Subscribe: RSS Twitter

 http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/10/Animal-Rights-Watch-ARW-1952.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: در مراسم رسمی اعطای جوایز، دو ببر به عنوان سمبل بازی های والیبال قهرمانی آسیا استفاده شدند.

هفته گذشته در مراسم اهدای مدال و دور قهرمانی والیبالیست های ایران در سالن والیبال مجموعه ورزشی آزادی تهران، دو ببر پرچم ایران را به اهتزاز در آوردند! ببر هایی که بیش از نیم قرن از انقراض آنها در کشور گذشته و استفاده از آنها به عنوام نماد عملا توجیهی ندارد.

برای تولید این دو مدل، بی شک طرح و طراحی وجود داشته و تولید کننده و سازنده ای؛ بودجه ای هزینه شده و سودی هم عاید فرد یا افرادی شده؛ تصمیم هایی برای انتخاب ببر گرفته شده و تایید هم شده. جالب اینجاست که تمام افراد دخیل در این روند، یا اطلاعات مناسبی از یوز ایرانی نداشته اند، یا تحت تاثیر اقدام سازمان محیط زیست بوده اند که با سر و صدای بسیار اقدام به احیای نسل ببر منقرض شده شمال کرد! و جالب اینجاست که اعضای گروه هایی که حافظ و حامی یوز ایرانی هستند، با تمام تلاش تا کنون حتی یک بار هم موفق نشده اند این گربه سان زیبا را به عنوان سمبل رخدادی خاص معرفی کنند و شنیده شده برخی تصمیم گیرندگان از جثه ریز یوز نسبت به ببر و شیر گله داشته اند!

اگر اطلاع رسانی عمومی سازمان بیشتر بود، یا اگر نیمی از تبلیغات بی سابقه احیای ببر مازندران را به یوز اختصاص می داد، احتمالا فردی از دست اندرکاران فوق به جای ببر، به یاد یوز می افتاد.

با توجه به اینکه مسابقات ورزشی مخاطب عام با بازه سنی گسترده دارند، معمولا سازمان های مرتبط با محیط زیست و حیوانات در کشورهای مختلف حیوانات در حال انقراض یا گونه های ارزشمند زیست محیطی خود را به عنوان سمبل اتفاقات ورزشی معرفی و تبلیغ می کنند. یکی از معروف ترین نمونه ها، پاندای چین است که با پیشنهاد جرج شلر به دولت چین، به عنوان سمبل این کشور انتخاب شد و این ابتکار ساده باعث جلب توجه عمومی و نجات پاندا از انقراض شد.

اینکه چرا برای انتخاب سمبل جانوری یک رویداد بزرگ قاره ای، مسوولین به خود زحمت یک جستجوی اینترنتی یا تماس مختصر با ارگان رسمی مرتبط با حیوانات را نمی دهند جای سووال است. آیا اگر سازمان محیط زیست یا گروه های زیست محیطی غیر دولتی، کوچکترین تصمیم ورزشی بگیرند، وزارت ورزش و فدراسیون های ورزشی سکوت خواهند کرد؟ و آیا اصولا انتخاب سمبلی با این میزان اهمیت در صلاحیت فدراسیون های ورزشی است؟!

این مسابقات گذشت و جبران نخواهد شد، ولی بهتر است مردم و مسوولان کشور برای دور بعدی رویدادهای خاص به یاد یوز و خرس و پلنگ این کشور باشند یا لا اقل به یاد خرس های کشته شده سمیرم، برای یک بار هم که شده بازی های لیگ فوتبال را با چنین سمبلی برگزار کنند.

۲ Comments

  1. Mehrdad می‌گه:

    بسیار بسیار دیدگاه بجا و هوشمندانه ای بود

  2. دیده بان جان خدا خیرت بده
    یه لحظه قلبم وایساد با این عنوانی که زدی
    فکر کردم دوتا ببر رو آوردن واسه مسابقه ای یا سیرکی

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN