Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: مهندس هرمز محمودی راد مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت:یک قطعه درنای سیبری ساعت ۶ صبح روز سه شنبه سوم آبان ماه به منطقه فریدونکنار مازندران آمده است.

وی با اشاره به اینکه درناها دارای پنج جنس مختلف و۱۵ گونه هستند،افزود: تمامی درناها به عنوان گونه‌های حمایت شده محسوب می‌شوند، درناها در تمامی نقاط دنیا به جز نواحی قطبی و بخشی از آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند.
مهندس محمودی راد بیان داشت: برخی از درناها مانند درنای معمولی، درنای طناز از جمعیت خوبی برخوردارند اما برخی از آنها مانند درنای فریاد‌کش آمریکایی و درنای سیبری در معرض تهدید و خطر انقراض قرار دارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اضافه کرد: درنای سیبری از انواع در معرض خطر درناها و دارای سه جمعیت مستقل چین، هند و ایران هستند.  وی زیستگاه زادآوری درناهای سیبری را در نواحی شرق سیبری، نواحی غرب سیبری و مهاجران به چین و ایران دانستند.
مهندس محمودی راد یادآور شد: جمعیت مرکزی درنای سیبری و مهاجر به هند منقرض شده‌ و در سال‌های اخیر گزارشی از مهاجرت درنا به هند و زیستگاه زمستانی آن در پارک کئولادو وجود ندارد.
وی اظهار داشت: جمعیت شرقی درنای سیبری و مهاجر به دریاچه پویانگ در چین جمعیت خوبی دارد، به طوری که حدود ۳ هزار قطعه برآورد شده است.  مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران درباره مهاجرت این گونه با ارزش پرنده به مازندران گفت: درنای سیبری مهاجر به ایران از زیستگاه زادآوری سیبری از مسیر روسیه، قزاقستان و آذربایجان به فریدونکنار مازندران مهاجرت ‌و حدود چهار ماه از سال را با تغذیه در محدوده دامگاه‌های سنتی از باران و سرخ‌رود و فریدونکنار زمستانگذرانی می‌کند.
وی با اشاره به اهمیت این گونه پرنده به عنوان پرنده منحصر به فرد و در معرض خطر انقراض خاطر‌نشان کرد: پروژه‌ای بین‌المللی با استفاده از اعتبارات صندوق حمایت برای پشتیبانی از این پرنده منحصر به فرد تهیه، پیشنهاد و پس از تصویب از سال ۲۰۰۳ میلادی به اجرا در آمده و در قالب انجام پروژه، محدوده زمستان‌گذرانی درنای سیبری در منطقه مورد شناسایی قرار گرفت و به عنوان منطقه تیراندازی ممنوع درفهرست تالاب بین‌المللی در کنوانسیون رامسر مصوب شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اقداماتی مانند جذب نیروهای محافظ همیار محیط‌بان، نصب تابلو برای شناسایی منطقه، برگزاری کلاس آموزشی برای جامعه محلی با موضوع درنا، خرید تجهیزات حفاظتی دوربین، تلسکوب، راه‌سازی جوجه درناهای سیبری، احداث مرکز پرنده‌شناسی و استفاده از خدمات مشاوران ملی و بین‌المللی را از جمله اقدامات مهم برای حفاظت از درنا و زیستگاه آن برشمرد.

_______________________

خبر مرتبط:

جهانگردانی که نیاز به حمایت دارند

به انگیزه روز جهانی پرندگان مهاجر(World Migratory Bird Day) جهانگردانی که نیاز به حمایت دارند

بازگشت تنها بازمانده درنای سیبری به ایران

۱ Comment

  1. bahram می‌گه:

    جفتش رو که شکار کردن . خودشم مطمعنا شکار میشه . خیلی جالبه ما همه چیزمونو خودمون از خودمون میگیریم! اون وقت دم از فرهنگ و تمدن میزنیم . همون لقب تروریست حقا درخورمونه…

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN