Subscribe: RSS Twitter

خرس سمیرم

دیده بان حقوق حیوانات: دادستان سمیرم امروز گفت متهمی که به خاطر کشتن ۳ قلاده خرس، دستگیر شده بود، وثیقه را به دادگاه داده و آزاد شده است.

به گزارش «خبرآنلاین» ایرج ربیعی درباره سرنوشت متهم ردیف ۲ این پرونده اظهار کرد: “این متهم، از عشایر ترک منطقه سمیرم است و در حال حاضر متواری شده. ماموران اداره اطلاعات، نیروی انتظامی و محیط زیست شهرستان سمیرم در حال تعقیب او هستند.

“کشتار خرسهای سمیرم در روستای “شمس آباد ونک” و انتشار فیلم این کشتار وحشتناک، موجی از انتقادات را متوجه سازمان محیط زیست و قانونگذاران کرد.

در فیلم منتشر شده توسط شکارچیان خشن، خرس قهوه‌ای ماده به نحو وحشیانه در مقابل دو توله کوچکش کشته می شود و سپس قتل توله‌ها، دریدن شکم هایشان و چرخاندن آنها، نشان داده می شود. حقوقدانان می گویند درباره مجازات کشتار غیر قانونی یا شکار بدون مجوز جانواران، قانون، بسیار آسانگیر شده است.

مطابق قانون، شکارچیان غیر مجاز در قانون به ۶ ماه تا ۳ سال حبس و یا به پرداخت ۱۵۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم می‌شوند. در رویه دادگاه های فعلی نیز اخذ جریمه، بیش از محبوس کردن افراد، مورد توجه قرار گرفته.

دادستان سمیرم می گوید متهمی که با پرداخت وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شده، بدون دستگیری متهم ردیف دوم، قابل تعقیب بیشتر نیست. ربیعی دراین باره توضیح داده: “تعیین و اجرای حکم قانونی برای متهم ردیف اول بدون دستگیری متهم ردیف دوم امکان پذیر نیست برای همین باید در انتظار دستگیری متهم یاد شده و اخذ توضیحات او بود.”

این مقام قضایی درباره پرونده های متعدد شکار غیرقانونی در سمیرم می افزاید: “در شهرستان سمیرم پرونده‌های متعددی درباره شکار غیر مجاز کبک،‌اردک و دیگر گونه‌های جانوری که تحت حفاظت محیط زیست بوده‌اند وجود داشته ولی موردی مانند کشتار و یا شکار خرس تا قبل از این پرونده مشاهده نشده بود.”

کشتار و شکنجه خرس‌ها در اواخر بهار امسال روی داد ولی در تابستان بود تصاویر آن که توسط عاملان تهیه شده بود انتشار یافت و نهایتا در شهریورماه موضوع به رسانه‌ها کشیده شد و عوامل این اقدام دستگیر شدند.

اواخر شهریورماه، ربیعی در گفتگو با خبرنگاران از زندانی بودن متهم اصلی کشتار در زندان شهر شهرضا خبرداده بود.

برچسب‌ها, , ,

۷ Comments

 1. sh می‌گه:

  […] masoolini ke een […] jenayatkaroo azad kardand ke dobareh be jenayatesh edameh bedeh.mardom nabayad saket benshinand va garnah heyvanazari hargez motevaghef nemisheh. baratoon motasefam barayeh heyvoonaye bigonah va hamayeh mardomeh iran motasefam ke shoma masoolineh ghanoonmandesh hastid.[…].

 2. delsookhteh می‌گه:

  dostan lotfan be dadsetani semirom zang bezanid va khashmeh khod ra az en biedalati neshan dahid:
  ۰۰۹۸۳۲۲۳۲۲۴۰۱۷
  ۰۰۹۸۳۲۲۳۲۲۱۲۵۸
  ۰۰۹۸۳۲۲۳۲۲۵۷۷۰

 3. مرتضی جعفری می‌گه:

  انالله وانا الیه راجعون. با آزادی این قاتل باید فاتحه حیوانات باقی مانده در منطقه ونک را خواند چون ایشان این دفعه پشتیبانی مثل نماینده را هم دارد. بنظرم سازمان محیط زیست اصفهان باید تمرکز و کنترل خود را در این منطقه مخصوصا بر روی خرسها ی بدبخت آنجا منبعد چند برابر کند تا انشاا… از دست این فرد وهمدستانش مصون بمانند.

 4. دکتر رضا می‌گه:

  با سلام و درود بر دیده بان حقوق حیوانات خبری را در روزنامه ایران و تابناک از زبان یک مقام مسئول دیدم که بسیار زشت و تاسف بار بود – لطفا این خبر را بررسی فرمایید – با درود بر شما
  http://www.tabnak.ir/fa/news/198968/احتمال-صادر-شدن-گربه-های-تهرانی!

 5. پس در فسبوک انجمن حمایت از حیوانات تهران آمده که مبلغ وثیقه ۲۰ میلیون تومان است و این خبر را دادستان سمیرم در تماس با وکیل انجمن! بیان کرده …
  حرف کی رو باور کنیم؟!!

 6. آزاده می‌گه:

  از اولش که پای نماینده (…) سمیرم اومد وسط هممون میدونستیم باید فاتحه مجازات کردن این آدم رو بخونیم ….
  ولی میدونم و مطمئنم مجازات اصلی این قاتل به دست یه قاضی عادل و به خوبی اجرا میشه… اونم در کمترین زمان… خدا جای حق نشسته… چوبش صدا نداره ولی خیلی درد داره…ممکنه این قاتل نامرد و بی وجدان بتونه از مجازات این دنیا یه راه در رو پیدا کنه ولی اون دنیا قراره کی پارتیش بشه؟
  …..
  هر چند مطمئن باشه هم این دنیا و هم اون دنیا دیگه آب خوش از گلوش پایین نمیره…
  دوستان به جای تاسف بهتره منتظر باشید تا حکم سنگین الهی این آقا اجرا بشه… اون روز زیاد دور نیست….

 7. N.R می‌گه:

  فقط می توان گفت خدایا مجازات بزرگی برای رشوه گیر و رشوه دهنده در نظر بگیر

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN