Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات/ سمیرا عزیزی: باغ وحش کاسیت، مکانی که در چند وقت اخیر بدجور ساکنانش را رسانه‎ای کرده و هر چند وقت یک‎بار یک خبر ولو خوب یا بد از آن شنیده می‎شود: یک‎بار اعلام می‎شود شیرهایش چندتا چندتا بچه می‎آورند بار دیگر می‎گویند که چشم شیرش درآمده …

یک بار از تولد گوزن زرد خبر می‎کنند و شادمانمان می‎کنند از تولد آن که بعد از چندین سال در منطقه گوزن به دنیا آمده، گهی دیگر خبر از مرگ گوزن به علتی که می‎گویند شاخ رقیبش بوده می‎دهند و غمگینمان می‎کنند.

باز روزی دیگر در خانه نشسته‎ای و هوس دیدن اخبار می‎کنی و باز ای دل غافل … کاسیت خودمان در هنگام صرف غذا، آنهم از نوع …

انگار مسئولان از اینجور رسانه‎ای شدن‎ها بدشان نمی‎آید. اصلاً ای کاش کارگردانی بیاید از روی باغ وحش کاسیت فیلم بسازد در تعداد قسمت‎های آن و مهیجی، روی دست فیلم‎های ترکی و کره‌‎ای خواهیم زد، شک نداشته باشید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی لرستان، اینجا ما باغ وحش داریم و اسمش هم کاسیت است و انگار می‎خواهد مانند اسمش به تاریخ بپیوندد.

مهندس «مهرداد فتحی بیرانوند»، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان به خبرنگار ایسنا گفت: باغ وحش کاسیت با استانداردهای در نظر گرفته شده برای این امر مقداری فاصله دارد و محل نگه‎داری و تغذیه این حیوانات باید اصلاح شود.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان محیط‌زیست به‎صورت مستمر این مکان را مورد بازرسی قرار می‎دهند و تذکرات لازم را به آنها می‎دهند. چند وقت پیش نیز به‌علت وضعیت نامطلوب آن به آنها تذکراتی داده شد که نتیجه بهتر شدن وضع تغذیه این حیوانات بود.

فتحی بیرانوند ادامه داد: اما هنوز محل نگه‎داری این حیوانات با استانداردهای لازم فاصله دارد و برای بهبود آن به اداره کل دامپزشکی استان مهلت داده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با اشاره به علت مرگ بچه گوزنی که چند وقت اخیر تلف شد، گفت: این حیوان بر اثر گزش مار تلف شده است که به‎خاطر این موضوع اخطارهایی داده شده است، چون باید از ورود حیوانات خطرناکی چون مار و رتیل به داخل قفس‎ها جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: هم‌چنین در خصوص علت مرگ یک رأس کلی که در چند وقت اخیر تلف شد از اداره‌کل دامپزشکی پاسخ خواستیم که قرار است در این زمینه گزارشی ارائه بدهند و دو هفته به آنها مهلت داده‎ایم.

فتحی بیرانوند خاطرنشان کرد: در همین راستا و تا تعیین تکلیف شدن وضعیت مکانی و شرایط حفاظت باغ وحش کاسیت مجوز مبادله حیوان با خوزستان به آنها داده نشده است.

دکتر «ابراهیم توکلی»، مدیرکل دامپزشکی استان نیز در این‌باره گفت: هم‌اکنون شرایط نگه‎داری و تغذیه‎ای حیوانات باغ وحش کاسیت وضعیت بدی نیست و در این زمینه مشکل خاصی ندارند.

وی خبر تغذیه حیوانات این باغ وحش با نان و ضایعات کشتارگاه‎ها را تکذیب کرد و گفت: در این باغ وحش از این دست مشکلات وجود ندارد و مدیر باغ وحش با صحنه‎سازی این کار را انجام داد.

توکلی با اشاره به علت تلف شدن بچه گوزن، اظهار کرد: در کالبدشکافی این حیوان جای گزش مار نیز وجود دارد اما نمی‎توان به صراحت گفت که علت مرگ گزش مار بوده است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان افزود: بز کوهی که در این چند وقت تلف شد به‌علت کهولت سن و عدم توانایی در خوردن غذا بوده است.

وی از مکاتبه اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان با این اداره برای جلوگیری از مبادله حیوان با خوزستان اعلام بی‎اطلاعی کرد و افزود: اگر این‎طور نامه‎ای هم هست من هنوز مشاهده نکرده‎ام و این باغ وحش با هر استانی که بخواهد می‎تواند معاوضه حیوان داشته باشد.

دو کلام حرف حساب، اول بیائید خدا وکیلی یک ساعتی بنشینیم و تصمیم بگیریم باغ وحش می‎خواهیم یا نه! بعد اگر می‎خواهیم خوب این وضعیت را اصلاح کنیم اگر هم نمی‎خواهیم این زبان بسته‎ها را به‎جاهای «دارای صلاحیت» بدهیم.

اگر پولش را ندارید خوب یک فراخوان بدهید خیلی‎ها هستند که آماده این کارند کمااین‌که تا جایی خبر داریم یک نفر اسب پیری که داشت به این باغ وحش اهدا کرد، دست مریزاد …

_______________________________________________________________________________-

حیوانات باغ وحش کاسیت دیگر نان نمی‎خورند

سوء تغذیه حیوانات در باغ وحش خرم آباد+فیلم

“زندان‌وحشی” به نام “کاسیت”/ ‌من نگویم که مرا از قفس آزاد کنید…

 

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN