Subscribe: RSS Twitter

مهر نوشت: عکسبرداری از سه خرس قهوه ای و چندین گونه جانوری دیگر در منطقه حفاظت شده دنا، بار دیگر شگفتی کارشناسان محیط زیست را از این همه تنوع گونه ای آن هم در یک منطقه از زاگرس مرکزی بر انگیخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دوربین های تله ای نصب شده در این منطقه موفق شدند در مدت کمتر از چهار روز تصاویر زیادی از خرس های قهوه ای، روباه ، گرگ، گراز و شغال تهیه کنند.

مهدی چلانی، عضو کانون پژوهش محیطبان که اقدام به نصب دوربین های تله ای در این منطقه کرده بود گفت: ۱۴ دوربین تله ای تنها در منطقه آب سپاه در قسمت مرکزی منطقه حفاظت شده دنا نصب کردیم و با توجه به وجود دو لاشه الاغ در این منطقه، دوربین ها را اطراف این لاشه ها قراردادیم تا واکنش جانوران مختلف را به ثبت برساند.

وی افزود: نکته جالب در تصاویر بدست آمده این بود، که این لاشه ها به دفعات و طی چهار روز متوالی چندین بار مورد استفاده خرس، گرگ، پلنگ ،سیاه گوش، گراز، روباه و شغال و حتی عقاب طلایی قرار گرفت که تصاویر همه آنها موجود است اما چون دوربینهای مورد استفاده بسیار قدیمی و دارای برخی ایرادات فنی بودند، عکس ها از کیفیت چندانی برخوردار نیستند ضمن اینکه رد پا و مدفوع پلنگ نیز در کنار لاشه ها یافت شد که نشان می داد پلنگ نیز از این لاشه ها تغذیه کرده است.

این پژوهشگر جوان خاطر نشان کرد: حضور سه خرس قهوه ای یعنی یک ماده و توله و نیز یک خرس قهوه ای نر و ثبت رفتارهای این حیوان بسیار جالب توجه بود.

وی افزود: بر اساس تصاویر تهیه شده ابتدای هر غروب تا پاسی از شب لاشه ها مورد استفاده حیواناتی چون عقاب طلایی، روباه ، گراز، شغال و گرگ قرار می گرفته و آخرین حیوان تغذیه کننده خرس ها بودند که بعد از تغذیه از گوشت لاشه ، مابقی لاشه را زیر خاک مدفون کرده تا مورد استفاده حیوانات دیگر قرار نگیرد اما روز بعد مجددا حیوانات گوشتخوار دیگر از روی بو و خون موجود در منطقه لاشه را از زیر خاک بیرون کشیده و مورد استفاده قرار می دادند تا اینکه دوباره خرس ماده به همراه توله اش از راه می رسیده و این چرخه مرتب تکرار می شد.

وی افزود: ظاهرا نور فلاش و صدای شاتر دوربین ها باعث جلب توجه و احساس ناامنی در خرس ماده شده به طوریکه با شناسایی موقعیت دوربین ها که به سنگهای بزرگ بسته شده بودند و حتی توسط سنگها استتار داشتند حمله برده و گاه دوربین ها را به این طرف و آن طرف پرتاب کرده که ما روز بعد، از روی آثار پنجه و دستان خونی که روی دوربین ها بود متوجه می شدیم خرس آنها را از موقعیت شان خارج کرده است.

وی افزود: در یک مورد دیگر نیز خرس مادر لاشه الاغ را تا ۳۰ متر با خود روی زمین کشیده تا نهایتا آن را زیر یک درخت دفن می کند.

چلانی یادآور شد: منطقه حفاظت شده دنا بدون شک یکی از بهترین زیستگاههای حیات وحش در زاگرس مرکزی به شمار می رود که از ارزش های بالایی برخوردار است و همین که در یک نقطه به فاصله چهار کیلومتر از هم تصاویر سه خرس و گونه های دیگر جانوری به ثبت رسیده ، نشان می دهد که این منطقه از غنای خوبی برخوردار است و نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.

۲ Comments

  1. وای ی ی ی!!! وسط این همه اخبار بد یه خورده حالمون خوب شد.

  2. مهدی می‌گه:

    قاتل خرس ها که آزاده . به او بگویید برود اینها رو هم بکشه که همین هم باقی نماند از محیط زیست ایران عزیزمان.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN