Subscribe: RSS Twitter

یکی از فیل های پیناوالا، یتیم خانه فیل های سریلانکا. از این یتیم خانه دو فیل قرار است به ایران بیایند

دیده بان حقوق حیوانات: رئیس اداره ساماندهی دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آخرین وضعیت ورود فیل های سریلانکایی گفت: تا زمان اطمینان کامل دامپزشکی از سلامت این حیوانات و صدور گواهی سلامت، سازمان حفاظت محیط زیست مجوز ورود آنها را صادر نمی کند.

سید مسعود حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: ابتدا بایستی بررسی های سازمان دامپزشکی جهت اطمینان از سلامت کامل این حیوانات انجام شود و بعد از اینکه گواهی سلامت توسط این سازمان صادر شد سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به صدور مجوز خواهد کرد.

وی افزود: صدور مجوز از سوی سازمان محیط زیست برای ورود دو توله فیل سریلانکایی به باغ وحش ارم مشروط به آماده سازی مکان مناسب برای نگهداری این فیلها در باغ وحش ارم است.

حسینی یاد آورشد: در حال حاضر هیچ اطلاعی از وضعیت مکان نگهداری فیلها در باغ وحش ارم نداریم .

قرار بود باغ وحش ارم در اسفند ماه سال ۸۹ مکان مناسب برای نگهداری فیل های سریلانکایی را آماده کند که تا کنون خبری از مهیا شدن مکان نگهداری فیل های سریلانکایی در باغ وحش ارم نشده است.

در حالی که بیش از ۳۰ سال است که هیچ فیلی در کشور نگهداری نمی شود فیل های سریلانکایی که نر و ماده هستند از سوی رییس جمهور سریلانکا به ایران اهدا شده اند. ‌این فیل ها توله هستند و وزن هرکدام معادل یک و نیم تن است. وزن هر فیل بالغ سریلانکایی پنج تن است و حال آنکه فیل های آفریقایی وزنی برابر با شش تن دارند. رنگ فیل های اهدایی خاکستری است.

در حالیکه کارشناسان معتقدند حضور فیل های سریلانکایی در باغ وحش ارم فقط جنبه نمایشی دارد پیش از این مسئولان باغ وحش ارم گفته بودند، فیل های سریلانکایی وحشی نبوده و قابل تربیت شدن هستند و شهروندان می توانند پس از آموزش لازم فیل ها در حیات وحش ارم فیل سواری کنند.

فیل ها حیواناتی بی آزار اما رام شدنی هستند و براحتی تحت آموزش قرار می گیرند این جانوران تحت تعلیم مهتران خود یاد می گیرند که چگونه انسانها را با خرطوم خود بلند کرده و سوار بر خود کنند در بسیاری از کشورهای آسیایی و جنوب شرق آسیا، فیل ها را برای کارکردن یا استفاده در سیرک تربیت می کنند اما در ایران دیدگاه به گونه دیگری است.

هوشنگ ضیایی استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست نیز در گفتگو با مهر با بیان غیر قابل مقایسه بودن هدف ورود از فیل های سریلانکایی با ببرهای روسی گفت: این فیل ها برای نمایش و آموزش به مردم قرار است در باغ وحش ارم نمایش داده شوند در حالیکه هدف از ورود ببرهای سیبری تکثیر تعداد این جانور در معرض انقراض بود.

وی با بیان اینکه برخی از پستانداران نظیر شیر و پلنگ با انجام یکسری از فعالیت ها نظیر کوتاه و بلند کردن پشم ها قادر به سازگاری در محیط های مختلف هستند افزود: اما پستاندارانی مانند فیل ها نمی توانند در مکان هایی که درجه حرارت پایین تر از ۱۸ درجه سانتیگراد باشد به راحتی سازگار شوند بنابراین بایستی شرایط نگهداری آنها مطابق عاداتشان باشد.

ضیایی فیل را بزرگترین پستاندار جهان برشمرد و این حیوانات عظیم الجثه را بسیار قدرتمند خواند: اما فیل ها حیواناتی بی آزار و رام شدنی هستند و براحتی تحت آموزش قرار می گیرند وتنها مسئله ای که در مورد آنها بایستی به شدت مورد توجه قرار گیرد نیاز آنها به مقدار بسیار زیاد مواد غذایی از جمله سبزیجات، علوفه و میوه است.
فیل های آسیایی بسیار باهوشند، به همین دلیل انسان ها در انجام کارهایشان از آن ها استفاده می کنند، این فیل ها هوش ریاضی خوبی دارند.عاج زیبای آن ها یکی از دلایل منقرض شدن آن هاست. از عاج این حیوان برای ساختن صنایع دستی، مهر، کلیدهای پیانو استفاده می شود.

۲ Comments

  1. ناشناس می‌گه:

    به جای این پیل ها از ایران چی می خوان؟ گور؟ یوز؟

    درضمن تا اونجایی که من می دونم باغ وحش ارم جا نداره! کجاش می خوان نگه دارن؟! نکنه به جای اون مجسمه پیل هایی که تو محوطۀ اردکهاست؟!

    • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

      ساختمان محل نگهداری تشی ها و گراز ها جمع شده و فضای آنها برای پذیرش فیل ها تجمیع شده. مشکل ارتفاع دیار جان پناه و فاصله آن با بازدید کنندگان است که اگر طبق نظر هیات بازدید کننده از سریلانکا نباشد امکان ارسال فیل ها نیست چرا که برای بازدید کنندگان خطر دارد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN