Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: بزرگان و ریش سفیدان طوایف دهستان ارمند در بخش مرکزی شهرستان لردگان برای ترک و ریشه کن کردن برخی آداب و رسوم نامناسب که باعث ایجاد مشکلاتی در جامعه می شود، هم قسم شدند.

به گزارش ایرنا، این نشست در حسینیه ارمند علیا با حضور ۲۰۰ نفر از بزرگان وسران طوایف منطقه به ابتکار ناحیه مقاومت سپاه لردگان برگزار شد.
در میان جوامع ایلی بزرگان و ریش سفیدان طوایف نقش مهمی در رفع مشکلات اجتماعی دارند و در میان این جوامع بعضا عرف رایج از قوانین قدرت اجرایی بیشتری دارد که همین موضوع باعث شده تا بزرگان و سران طوایف نقش موثری در حل معضلات و اختلافات داشته باشند.
به همین منظور بزرگان و ریش سفیدان دهستان ارمند شهرستان لردگان برای ریشه کن کردن برخی آداب و رسوم نامناسب رایج پیشقدم شده اند تا با استفاده از نقش کاریزماتیک خود در میان طوایف این گونه رسوم را از میان بردارند.
رسومی مانند تیراندازی در آیین های شادی و عزا که بعضا باعث مرگ برخی افراد شده، برگزاری آیین های پرهزینه و طولانی برای سوگواری که باعث تحمیل هزینه سنگین به خانواده ها می شود و بروز درگیری های طایفه ای و طولانی شدن اینگونه منازعات به دلیل مشارکت همه اعضای طوایف درگیر از معضلات جوامع ایلی است که سران طوایف برای ترک اینگونه رسوم هم قسم شده اند.
سران و ریش سفیدان دهستان ارمند شهرستان لردگان توماری در خصوص حذف برخی رسوم نامناسب که بعضا در این دهستان انجام می شود، را امضا و کسانی را که این رسوم غلط را تداوم دهند، نفرین کردند.
براساس این تومار استفاده ازسلاح و مهمات و سوء استعمال موادمخدر و دخانی توسط برخی افراد کم توجه در مجالس شادی، عروسی و عزا ممنوع شده است.
همچنین بر اساس مفاد این تومار راه اندازی کاروان های طولانی در عروسی و تشیع جنازه که باعث بروز مشکلاتی در تردد در منطقه می شود ممنوع شده است.
بر اساس این سوگندنامه، استفاده از رسانه های دشمن از جمله ماهواره ممنوع بوده و مردم چنانچه تجهیزات ماهواره دارند به صورت داوطلبانه به سپاه شهرستان تحویل و یک عدد دستگاه گیرنده دیجیتال تحویل می گیرند.
همچنین بر اساس این تومار بزرگان و ریش سفیدان باید در جهت رفع اختلافات تلاش کنند و از دامن زدن به آن جلوگیری نمایند .
حفاظت از جنگل ها و منابع خدادادی و جلوگیری از هرگونه قطع درختان، کاهش ساعات مراسم عزاداری اموات برای رفشمن را در جنگ نرم نیز شکست دهیم .
مرکز شهرستان لردگان در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
برچسب‌ها, ,

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN