Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران :به نقل از  سبزپرس – گروه محیط طبیعی: یک لاکپشت دریایی سبز در آکواریومی خصوصی در شیراز کشف شد. لاکپشت سبز از خزندگان در معرض خطر انقراض است.به نقل از سبزپرس، حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با اعلام این خبر گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان در پی اطلاع از وجود لاکپشت دریایی سبز در یک آکواریوم خصوصی سریعا نسبت به ضبط این لاکپشت دریایی اقدام کردند.


ابراهیمی کارنامی تصریح کرد: لاکپشتهای دریایی جزو گونه های در معرض انقراض و جزو ضمیمه یک کنوانسیون منع تجارت گونه های گیاهی و جانوری در معرض انقراض (سایتیس) هستند.
وی بیان کرد: حداقل چهار گونه از این لاک پشتها در آبهای ساحلی ایران مشاهده شده که لاکپشت سبز در ساحل استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان تخم گذاری می کند و در آبهای ساحلی استان بوشهر نیز به کرات مشاهده شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس عنوان کرد: این لاکپشت به زودی به استان هرمزگان حمل و در آبهای ساحلی این استان رهاسازی می شود.
طول این لاک پشت ۳۰ سانتی متر است اما گفته می شود که طول این گونه گاه به بیش از ۱۸۰ سانتی متر می رسد.
ابراهیمی کارنامی با اشاره به اینکه جریمه نگهداری هر لاکپشت سبز حدود ۸۰۰ هزار تومان است، گفت: پرونده نگهدارنده این لاکپشت سبز جهت پیگیری به مراجع قضایی تحویل شد.

از سال ۱۳۸۰ تا کنون، مردم جزیره قشم با هدایت «بیژن فرهنگ دره شوری»، از چهره های نامدار حفاظت محیط زیست فعالیت هایی را برای حفظ نسل لاکپشت های دریایی آغاز کرده اند. آنها با تامین امنیت سواحل محل تخم گذاری این لاکپشت ها و حفاظت از تخم های ریخته شده در فصل تخم ریزی، تلاش می کنند تا شرایط این گونه در معرض خطر انقراض را بهبود ببخشند. سازمان منطقه آزاد کیش نیز فعالیت مشابهی را آغاز کرده است.
از سوی دیگر سازمان حفاظت محیط زیست در سال گذشته، برنامه ای را برای حفاظت از این خزندگان به اجرا گذاشته است.
تاکنون در آبهای تحت حاکمیت ایران در خلیج فارس و دریای عمان، پنج گونه لاکپشت دریایی مشاهده شده است. این لاکپشت ها از گونه های «پوزه عقابی»، «سبز»، «چرمی»، «زیتونی»
و «سرخ» هستند که گفته می شود وجود لاکپشت زیتونی در آبهای ایران نیاز به بررسی مجدد دارد.
هر پنج گونه لاکپشت های دریایی که در آبهای ایران مشاهده شده اند، طبق اطلاعات فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) به عنوان گونه در معرض خطر انقراض شن
اخته شده اند.

————————————————————————————————-

البته به گفته شخصی که خود را محیطبان معرفی کردند ،در تاریخ ۱۴/۶/۹۰ این لاکپشت در سواحل بوشهر رها سازی شد.


Leave a Reply


© ۶۴۷۵ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN