Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان با طرح تکثیر در اسارت حیوانات و همچنین فنس کشی مناطق با هدف تکثیر کاملا مخالف است.

محمد باقرصدوق روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اگر قرار است از حیوانات در معرض خطر انقراض محافظت شود باید ضریب ایمنی مناطق را بالا ببریم تا تکثیر در حالت طبیعی صورت گیرد.

وی اظهار داشت: زمانی که آرامش در محیط برقرار باشد و حیوان استرس نداشته باشد ، تکثیر به حالت طبیعی انجام می شود اما در اسارت روند طبیعی طی نمی شود زیرا حیوان با محیط مصنوعی سازگاری ندارد.

صدوق با گلایه از برخی اظهار نظرهای غیرکارشناسانه که از سوی افراد غیراهل فن اعمال می شود گفت: متاسفانه در کشور ما همه کارشناس هستند در حالی که اظهار نظر در هر زمینه ای نیاز به تخصص دارد و محیط زیست نیز از این مساله جدا نیست.

وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم که زنجیره طبیعی حفظ شود زیرا وقتی زنجیره ای پاره شود طبیعت دچار ناپایداری می شود.

معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر حفظ محیط زیست و تنوع زیستی گفت: دراین راستا طرح جامع حیات وحش کشور تهیه و به مراجع ذیربط ارسال شده اما هنوز به تصویب نرسیده است که در صورت تصویب این طرح گام بلندی در راستای حفظ محیط زیست خواهد بود.

وی افزود: در این طرح اقدامات بسیاری در زمینه حفظ و حراست از تنوع زیستی در نظر گرفته شده است که تمام آنها کمک زیادی به حفظ محیط زیست و بالا بردن ضریب ایمنی در مناطق حفاظت شده می کند.

صدوق به پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال تامین غذای این حیوان در حفظ جمعیت آن بسیار مهم است زیرا اگر غذای حیوان مانند آهو یا جبیر فراوان باشد یوزپلنگ برای تهیه غذا نیازی به طی کردن مسافت های طولانی ندارد که برای این هدف باید علوفه و آب مناطق تامین شود.

وی اظهارداشت‌: البته بدون کمک بخش خصوصی نمی توان محیط زیست را حفظ کرد، در کشورهای پیشرفته بخش های خصوصی حامی حفظ محیط زیست است اما در کشور ما این فرهنگ جا نیفتاده است ، همه باید بدانند که محیط زیست فقط برای سازمان حفاظت محیط زیست نیست بلکه متعلق به تمام مردم و جامعه است.

معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هر شرکت و بخش خصوصی که بتواند در حفظ محیط زیست از ما پشتیبانی کند استقبال می کنیم و تقاضا داریم که در حد توان ما را یاری کنند، البته برخی از موسسات هستند که گاهی خدماتی مانند تامین علوفه را ارایه می دهند اما این کمکها کافی نیست.

صدوق اظهار داشت: پروژه های جدیدی در زمینه محیط زیست و تنوع زیستی با حمایت سازمان های بین المللی تعریف شده اما هنوزنهایی نشده است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN