وسایط نقلیه کار نکرده ایم اما بدلیل افزایش قاچاق عاج و نبود پاسخگویی از سوی سایر مسوولین حمل و نقل- که در برابر مشاهده محصولات حیات وحش مقاومت می کنند- ما بطور سنجیده و آرام در این جهت قدم برمی داریم تا حمل و نقل حیات وحش را متوقف کنیم.”
مسئله تنها به حمل و نقل حیات وحش محدود نمی شود. پس از بمب گذاری سال گذشته فروشگاهی در کنیا، بررسیها در مورد الشباب، گروه تروریستی متصل به القاعده، آشکار کرد که حاملین حیات وحش همان افرادی هستند که در قاچاق مواد مخدر، اسلحه و مردم دست دارند. گزارش گروهی فعال در زمینه فیلها ادعا می کند که فروش غیرقانونی عاج حدود ۴۰ درصد از عملیات الشباب را تحت پوشش قرار می دهد.
مگان پارکر بنیانگذار WDC بر آموزش سگها نظارت داشته و آنها را به مدت یک ماه در زامبیا همراهی خواهد کرد تا مطمین شود افرادی که مسوولیت آنها را برعهده می گیرند نیز به خوبی سگها آموزش دیده اند یا خیر.
او همچنین از گورستان اتومبیلی که بعنوان محیط آموزشی در اختیار داشت بسیار اظهار رضایت می کند.
پارکر هنگامی که در میان دالانی از بدنه های قراضه و کهنه ماشین و کامیون راه می رفت و قطعاتی از عاجها را در میان محفظه ها قرار می داد می گوید: “کل این مکان مثل یک سرزمین رویایی برای من بود. من نمی توانستم مکان بهتری برای آموزش سگها طراحی کنم. اگر آنها بر بطور مداوم روی کاری که می کنند تمرکز نداشته باشند، بوهای مختلف، خرگوش و موش خرمای زیادی وجود دارند که می توانند حواس آنها را پرت کنند. ”
اگرچه هر یک روشی کمی متفاوت دارد اما بعد از گذشت سه ماه، سگها هیچ مشکلی با تمرکز بر کار خود نداشتند. روگر سه ساله که در یک مرکز نگهداری در مونتانا پیدا شد تقریبا نابیناست و بنابراین او با قاعده جستجو می کند، از ماشینی به ماشین دیگر می رود و قبل از ادامه کار تمام قسمتها را بو می کند.
استیو یک ساله که صاحبش بطور ناگهانی بر اثر سرطان درگذشت، بسیار باانرژی است اما کاملا بی حرکت می نشیند و منتظر پیدا کردن هدف خود می شود.
از آنجاییکه جایزه آنها صدور مجوز برای بازی کردن است، آموزش بوی عاج از طریق پیدا کردن اسباب بازی جویدنی که در پشت عاج قرار گرفته، انجام شده است. نهایت اینکه آنها می توانند در جستجوی خود عاج باشند و آموزش دیدند که به محض یافتن آن بنشینند. روگر و استیو بلافاصله با اسباب بازیهایشان تشویق می شوند.
رفتار سگها باید بطور مداوم تقویت شده و مسوولان باید از تشویق آنها با چیزهای دیگر خودداری کنند. برای حصول اطمینان از اینکه آنها کارشان را به خوبی انجام می دهند، اعضای WDC بصورت دوره ای طی ده سال آینده به زامبیا مراجعه خواهد کرد.
در بعضی نقاط، سگها احتمالا نیازمند آموزشِ بو کردن مهمات خواهند بود تا قاچاقچیانی که سعی در ورود به مناطق حفاظت شده را دارند شناسایی نمایند. کاپولیلو می گوید: برخی از سگهای WDC مثل پِپین ۸ ساله، قادر به شناسایی بیش از ۲۰ بو است. تنها گِره کار این است که سگها تمام وقت در جستجوی همه بوها خواهند بود بنابراین، آموزش دهندگان باید گزینشی عمل کنند.
از حادثه یازده سپتامبر، ما چیزهای بیشتری در مورد سگها و اینکه آنها چگونه کار می کنند آموختیم که تابحال نمی دانستیم. در آوریل، ما در واشنگتن دی سی و در حال آموزش جدیدترین روشها برای جستجوی وسایط نقلیه بودیم. و بیشتر آنها در رابطه با تجهیزات انفجاری ارتش بود.

منبع: bozemandailychronicle

برچسب‌ها, ,

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN