Subscribe: RSS Twitter

تصویر اختصاصی/ قوش بازی با مجوز و با ارتباط مستقیم با اعراب

 

دیده بان حقوق حیوانات: از آنجایی که پرندگان شکاری و پرندگانی که در معرض خطر انقراض هستند همواره مورد توجه برخی افراد از جمله اعراب بوده‌اند، با توجه به وجود پرندگان نادر و کمیاب در حیات وحش کشورمان، عده‌ای از افراد بدون مجوز و تنها برای کسب درآمد اقدام به شکار غیر قانونی این پرندگان و فروش آنها به کشورهای عربی می‌کنند.

در این میان سازمان حفاظت محیط زیست در پی یافتن راهکاری برای مقابله با این معضل، اقدام به اعطای مجوز ایجاد سایت و باشگاهی به نام قوش‌بازی با سرمایه‌گذاری خارجی‌ها کرده‌اند.

پس از مطلع شدن برخی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست از موضوع، این مسئله با مخالفت‌هایی مواجه شد. هر چند مسئولان این سازمان اعلام کردند که مجوزهای صادر شده لغو شده اما همچنان برخی‌ها مدعی هستند که مجوز فعالیشان لغو نشده و برنامه‌های خود را ادامه می‌دهند.

تصویر اختصاصی/ قوش بازی با مجوز و با ارتباط مستقیم با اعراب

 

مرتضی محسن‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس،‌ در رابطه با توقف فعالیت‌های باشگاه قوش‌بازی و مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فعالیت این باشگاه متوقف نشده است فقط به دنبال زمینی مناسب برای تمرین هستیم که تاکنون نتوانسته‌ایم فعالیت‌هایمان را بیشتر کنیم.

وی در ادامه افزود: این زمین قرار است در منطقه پرند ایجاد شود تا همه پرندگان در آنجا مستقر و افراد علاقه‌مند در آن مکان تمرین کنند؛ ضمن این‌که از پراکنده شدن پرنده‌ها جلوگیری می‌کنیم.

مدیر عامل باشگاه قوش‌بازی تأکید کرد: قرار است به این روش سایتی برای زاد و ولد و تکثیر پرندگان ایجاد شود همچنین مهمانسرا نیز قرار است در این مکان احداث شود.

وی با بیان این که در حال حضار پرنده‌ها در فصل پرریزی هستند، تصریح کرد: تعدادی از پرنده‌ها را سازمان در اختیار ما قرار داده است بالابان شاهین از جمله این گونه‌ها هستند.

مدیر عامل باشگاه قوش‌بازی با اشاره به این‌که تعدادی از پرندگان را خودشان وارد کرده‌اند،‌ گفت: بیشتر پرنده‌هایی که نسلشان درحال انقراض است مد نظر هستند.

تصویر اختصاصی/ قوش بازی با مجوز و با ارتباط مستقیم با اعراب

 

وی با بیان این‌که مجوز فعالیتمان را از سازمان حفاظت محیط زیست گرفته‌ایم، گفت: در حدود ۱۰ قطعه پرنده را سازمان حفاظت محیط زیست در اختیار ما قرار داده است.

مدیر عامل باشگاه قوش‌بازی با تأکید بر این‌که پرنده‌های ما مسابقه‌ای هستند و باید تمرین کنند، تصریح کرد: تا زمانی که زمین مناسب فراهم نشود نمی‌توانیم در زیستگاه‌ها یا بیابان‌ها فعالیت کنیم.

وی گفت: معتقدم این نوع فعالیت در جذب توریسم و گردشگر بسیار حائز اهمیت است ضمن این که از اهداف دیگر باشگاه قوش‌بازی است.

مدیر عامل باشگاه قوش‌بازی در پاسخ به این پرسش که آیا مجوز فعالیت باشگاه باطل شده است؟ گفت: به هیچ وجه این‌گونه نیست و فعالیتمان را ادامه خواهیم داد.

وی درباره سرمایه‌گذاری اعراب در این باشگاه گفت: شریک‌هایی از کشورهای عربی داریم؛ این سنت و ورزش مال ایرانی‌ها است ولی به دلایلی ممنوع شده بود.

تصویر اختصاصی/ قوش بازی با مجوز و با ارتباط مستقیم با اعراب

مدیر عامل باشگاه قوش‌بازی تأکید کرد: مجوز رسمی داریم و فعالیتمان ادامه می‌یابد ضمن این‌که در حال حاضر ۸۰۰ نفر از قشرهای مختلف عضو این باشگاه شده‌اند. این امر نشان می‌دهد که استقبال خوبی از این ورزش می‌شود.

وی با اشاره به قاچاق پرندگان شکاری، گفت: پرندگان شکاری و پرندگانی که در معرض خطر انقراض بودند پیش از این قاچاق می‌شد ولی الان با مجوز سایتیس باید منتقل شوند.

مدیر عامل باشگاه قوش‌بازی درباره احتمال آسیب رسیدن به پرندگان در باشگاه قوش‌بازی، گفت: اگر پرنده‌هایی که در معرض خطر انقراض هستند در حین تمرین دچار آسیب‌دیدگی شوند، پزشک آنجا مستقر است و می‌تواند سریع درمان کند.

وی درباره دریافت مبالغ هنگفت از اعضای باشگاه قوش‌بازی، گفت: هرگز قصد نداریم از افرادی که برای تمرین می‌آیند پولی دریافت کنیم. تنها هدف توجه به محیط زیست و حفظ گونه‌ها است.

۱۵ Comments

 1. شب می‌گه:

  با سلام و عرض ادب
  یار در خانه و ما گرد جهان میگردیم!!!
  به اسپانیایی ها ایراد میگرفتیم که تحت عنوان سنت و “ورزش” گاو های بیچاره را زجر کش میکنند، غافل از اینکه “سازمان حفاظت محیط زیست” خودمان هم در تلاش زنده کردن سنت و “ورزش!” اصیل ایرانی، یعنی قوش بازی، برای سرگرمی و بازی اعراب پولدار منطقه است!!!
  این باشگاه قوش بازی شاهین و پشتیبانان شان در سازمان حفاظت محیط زیست را باید بعنوان قهرمانان محیط زیست ایران به جهانیان معرفی کرد! این همه توجه به محیط زیست و تلاش برای حفظ گونه‌ها ستودنی است!

  • قوشبازی سنت و رسم ایرانیان هست با احداث باشگاه های قوشبازی در کشورمان وتکثیر این پرندگان زیبا در اسارت و رها سازی تعدادی از انها در محیط طبیعی هم به حفظ نسل این پرندگان کمک میشه و هم اینکه باعث جلوگیری از قاچاق این میراث ملی به کشورهای اطراف خلیج فارس و جذب توریست به کشورمون شما فکر میکنید با رها سازی در طبیعت به این گونه کمک میکنید؟ خواب دیدید خیر باشه من رضا دویرانی هستم از شهرستان ارومیه ومیخواهم باشگاه قوشبازی رو در این شهر راه اندازی کنم فعلا” در مرحله گرفتن مجوز تکثیر در اسارت هستم که نقریبا” موفق شدم

   • قوش بازی سنت و رسم ایرانیان است؟میشه بگید منبع این حرف از کجاس؟با این حساب سوسمار خوری هم رسم ایرانیان بوده.شاید هم به تازگی جشن ۴۱ سالگی کشور شدن بیابونمون!!! رو گرفتیم.دارم احساس میکنم دیشداشه و عبا هم جزو لباس های اصیل و محلی ایرانه

    • Saeed می‌گه:

     http://www.iaf.org/HistoryFalconry.php

     اگه خدا بخواد و اگه این کار به خاطر سودجویی نباشه خیلی عالیه، تعصب زیادی به درد نمی خوره، البته که کار ما و شرایط محیط زیست ما و فرهنگ خیلی از مردممون راجع به محیط زیست داغونه و خیلی از زیرساخت های همچین کاری رو نداریم، ولی بذارید از تجربه جاهای دیگه استفاده بشه، این قدر این عربها از ما بردن…
     حالا بذارید یه چیزی از اونا به ما برسه، تعصب زیادی ضرره، اگه اونا می خوان اینجا سرمایه گذاری کنن چه بهتر! هم از تجربه اونا استفاده می کنیم هم از پولشون…
     مگه این همه حیوون خونگی وارد زندگی ما آدما نشده؟ مگه سگ و گربه ذاتشون اهلیه و از همون اول با آدما راحت بودن؟ اینم یکی دیگه. مگه هر حیوونی که وارد زندگی ما می شه عذاب می کشه؟ کی گفته؟ تازه حتی طول عمر این پرنده ها در کنار انسان بیشتر از طبیعته، نمیگم باید کنار ما باشه، ولی اگه باشه بهش بد نمیگذره!! نتونستم منبع خوبی الان پیدا کنم واسه این حرفم نقداً اینو درمورد بالابان بخونین…
     http://www.irandeserts.com/content/%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87_%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%B1/%D9%BE%D9%88%D8%B4%D8%B4_%D8%AC%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C/%D9%BE%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/%DA%86%D8%B1%D8%AE.htm
     درسته که اگه من الان یه پرنده رو از طبیعت بگیرم بیارم تو خونم اونو از اکوسیستم طبیعی حذف کردم و … ولی اگه همین کار از روی اصول انجام بشه برای همون گونه بهترین فرصت برای ازدیاد جمعیته، جمعیتی که ما کمش کردیم، این جمعیت باید زیاد بشه، چرا وقتی خبرنگار اخبار ۲۰:۳۰ توی یکی از همین کشورهای عربی که می ره اون میزبان یه بالابان نشونده کنارش روی مبل داخل دفترش؟؟؟
     این گونه قبلاً زیاد قاچاق شده و هنوزم می شه و تو ایران خیلی کم شده، حالا که داره شرایط برای ازدیاد همچین موجود ارزشمندی فراهم می شه خواهشاً با تعصب بیش از حد خرابش نکنید.

   • Saeed می‌گه:

    درود بر شما آقا رضا، موفق باشید…

 2. platypus می‌گه:

  کلاهمان را بالاتر می گذاریم . خوشا بحال ما .خوشا بحال طبیعت ایران . و خوشا بحال سازمان محیط زیست . از خوشحالی دنبال یک سر سوزن غیرت می گردم !!!

 3. ناشناس می‌گه:

  «مدیر عامل باشگاه قوش‌بازی درباره احتمال آسیب رسیدن به پرندگان در باشگاه قوش‌بازی، گفت: اگر پرنده‌هایی که در معرض خطر انقراض هستند در حین تمرین دچار آسیب‌دیدگی شوند، پزشک آنجا مستقر است و می‌تواند سریع درمان کند.»

  چقدر خوب پس دیگه پرنده های در حال انقراض رو میشه از طبیعت گرفت، اهلی و از چرخۀ تولیدمثل حذف کرد!
  چون آقای مدیرعامل قول دادند که پرندۀ در معرض خطر انقراض که اسیر و اهلی شده و دیگه جوجه ای در اسارت تولید نمیکنه اگر زخمی بشه مداوا می کنند. . .
  دست گلشون درد نکنه

 4. سلمان می‌گه:

  با ذرود :در کجای دنیا قوشبازی جرم است و منع قانونی دارد برای من نام ببرید .ایا در این کشورها پرنده شکاری منقرض شده یا از خطر انقراض نجات پیدا کردند . همین اعراب پولدار نبودند شما ها بیمارستانهای برای پرنده شکاری در ابو ظبی یا المان و انگلیس درست میکردید .یا شما ها گونه های کمیاب بالابان را از خطر انقراض نجات میدادید. تو را بخدا وقتی کاری نمیتوانید انجام دهید مانع کار دیگران نشوید .چه کسی میگوید گرفتن پرنده از طبیعت گفته شده پرورش. و برای قوشبازی از جوجه پرورشی بله گرفتن پرنده از طبیعت جرم است .در تمام دنیا باشگاهای قوشبازی زیر نظر محیط زیست است این چه جای تعجبی دارد نمیدانید چرا اظهار نظر میکنید مگر مجبور هستید وقتی از کشور خارج میشوید بروید این مسائل را تحقیق کنید . لااقل بروید در سایتهای خارجی ببینید .ایا شماها تا حالا یک پرنده شکاری ازاد کرده اید . در اینترنت سرچ کنید falconry

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   درود بر شما،
   حتما بهتر از ما از سرنوشت یوز اطلاع دارید. موافقید مشابه استنادات شما، چند یوز صید کنیم و برای تکثیر در اسارت به ابوظبی بفرستیم تا در آنجا بیمارستان های خاص برایشان ساخته شود؟ از علاقه اعراب به شکار با یوز خبر دارید؟ و مناسب میدانید برای اینکه یوز ها و قوش ها و تمام حیات وحش این مملکت توان استفاده از بیمارستان های آنچنانی به قول شما “اعراب پولدار” را داشته باشند، مجوز بازی با آنها را صادر کنیم؟
   اینکه کسی نتواند کاری انجام دهد دلیل خوبی نیست که در مقابل اشتباه ایستادگی نکند. شاید شما هم نتوانید یک خودروی تندروی آنچنانی داشته باشید ولی آیا این دلیلی است که اگر فردی چنین خودرویی داشت با آخرین سرعت از جلوی شما گذر کند؟ حق شما را نادیده بگیرد؟ آزارتان دهد؟ ناتوانیتان در خرید خودروی مشابه را به رختان بکشد؟ و موارد مشابه؟! خیر! شما حق دارید اگر چنین شخصی از قوانین تخطی کرد، پیگیر ماجرا شوید و اگر در جمعی، شما از معدود افرادی باشید که چنین چیزی را پیگیری می کند، بی شک شما مورد احترام بوده و ارزشمند و اخلاقی شناخته خواهید شد… شاید ما توان ساخت بیمارستان آنچنانی را نداشته باشیم ولی قرار نیست طبیعتمان را به پول برخی افراد بفروشیم. معتقد هم نیستیم که حفظ تنوع زیستی نیاز به بیمارستان دارد و یا اعراب و انگلیسی هایی که آن را حفظ کنند. همین که عده ای آن را بازیچه نکنند کافی است که طبیعت راه صحیح خودش را ادامه دهد و خود را در صورت ورود صدمه بازسازی کند.
   نکته مهم دیگر، تفاوت زیاد نحوه برخورد مردم ماست با کشورهای مورد اشاره شما. در بسیاری کشورها مردم به دلیل علم به مفید بودن قوانین زیست محیطی از آن تخطی نمی کنند و در ایران گاهی و آن هم فقط گاهی به دلیل حضور محیط بان! آن هم محیط بانانی که امروزه خود سیبل نشانه گیری تفنگ به دستان شده اند! در آن جوامع اگر بفرمایید قوش فقط پرورشی باشد، فقط پرورشی خواهد بود و البته نظارت دقیق و قاطعی هم موجود است. در ایران ترس ما از این است که مجوز چنین تفریح عجیبی، پوششی شود برای قاچاق پرندگان غیر پرورشی. زمانی که مجوزی نبود، پول کلان اعراب باعث خودفروشی برخی می شد که آتش به جان طبیعت می زد… امروز که مجوز هم هست خدا داند.
   و در نهایت، موکدا شما را به نگرش اخلاقی به مقوله حقوق حیوانات دعوت می کنیم. چه نگرشی به شما اجازه داده خرید و فروش و بازی با حیوانات را حق خود و یا دیگران بدانید؟ آن هم گونه های صدر هرم جمعیتی!
   اگر نیاز به شنیدن تجربه بازدید های دیده بان از سایت های قوشبازی خارجی داشتید، خوشحال خواهیم شد در این زمینه همفکری کنیم. همچنین خوشحال می شویم اگر در اینترنت به دنبال این واژه بگردdد:
   Falconry+ Animal Rights

  • چقدر خوشحالم که با لاخره یکی پیدا شد و من رو درک کرد . من هم مثل سلمان جون !! اعتقاد دارم که ” هر خری در هر کجای دنیا هر غلطی کرد ، پس من هم می تونم ”
   اصلا من پیشنهاد میکنم بعد از سنت اصیل و قدیمی و با حال و مردانه و شرافتمندانه قوش بازی بریم گاو بازی هم راه بندازیم . مگه ما از اسپانیایی ها چی کم داریم ؟
   من عاشق بازی ام : قوش بازی ، سگ بازی ، گاو بازی ، بازی بازی
   کم کم به انسان بازی هم می رسیم !!!

   • رضای عزیز ترجیح میدم با نام”رضا جلالی هستم یک معترض” ببینمت نه با این اسم.کسی نادان حساب میشه که ندونسته وارد موضوعی میشه و سعی در اثبات اندیشه غلطش داشته باشه.ولی شما دوست گرامی همواره به عنوان یه منتقد و یک معترض برای ما شناخته شدی.و در کنار تمام اختلاف سلیقه هایی که باهات دارم به عقایدت احترام میذارم و هرگز نادان خطابت نخواهم کرد

 5. salman می‌گه:

  دوست عزیز شما جواب من را ندادید منقرض شده یا نشده جرم است یا نیست من چکار به ماشین مدل بالا دارم شما حتی مخالف ساخت بیمارستان هستید میدانید با یک درمان ساده این پرندها از مرگ نجات پیدا میکنند در ضمن شما فرمودید طبیبعت کدام طبیعت من وقتی این پرندها را خریداری میکنم و میبرم ازاد کنم جای را پیدا نمیکنم قبلا میبردم خجیر و ورجین و ورداورد و … حال چی میتوان برد ازاد کرد حالا بیایم بیمارستان یا کارهای دیگر هم انجام ندهیم .دوست عزیز چرا حرف در دهان میگذاری چه کسی گفته قوش را بگیرند بدهند به اعراب .در کشورهای دیگر صدها جوجه پرورشی بعمل میاورند مخصوصا در این فصل ها براحتی میتوان خرید و وارد کشور کرد برای پرورش اموزش شکار و رها سازی . حال مقوله شکار من هم مخالف هستم ولی یک سئوال دارم پرنده شکاری که تیر خورد به دست شما برسد به کجا مراجعه میکنید یا دیگر نمیتواند پرواز کند ان را به کجا میدهید.تورا بخدا نگوید باغ وحش یا محیط زیست چون من تمام این راهها را رفتم و دیدم پرنده چه وضعی دارد .در ضمن طبیعت ایران خیلی وقت است که فروخته شده بهتر سرتان را بالا بگیرید همین کوه را ببینید و ساختمانهای رویش شهرکها در خجیر و ورداورد یا جاده تهران شمال و…که خود شما بهتر میدانید .در مورد نحو برخورد مردم کشور ما حرفی برای گفتن ندارم کاملا حق با شما است .در پناه خدا

 6. SHADI می‌گه:

  ARABAA KAM MONDE BIAN KHODEMOONO SHEKAR KOONAN PARANDEHAYE OON HEIVOONAKIA MOGHEYE TOLIDE MESL TOLIDE MESLESHOONO MIKONAN O EHTIAJI BE DEKHALATE ENSANHA HAM NIST

 7. ساموئل می‌گه:

  سلام..بلاخره کار به کجا کشیده؟؟ باشگاه نام و نشونی نداره؟؟/

 8. milad می‌گه:

  ba salam .ba tashakor az ghara dadan in gozineh ersale didgah.faghat fekr konam to kole in page in jomleh vagha haghighi bood khaheshan ejaye inke az dore hamiye ma iraniya ba arba aks tahiye konid be onvan namayeshgah ghosh baza beaye in ye 4ta aks az yek makani neshandahid ke be sorate hata kam be darmane in parandegan mipardazan age mikhayd aksi ham gharar bedid say konid shatranji nabashe chon in afrad haman afradi hastanke radif haye avale kharido foroshe gheyre ghanooniye in parandaro be khod ekhtesas dadan shayad jorme anha kamtar az afradi na bashe ke be bahane komak be in heyvanat pagehayi misazan be onvane hemayat az ghosh baza shomare hesab midan va dar akhar kam kam o0on page tabdil be kharido froshe mashin tabdil mishe ta sime karte iransel ba tashakor

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN