Subscribe: RSS Twitter

http://www.doripesco.ro/photos/957.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: با آغاز پاییز و همزمان با بازگشایی مدارس و سرد شدن تدریجی هوا در نیمکره شمالی و زرد شدن برگها کم کم مهمانانی زیبا به ایران کوچ می کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، کوچ پرندگان از نظر اقتصادی می تواند بسیار مهم باشد. صرف‌نظر از شکار پرندگان، که امروزه به علت شکار بی رویه بسیاری از پرندگان در خطر جدی انقراض قرار گرفته اند، با ورود هر پرنده به ایران می توان یک علاقه مند به مشاهده پرندگان را از نقاط مختلف دنیا به ایران جذب کرد.

پرنده نگرها birdwatchers  توریست هایی هستند که فقط با هدف مشاهده پرندگان و شکار آنها با دوربین های عکاسی و شکاری و تلسکوپ های مخصوص پرنده نگری به کشورهای مختلف سفر می کنند.

این گردشگران به علت اینکه باید با گروه های حرفه ای و آشنا به طبیعت سفر کنند، به طور متوسط از دیگر توریست ها پول بیشتری خرج می کنند.

با توجه به اینکه ایران دارای بیش از ۵۲۰ گونه پرنده است که بسیاری از آنها نادر و مورد علاقه پرنده نگرها هستند به راحتی می توان اهمیت حفظ و حراست از زیستگاه های پرندگان و تهیه زیر ساخت های لازم برای این دسته از توریست ها را دریافت.

حدود ۹۰ گونه پرنده از نقاط سردسیر اروپا و آسیا از جمله روسیه، آذربایجان، قزاقستان، تاجیکستان و ترکستان برای گذراندن زمستان به ایران مهاجرت می کنند و پس از سپری شدن زمستان در اوایل بهار ایران را ترک می کنند تا سال دیگر مجدداً میزبان آنها باشیم.

این پرندگان گاه در دسته های چندهزارتایی و گاه در گروه های بسیار کوچک به سوی ایران پرواز می کنند و در بسیاری از زیستگاه ها اعم از آبی و جنگلی و بیابانی و حتی شهرها چند ماهی را ساکن ایران هستند.

از جمله گونه های بسیار زیبایی که زمستان را در ایران می گذرانند پرندگانی هستند که در ایران به مرغابی ( مرغ آبی ) معروف شده اند. در بسیاری از مناطق شهری نیز می توان گونه های مهاجری مانند ابیا و تاج طلایی و سهره جنگلی و الیکایی را مشاهده کرد.

از میان این تعداد گونه ۲۲ گونه در خطر جدی انقراض قرار داردند که می توان به سارگپه – پلیکان پا خاکستری – باکلان کوچک- اردک مرمری- مارگردن-زنگوله بال – خوتکای ابرو سفید – قوی گنگ-  قوی فریاد کش- عروس غاز- خروس کولی و درنای سیبری نام برد.

جمعیت پرندگان مهاجرت هر سال رو به کاهش است با توجه به اینکه چهار عامل آب و غذا و امنیت و پناهگاه در انتخاب یک منطقه برای زمستان گذرانی بسیار مهم است با از میان رفتن این عوامل جمعیت این پرندگان هر سال کمتر می شود به طوری که گمان بر این می رود که جمعیت آنها در سالهای گذشته به یک پنجم کاهش یافته است.

تعدادی از تالابهای ایران از جمله میانکاله و انزلی و شادگان و دریاچه پریشان و دریاچه ارومیه از جمله زیستگاهای بسیار مهم پرندگان در جهان هستند که در ایران قرار دارند.

از جمله این عوامل می توان به خشکسالی های گذشته  صیادی بی رویه، رفت و آمد در تالابها، تغییر کاربری ها، آلوده شدن مناطق زیست پرندگان و سد سازی های بی رویه اشاره کرد.

در ایران سازمان محیط زیست و تعدادی از تشکل های غیر دولتی با انجام سرشماری و پلاک گذاری هر سال ضمن تحقیق در مورد پرندگان مهاجر تعداد آنها و علل کاهش آنها را مطالعه می کنند.

بدین ترتیب، با در نظر گرفتن حداقل یک هزار دلاری که ورود هر توریست به ایران درآمد ایجاد می کند و هزینه های بعدی آنها برای رسیدن به مناطق پرنده نگری و گستردگی مقصد کوچ بیش از ۳۰۰ هزار پرنده ای که هر ساله به ایران مهاجرت می کنند، می توان میلیاردها ریال ازین طریق به اقتصااد کشور وارد کرد.
امید اکبر زاده شیرازی

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN