Subscribe: RSS Twitter

یک محیط بان در جنگلهای شیروان به شهادت رسید

مهرنوشت:

یک محیط بان شیروانی توسط شکارچیان غیر مجاز در منطقه جنگلی “گلول و سرانی” شهرستان شیروان به شهادت رسید.

مسئول اطلاع رسانی محیط زیست خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر در بجنورد اظهار داشت: سعید پرهام از محیط بانان محیط زیست شهرستان شیروان شامگاه چهارشنبه هنگام تعقیب و گریز شکارچیان غیر مجاز دام در منطقه گلول و سرانی این شهرستان به شهادت رسید.

حسن پهلوان اظهارداشت: در این جریان گوشت شکار و ادوات شکار این شکارچیان کشف شده و هم اکنون نیروی انتظامی و محیط زیست در جستجوی قاتل این محیط بان هستند.

به گفته وی محیط بان سعید پرهام توسط شلیک اسلحه شکاری به شهادت رسیده است.

منطقه حفاظت شده گلول و سرانی با وسعتی بیش از ۱۸ هزار و ۱۴۴ هکتار در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال شیروان و در منتهی ‌الیه حد شمال شرقی خراسان شمالی واقع شده و ضلع شمالی این منطقه با طول نزدیک به ۳۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان هم مرز است.
منطقه حفاظت شده گلول و سرانی دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع است.

این منطقه قسمتی از رشته کوه‌های موسوم به کپه داغ را تشکیل داده و از مناظر بدیع و فریبنده‌ای برخوردار است.

منطقه حفاظت شده گلول و سرانی با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی، از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال، اولین بار در ۲۷ تیرماه سال ۱۳۵۰ توسط سازمان شکار بانی و نظارت بر صید آن زمان با عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.

دیده بان حقوق حیوانات: آیا تفاوت شکارچی غیر مجاز با شکارچی مجاز، چیزی بیش از یک برگ کاغذ ارزان قیمت تحت عنوان مجوز شکار است؟

۲۸ Comments

 1. حسن برنو می‌گه:

  اولا که بعله.شکارچی مجاز و غیر مجاز زمین تا آسمان با هم فاصله دارند.ثانیا از قدیم گفته اند معمولا مقتول صاحب تقصیر است.تعدادی از همکاران محیط بان در برخورد با شکارچیان چنان ادبیات زشت و توهین آمیزی به کار میبرند که بعضی وقتها باید حقشان را کف دستشان گذاشت.شکار از قدیم الایام بوده و خواهد بود.حتی در آموزه های دینی هم به آن اشاره شده.در تمام دنیا هم طبق اصول و قواعدش امری مرسوم و مقبول است.کسانی که با شکار مخالفند اصولا باید هیچ نوع گوشتی ، حتی گوشت ماهی را مصرف نکنند.چرا که مثلا کبک در طبیعت فرصت فرار کردن از دست شکارچی را دارد ولی گاو و گوسفند و مرغ بیچاره که دست و پا بسته برای سر بریدن در خدمت شماست.ضمنا در صورت مخالفت با کشتار حیوانات لطفا مساله قربانی کردن و نذر و عید قربان را تفسیر بفرمایید.پس بنابراین لطفا […] نگویید.

  • ساسان+ می‌گه:

   دوست عزیز که نام برنو هم برای خود برگزیدی!!!!!!
   صد البته که بین شکارچی مجاز با شکارچی غیر مجاز(شکارکش) زمین تا آسمون فاصله است (!) ولی در شرایط امروز ایران یکی بد است و دیگری بدترین…
   – ” تعدادی از همکاران محیط بان ….” یعنی چی ؟ یعنی شما به پیشه شریف محیطبانی مشغولید؟؟؟؟؟؟؟؟
   – ” … ادبیات زشت و توهین آمیزی . . . بعضی وقتها باید حقشان را کف دستشان گذاشت.”!!!!!!! این یعنی چی ؟؟؟ گیرم ادبیاتشون بد باید کشته شوند ؟؟؟ کمی فکر کنید در مورد حرفی که میزنید!
   – افرادی همانند شما که سعی دارند با آموزه های دینی همه چیز را توجیح کنند ناتواناییشان در درک واقعیت امروز مشخص است ؛ اگر از قدیم الایام وضع به وخامت وضع امروز حیات وحش ایران و جمعیت گونه های جانوری بود شما مطمئن باشید که آموزه های دینی هم شدیدا شکار را نفی میکردند.
   و در آخر هم بسیار جالبه که شما تفاوت کبک و با مرغ , یا گاو و گوسفند با دیگر سم سانان وحشی در طبیعت و جایگاهشون رو نمیدونید!!!!!

  • سعيد می‌گه:

   از اسمت معلومه از چه قماشی هستی!!! اما جواب اراجیف حضرتعالی: اولا اگر کسی ادبیات زشت و توهین آمیزی در قبال تیر و طایفه تو استفاده کرد برو شکایت کن به چه حقی از کشتن یک انسان دفاع می کنی ؟ از همین جا متوجه میشیم چه انسانی هستی. دوما گاو و گوسفند و مرغ و غیره رو پرورش می دن برای امثال تو که شکمتو با گوشت اونا پر کنی و دیگه نری تو طبیعت به هر موجودی که حرکت میکنه تیر اندازی کنی و نابودش کنی اینو بفهم وقتی پروش حیوانات برای مصرفشون انجام میشه تو دیگه حق نداری بری تو طبیعت غذای یه عده حیوان دیگه رو از بین ببری تو که میری کبک و تشی و آهو و مرال و کل و غیره رو نابود می کنی هیچوقت به اون حیوونی که از اونا تغذیه میکنه فکر کردی یا فقط برات مهمه که شکم خودتو و فریزر خونتو پر از گوشت بکنی؟ یه نگاهی به اخبار برنداز ببین چه غلطی دارین میکنین شما دشمنان طبیعت . ننگ بر شما باد که هیچوقت نخواهید فهمید. کبک فرصت فرار کردن داره؟ تو با تفنگ دوربین دار از ۵۰۰-۶۰۰ متری حیوون رو نابود میکنی میگی قدرت فرار کردن داره؟ […] زیادی میزنی. […] . همین. اگه مردی بیا جواب بده تا منم بیام جواب بدم.

  • ما قربانی کردن هستیم،شکار اگر قدیم بوده محیط زیست هم کشش داشته، اما الان چطور؟ شیر و ببر ایرانی منقرض شده، متاسفانه یوزپلنگ هم دارد همینطور میشود در ایران عزیزمان، شکارچی طعمه های آن ها را میزند.

  • اشکان می‌گه:

   هرچند که درنوشته آقای حسن “برنو” نکته های درستی وجود دارد، از جمله حق حیات برای همه حیوانات و نه فقط برای حیوانات وحشی، ومساله […] قربان کردن یک موجود زنده برای رضای خدا،(که من باور دارم خداوند نه احتیاج و نه علاقه به قربانی دارد)
   باید چند مورد را متذکر شوم
   — انتخاب پسواژه “برنو” در نام خود در این صفحه، نشان دهنده علاقه ایشان به شکآر ، .. است. در اینترنت باندازه کافی صفحات مربوط به شکار وجود دارد که ایشان میتوانند به آنجا مراجعه کنند. ایشان در صفحه دیدبان حقوق حیوانات چه میخواهند
   — آیا کشتن یک فرد بخاطر حتا استفاده از کلمات رکیک رواست؟ شاید یکی در حال عصبانیت فحشی به کسی بدهد، این که دلیل کشتن کسی نیست
   — من خودم مخالف کشتار حیوانات هستم حال اهلی و یا وحشی . ولی آیا گوسفند و یا گاو در خطر انقراض قرار دارد؟ گمان نکنم . ولی حیات وحش کشورمان بشدت تحت خطر است . آیا کسانی که تلاش میکنند این چهار تا حیوان باقی مانده را نجات دهند مستحق گلوله کسانی اند که در مناطق حفاظت شده به کشتار میپردازند؟
   شاید شما دوست عزیز آقای حسن “برنو” درست میگوید که شکار کاری ست که همیشه و همه جا بوده. من هم میگویم بوده، ولی هرچه بوده باید تا ابد بماند؟ نباید فکر کرد که آیا این کار درست است؟ در بسیاری از کشورها شکار وجود دارد ولی به صورت کنترل شده و حساب شده. و نه اینکه هر کس یک تفنگ بردارد و هر جا هر چه دید بکشد. نه، اینکار نه شکار است و نه ان شخص شکارچی
   به امید اینکه همه ما به رفتارمان بیاندیشیم و درستی و غلط رفتارمان و گفتارمان را دریابیم

  • رضا جلالی می‌گه:

   حسن برنو !!!! ( از همین اسمت پیداست که چه مشکلات روحی و روانی داری !!! )
   هر کسی هر کاری کرد تو باید بدترش را انجام دهی ؟ به فرض که با فریضه قربانی کردن مخالف باشی ( البته که من هم مخالفم ) اما چون عده ای این کار را انجام میدهند توجیهی است که تو هم به کشتار دست بزنی ؟
   تو آدم باش و به دیگران کاری نداشته باش . هر کسی مسئول اعمال خود است .
   ضمنا این کدام دین است که در یکجا شکار را تبلیغ کرده و تو دوستش داری اما در جای دیگری که گفته قربانی کنید تو مخالفی ؟ اگه از دین های عشقی سراغ داری به ما هم بگو تا هر جا که خواستیم به نفع خود تفسیر کنیم .
   در پایان باید گفت که نمی شود زیاد از امثال تو توقع داشت چرا که بیماری خونریزی و خونخواری شما عیان و البته قابل درمان است اما در این مملکت کسی مسئول رسیدگی به این مسائل نیست چرا که اگر بود آن برنو در دست یک جنایتکار بالفطره چه میکند ؟

 2. حسن برنو می‌گه:

  با سلام خدمت مدیریت سایت.ناچارم جواب این عزیزان احساساتی و بی منطق را یک به یک بدهم. منتها در دو بخش.در مورد گذاشتن حق بعضی محیط بانان کف دستشان،منظور کشتن آنها نیست. بعضی آقایان در اولین برخورد با شکارچیان،قبل از این که از آنها مدارکشان را بخواهند،رکیک ترین کلمات حتی فحش ناموس نثار شکارچچیان میکنند.خوب میفرمایید شکارچی جماعت چگونه جوابشان را بدهد؟جناب آقای ساسان،و البته همه منتقدین شکار،پیشنهاد میکنم به جای اظهار نظرهای اواخواهری و احساساتی،اول اطلاعات خود را راجع به حیوانات و شکار بیشتر کنید بعد وارد چنین بحث هایی شوید.شما باید یاد بگیرید و البته بفهمید که شکار تروفه،نسل حیوانات در حال انقراض را ،از خطر انقراض حفظ میکند.حالا تروفه چیست،همین را میگویم که مطالعه داشته باشید بعد وارد بحث شوید.و اما جناب سعید آقا که با آن ادبیات منحصر به فردتان،شخصیت خود را به خوبی به نمایش گذاشتید.مگر جنابتان گوشت مرغ و گوسفند را نمیخورید؟نکند علف خوارید؟مگر این ها موجود زنده نیستند؟پس چطور با کشته شدن آنها موافقی؟الان کبک و بلدرچین و قرقاول هم پرورش داده میشوند.پس با فتوای حضرتعالی،کشتنشان مجاز است.نمیخواهم مثل خود شما جوابتان را بدهم و بگویم که غلط را هم امثال شما میکنید.شما ها کاسه داغتر از آشی هستید که مشابه گفتار مختار،بیشترین ضربه را محیط زیست از امثال شما میخورد.

  • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

   دوست عزیز،
   شکار تروفه هیچ سودی به حال حیوانات در خطر انقراض ندارد و مفید بودنش صرفا از تخیلات و دروغ های بدون پشتوانه علمی یک شکارچی پیر و معروف سرچشمه می گیرد.
   گونه بشرِ علف خوار نداریم، بلکه برخی از انسان ها به دلایل مشخص از خوردن محصولات جانوری خودداری می کنند و گیاهخوار نامیده می شوند. در واقع علف ها در رژیم غذایی گیاهخواری جایی ندارند.

   • سعيد می‌گه:

    من نمیدونم اون سالها که این افراد از جان گذشته و قهرمان با اسلحه هایی که از فاصله ۳۰۰ – ۴۰۰ متری حیوون رو به خاک و خون می کشه و اون رو نابود میکنه در صحنه حضور نداشتند چطور بود که طبیعت روال طبیعی خودش رو دنبال می کرد و گله ها پر از جمعیت بود ولی حالا این دوستان عاشق تروفه که اصلا و اصلا به گوشت و کباب و این جور چیزها فکر نمی کنن چرا با این که دارن از دل و جان مایه میذارن آمار جمعیت حیوانات رو به کاهشه!!! در قدیم هم عده ای بوند که هر بحث و جدلی رو با مغلطه و سفسطه جواب میدادن انگار نسلشون هنوز باقی مونده!!!

  • سعيد می‌گه:

   خودت فهمیدی چی گفتی؟

 3. حسن برنو می‌گه:

  قسمت دوم جواب دوستان محیط زیست.جناب سعیدخان.مگر با تفنگ دوربین دار کبک میزنند؟اصلا مگر میتوان زد؟به خاط همین عرض میکنم به جای تراوشات معده،اطلاعاتتان را بیشتر کنید بعد دهان مبارک را باز کنید.وگرنه بهتر است که لال شوید.چون هرقدر حرف نزنید، […]تان کمتر مشخص میشود.اما جناب اشکان،میفرمایید ما وارد وبلاگهای شما نشویم چون تحمل انتقاد ندارید.اگر مدیریت محترم سایت،کامنت اول مرا منتشر نمیکرد یا سانسور میکرد،بنده هم دیگر وارد نمیشدم تا شماها به به و چه چه گویان،اطلاعات غلط خود را در مورد شکار مورد تایید یکدیگر قرار دهید.و در همین جا از مدیریت محترم سپاسگزارم که به نظر مخالف هم اجازه انتشار داد.بنده هم معتقد به کشتار حیوانات در حال انقراض نیستم و اسم هر کشتاری را شکار نمیگزارم و با نظر شما موافقم که رویه فعلی موجود در کشور ما شکار اصولی نیست.با این همه تفنگی که در دست مردم پخش شده،چیزی از محیط زیست باقی نخواهد ماند.ولی جناب اشکان،مگر هرچیزی که در حال انقراض نباشد،کشتنش مجاز است؟بفرموده حضرتعالی گاو و گوسفند در حال انقراض نیستند.مثلا کلاغ و گنجشک وحتی انسان هم در حال انقراض نیست.پس مجازند کشته شوند؟این چه منطق مسخره ای است که شما دارید؟موجودات زنده چه فرقی باهم دارند؟اگر گرفتن جان موجود زنده گناه است،پس خوردن گوشت ماهی هم که این همه بر ارزش غذاییش تاکید میشود، لابد حرام است.همچنین نخ های ابریشمی که از پیله کرم ابریشم به دست میاید آنهم لابد حرام است.مشکل ما این افراط و تفریط هاست.مدعیانی که محیط زیست را در شکار خلاصه میکنند،آیا به صدماتی که از طرق دیگر(اتوموبیل های دودزا،انواع آلودگی های سمعی و بصری،زباله های خطرناک و …)به محیط زیست میزنند هم ،فکر کرده اند؟

 4. حسن برنو می‌گه:

  مدیریت محترم سایت.اولا مجددا سپاسگزارم که نظر بنده را سانسور نکردید.در مورد شکار تروفه،از نظر علمی، فکر میکنم امری ثابت شده و پذیرفته شده در همه دنیا بوده و مورد قبول اکثر محققان است و قضاوت و اظهارنظر احساسی و تعصبی در مورد آن کمی خنده دار به نظر میرسد.و البته این فقط در مورد شکار نیست.وقتی الان مساله اصلاح نژاد مطرح است،یعنی در تلاقی های بین نر و ماده(گیاهان و حیوانات فرقی ندارد)سالم ترین و بهترین نر را انتخاب میکنند.این مساله حتی در مورد چوپانان کم سواد نیز پذیرفته شده است.جای بسی تعجب دارد که این همه تعصب از طرف جنابعالی برای رد این مورد برای چیست؟ حتی دامداران نیز در فصل جفت گیری،قوچ ها و حتی سگهای پیر و فرسوده را از گله خارج میکنند تا جوان تر ها با گله تلاقی داشته باشند.در یک واحد مرغداری لاین یا اجداد و حتی مادر،خروس های پیر به شدت از آمیزش با مرغ ها بازداشته میشوند.حتی در مرغداری های گوشتی،جوجه های ضعیف،به دلیل مقاومت کم بدنی،و احتمال آلوده شدن به انواع بیماریها و گسترش بیماری به کل گله،از همان ابتدای دوره در زمان واکسیناسیون،به طرز کاملا فیزیکی از گله حذف میشوند.خوب لابد میفرمایید این کار غیرانسانی است و بهتر است این جوجه ها هم تا آخر دوره در گله باشند و احیانا اگر ضرر و زیان زیادی هم متوجه مرغدار شد،اشکالی ندارد.منتها مساله حذف تروفه در زمان قدیم و حال حاضر به این مورد برمیگردد که در آن زمان دشمنان طبیعی حیوانات علف خوار در طبیعت زیاد بود و حیوانات پیر و مریض،توسط آنها شکار میشدند.ولی الان دیگر ببر و شیری در طبیعت نمانده و جمعیت پلنگ و یوزپلنگ هم به شدت کاهش یافته.و دلیل اصلی این کاهش هم،ندانم کاری و غرور و بی تدبیری تعدادی شکارچی نادان(متاسفانه تعداد زیادی)بوده که با ماجراجویی های خود،نسل این حیوانات را به مرحله انقراض رسانده اند.(و ایضا، شکار بی رویه غذای اصلی این حیوانات هم یکی از دلایل آن میتواند باشد)‌‌جهت استحضار مدیریت سایت،عرض میکنم که بنده به عنوان یک شکارچی شخصا با شکار هرگونه چهارپایی مخالفم.ولی مخالفت من و شما،حذف تروفه را رد نمیکند.

  • سعيد می‌گه:

   اون چیزی که ازش به عنوان تروفه یاد میکنی و به حکم پیر و مسن بودن حکم قتلش رو صادر میکنی اصلا فکر کردی به چه دلیل هست که در قبال بیماریها و حوادث طبیعی دیگه به این سن رسیده؟ مطمئنا اصلا فکر نمیکنی چون بوی کباب عقل از سرت میپرونه، امثال تو اگر خیلی دل میسوزوندند به جای اینکه در قبال نابودی و شکار این گونه حیوانات توجیه بیارن بیشتر به زنده گیری و استخراج ‍‍ژنها و دی ان ای اونها حکم میدادن تا نسل پایدار و محکمی در قبال حوادث و بیماریها ایجاد میکردند که البته فعلا تیراندازی به موجود زنده و از پا انداختنش بیشتر در اولویته تا زنده نگه داشتن و استفاده صحیح.

 5. سعيد می‌گه:

  آقای برنو کلاشینکف دوشکا چهار پاره زن متمدن!!!!! این سئوال رو جواب بده و تمومش کن:
  تو که میری کل و مرال و غیره و غیره و غیره رو به اسم تروفه شکار میکنی در قبال گرسنگی یوزپلنگ و پلنگ مادری که میخواد به تولش شیر بده و در به در دنبال غذا می گرده و شما به عشق شاخهای بلند و کت و کلفت اون تروفه ، چطعمه اون حیوان فلک زده رو از چرخه محیط زیست حذف میکنی چه جوابی داری؟
  بیا جواب بده تا منم یه کابوی بشم مثل تو و دوستات!!!

 6. حسن یرنو می‌گه:

  جناب سعید آقا.اولا خودت را نباز و به املاء و انشاء کلمات دقت کن.ثانیا نوشته های مرا با دقت بخوان بعد دهان مبارک را باز کن.من که در متن سوم گفتم که هیچ چهارپایی را شکار نمیکنم.ضمنا بنده علاقه ای برای بحث با جنابعالی با آن اطلاعات بکر و ادبیات مخصوصت ندارم.صرفا قسمت کمی از کامنت بنده جهت پاسخگویی به افاضات حضرتعالی بود.بقیه اش یک بحث کارشناسی با مدیریت سایت و کسانی است که با اطلاعات تخصصی وارد بحث میشوند.

  • سعيد می‌گه:

   دوستان خودشون قضاوت کنن کی قافیه رو باخته، همین برا من کافیه که اولا بگی خودت شکار نمی کنی دوما بگی که قادر به ادامه بحث نیستی چون جوابی برای سئوال من نداری اما سئوالمو تکرار میکنم برای اونایی که ادعای تروفه و شکار با مجوز و این چرندیات رو هنوز دنبال میکنن:
   تو که میری کل و بز و قوچ و میش و خرگوش و کبک و تشی و غیره و غیره رو شکار میکنی در قبال کم کردن طعمه حیوانات گوشت خوار مثل یوزپلنگ و روباه و عقاب و گرگ و بقیه چه اقدامی انجام میدی ؟ اونوقت وقتی این حیوونای بدبخت به روستاها به خاطر گرسنگی حمله میکنن لقب حمله وحشیانه و غیره و غیره بهشون میدن، به خدا وحشی یکی دیگه است که خودشم میدونه کیه. ایام به کام اسلحه دوست فشنگ زاده باروتی اصل.

 7. حسن برنو می‌گه:

  خطاب به آقای رضا جلالی دانشمند، من با تعدادی از اساتید محیط زیست،همچون دکتر جوانشیر،دکتر درویش صفت،دکتر علیزاده و تعدادی دیگر در ارتباط هستم.بنده گمان میکردم که محیط زیستی ها به واسطه نوع کارشان،از روحیه لطیفی برخوردارند و اگر بعضی از آنها در عمل هم کاری برای محیط زیسط نمیکنند،لااقل در سخن گفتن ادب و اخلاق را رعایت میکنند و یاد گرفته اند با مخالف خود چگونه سخن بگویند.منتها در این سایت مشاهده کردم تعدادی از این عزیزان،از جمله جنابعالی،بهتر است قبل از اینکه وارد بحث محیط زیست شوید،در یک کلاس اخلاق و تربیت انسانی نحوه سخن گفتن و آموزش های لازم را ببینی.البته متاسفانه مشکلات زیاد جامعه امروزی بر روح و روان و کنترل اعصاب و تعادل روانی اکثر مردم اثر بدی گذاشته و آشفتگی و تناقض گویی ،عدم درک نوشته ها و مطالب،نشان از همین اثرات مخرب در مغز حضرتعالی را دارد که فکر میکنم نیاز به بررسی و درمان داشته باشد.جناب آقای جلالی،لطفا نوشته مرا یکبار دیگر بخوانید.شما از کجای نوشته من استنباط کردید که بنده طبق نظر اسلام،با قربانی کردن مخالف و با شکار موافقم؟ناچارم برای درک راحت تر موضوع توسط امثال حضرتعالی ،از روش تفسیر خطی استفاده کنم.ما معتقدیم اگر شکار حیوانات با رعایت اصول خاص خودش،جنایت باشد(که البته نیست)، پس در آنصورت کشتن گاو و گوسفند و مرغ و ماهی نیز جنایتی بزرگتر خواهد بود. و اگر کشتن گاو و گوسفند و …. هم جنایت باشد(که البته آن هم نیست)، در آنصورت مقوله قربانی کردن و عید قربان و نذری و …..در قرآن و اسلام،چگونه قابل تفسیر است؟حالا افتاد؟

  • سعيد می‌گه:

   آقای با ادب مرتبط با اساتید محیط زیسط!!!!
   برو ببین همین طرفدارای بی ادب محیط زیسط!!! در برابر رسوم […] مثل قربانی کردن و عید قربان و غیره و غیره چه بینشی دارن بعد بیا اینجا موعظه کن، این تویی که اینجا وصله ناجور جمعی همین که مدیر سایت اجازه میده […] در مورد محیط زیسط!!! به نمایش بزاری برو خداتو شکر کن.
   کشتن میلیونی گاو وگوسفند تو […] که حال آدمو به هم میزنه و کشتن مرغ و خروس و گوسفند برای عروسی و عزا و خریدن ماشین و هر چیز دیگه ای همون قدر تهوع آوره که بلند شی بری تو بیابون خدا کبک رو که خوراک روباه و شغاله بزنی، میش و قوچ و بز رو که خوراک گرگ و پلنگ و یوزپنگه بزنی ، خرگوش رو که خوراک عقاب و گرگ و روباهه بزنی. حالا افتاد آقای با ادب که دیگران رو نیازمند درمان روانی میدونی ولی خودت مثل اشرار عشق اسلحه و کشتن داری. هنوز کامنت اولت اینجا هست ( تعدادی از همکاران محیط بان در برخورد با شکارچیان چنان ادبیات زشت و توهین آمیزی به کار میبرند که بعضی وقتها باید حقشان را کف دستشان گذاشت )

 8. حسن برنو می‌گه:

  خدمت علامه بزرگ جناب سعید آقا.بنده اعتراف میکنم که باختم و جوابی برای شما ندارم.چون ادبیات صحبت کردن با شما را بلد نیستم.منتها در کامنت آخرم خطاب به جنابعالی ،چند نکته را یادآور می شوم.هر چند که می دانم،”نرود میخ آهنین در سنگ.” و ایضا “تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است”خدمت با سعادت شما که عرض شود،حیواناتی که در طبیعت به عنوان تروفه شکار می شوند،به دلیل کهولت سن،فرسوده و از کار افتاده هستند و زنده گیری و اصلاح نژاد آنها،تاثیری بر قدرت جفت گیری آنها نخواهد داشت.همچنان که خود جنابتان هم وقتی پیر و […] شدی،اصلاح نژاد حضرتعالی،تاثیری در بنیه شما نخواهد داشت.نهایتا فرمایش گهربار حضرت مولانا را تقدیم حضورتان میکنم.گرچه میدانم هیچ برداشت و تاثیری در حضرتعالی نخواهد داشت.هر کسی بر طینت خود میتند،مه فشاند نور و سگ عوعو کند.کی شود دریا به پوز سگ نجس؟کی شود خورشید از پف منطمس؟در شب مهتاب مه را بر سماک،از سگان و وعوع آنها چه باک؟شبروان و همرهان مه بتگ،ترک رفتن کی کنند از بانگ سگ؟آن خداوندان که ره طی کرده اند،گوش بر بانگ سگان کی کرده اند؟چون تو خفاشان اگر بینند خواب،کین جهان ماند یتیم از آفتاب.رو دعا کن که سگ این موطنی،ورنه اکنون کردمی من کردنی.نهایتا یادآوری میکنم

  • سعيد می‌گه:

   واقعا خوشم اومد از این مصرع مولانا که به لطف شما دوستدار محیط زیسط!!! اینجا بیان شد: مه فشاند نور و سگ عو عو کند.
   دوستان خودشون قضاوت میکنن که کدوم ماه و کدوم سگ عو عو میکنه.
   و اما شما که دم از تروفه و لایق بودن حیوان پیر و فرتوت به مرگ و نابودی زودرس به دست جان برکفان حیوان کش میزنی در مورد سالمندان تیر و طایفه خودت چی فکر میکنی؟ آیا این تفکر ادامه همون تفکر هیتلر در نابودی انسانهای مریض و پیر و سالمند جهت اصلاح نسل بشر نیست. ( هیتلر جان روحت شاد که هنوزم عاشقان شاخهای کت و کلفت حیوانات، پیرو راهت هستن، هایل هیتلر ) !!!!
   اما قطعه ای از کلام گهر بار شما : همچنان که خود جنابتان هم وقتی پیر و […] شدی،اصلاح نژاد حضرتعالی،تاثیری در بنیه شما نخواهد داشت.
   عزیز دل، جیگر طلاجان اینو هر بچه ای در مقطع کودکستان میدونه که اصلاح ن‍‍ژاد ربطی به نسل قبل نداره و هر چی منفعت داشته باشه به نسل های بعدی میرسه و احتمالا اگه یه سرچ کوچولو توی نت بکنی متوجه میشی که علم ژنتیک اینقدر پیشرفت کرده که اگه یه گونه از گیاه و حیوان منقرض شده بود بشه با بانک ژن اون گونه ، اون نسل رو احیا کرد ، و از طرفی چطوره که میشه با اصلاح ژنتیک گیاهان ، گیاهانی با ثمر و میوه بهتر ، مقاوم تر در برابر آفات و آسیب های طبیعی به دست آورد اما در مورد حیوانات نمیشه ؟ یه سر به اخبار علم ژنتیک بزن تا روشن بشی ، البته در مخیله یک انسان تفنگ به دست حیوان کش این چیزا یک مقدار درک و فهمش گنگ و نامفهومه چون اون […] بیشتر به انداختن پرنده از آسمون و به خون غلطاندن یک حیوان فکر میکنه تا بتونه کبابی به شکمش بزنه و بقیه جسد اون حیوان رو هم تو فریزر خونش انبار کنه تا یه وقت دست گرگی ، پلنگی ، روباهی ، شغالی چیزی به غذاش نرسه ، اگرم از گرسنگی و عدم وجود طعمه منقرض شدن تقصیر رو میندازیم به گردن دیگران.
   واما جواب سئوالم چی شد مولانا دوستِ دوستدار محیط زیسطِ مرتبط با چند تن از اساتید حفظ محیط زیسط!!!: تو که میری علف خوار شکار میکنی چه با مجوز چه بی مجوز اون شکافی که بین غذای گوشتخوار و طعمش در طبیعت ایجاد میکنی رو کی پر میکنه؟ فکر کنم غیر از من بقیه هم منتظرن تا به جای کپی پیست کردن شعر و گفتن بقیه گلواژه هات بیای جواب این یه سئوال ساده رو بدی. اما گفتی تربیت ناهال را چون گردکان بر گنبد است!!!
   دوستان خودشون قضاوت میکنن که تو این وادی کی نا اهله و محتاج تربیت که البته حیف و صد حیف که تربیت نمیشن این طایفه تشنه دیدن خون حیوانات، آقای حسن برنو، چیزی نزدیک به چند ده هزار نفر در سطح کشور شبانه روز چشم به دوربین مواظبن تا تو و امسال تو با اون اسلحه هاتون دست از پا خطا نکنید و در این راه دارن جونشون رو از دست میدن و امسال تو ادعا میکنین باید حقشون رو گذاشت کف دستشون معلومه که […] میسوزه!!! هنوز گندی که استاد مضحکتون به نام اوسعی زد و به غلط کردن افتاد رو یادمون نرفته که حالا تو یکی میخوای اینجا دم از تربیت کردن بزنی. ختم کلام خفته را میشه بیدار کرد اما اونی که خودشو به خواب زده هرگز ، امیدوارم روزی از خواب بیدار بشی که سرت به سنگ نخوره. آمین
   با تقدیم احتراما فائقه به حسن برنوی تیرانداز دوستدار محیط زیسط!!!

 9. حسن برنو می‌گه:

  با سلام احترام خدمت مدیریت محترم سایت.این قسمت از کامنتم را صرفا برای سپاس و قدردانی از جنابعالی ،به جهت انتشار بدون سانسور نوشته هایم،تقدیم میکنم.به راستی بنده کمتر وبلاگی را سراغ دارم که اینگونه همه سخنان مخالف خود را منتشر کند.زیرا که احتمالا این عمل شما باعث ناراحتی عده ای از خوانندگان محیط زیستیتان هم شده است.ضمنا از جهت جوابهای تندی هم که به بعضی از عزیزان دادم،و احتمالا در قسمتی ار آنها،بالاجبار رعایت ادب و احترام نشده است،از محضر حضرتعالی عذرخواهی میکنم و ضمن آرزوی موفقیت برای شما و دوست داران واقعی محیط زیست،خود را از جمع عزیزانی که تحمل انتقاد را ندارند،کنار میکشم .چرا که ما فکر میکردیم ذات شکارچی و شکارچی گری،خشونت و پرخاش است،ولی با دیدن جملات گهربار بعضی از دوستان،ملاحظه کردیم که گویا این قضیه برعکس شده است.و بنده خودم را متعلق به جمعی نمیدانم که محتوای کلامشان،توهین و ناسزا باشد. امیدوارم محیط زیست ایران،با حمایت طرفداران واقعی اش،به سمت پویندگی و جان گرفتن دوباره حرکت کند.سپاس فراوان،پاینده باشید

  • سعيد می‌گه:

   کجا فلنگو میبندی داداش بیا جواب این سئوالو بده:
   تو که میری علف خوار شکار میکنی چه با مجوز چه بی مجوز اون شکافی که بین غذای گوشتخوار و طعمش در طبیعت ایجاد میکنی رو کی پر میکنه؟
   در حرفات بالاجبار رعایت ادب و احترام نشده یعنی چی یعنی یه برنو دوست دیگه اسلحه گذاشته بالا سرت گفته رعایت ادب و احترام نکن؟ بابا فرافکن بابا دوستدار محیط زیسط بابا مولانا دوست بابا برنو زاده این رسمش نیست که دوستان رو از فیض حضورت محروم کنی تروفه ها همچنان منتظر تو و دوستات هستن که شاخهای کت و کلفتشون رو تقدیم حضور کنن. کجا با این عجله بیا تازه داشتیم حالی میبردیم. ولی گذشته از شوخی از این به بعد هر جا ببینم مه فشاند نور و سگ عو عو کند یاد حسن برنو می افتم!!! خدا شاهده.

 10. حسن برنو می‌گه:

  با پوزش از مدیریت محترم سایت،چون جواب آخر علامه بزرگ را نداده بودم،ناچارا یک بار دیگر جملاتی را خدمت این دوست دانشمند معروض میدارم.اول اینکه تربیت ناهال نیست و نا اهل است.دستپاچه نشو.در خصوص سوال حضرت عالی که پرسیده اید بنده معتقد به حذف گروه “حیوانات پیر و فرتوت”هستم،و آیا در مورد سالمندان تیر و طایفه خودم هم ،چنین اعتقادی را دارم،باید عرض کنم که از تیر و طایفه من کسی در آن “گروه”قرار ندارد.احتمالا اگر اعضای طایفه حضرتعالی در آن “گروه” باشند، باید بگویم که ،نه خیر بنده معتقد به حذف آنها نیستم.اما در مورد اینکه من صحنه را خالی میکنم ،باید به عرض مبارک برسانم که اشتباه نفرمایید.اگر قرار بود حیات وحش ایران را به دانشمندانی همچون جنابعالی بسپارند،که خیلی وقت پیش فاتحه آن خوانده شده بود و همین تک و توک پرنده ای را که الان در طبیعت وجود دارد،باید در موزه های حیات وحش دنبالش میگشتیم.من مطمئن هستم جنابعالی حتی قادر به تشخیص باقرقره و کبک و تیهو از هم نیستی.اگر بودی نمی فرمودی از فاصله ۴۰۰ متری با تفنگ دوربین دار،کبک میزنند.کسی هم که اطلاعاتش از حیات وحش صفر باشد چگونه میتواند در حفظ آن مشارکت کند؟مثل این می ماند که مامور مبازه با مواد مخدر، نتواند مواد مخدر را بشناسد.پس بنابراین ما برای احیاء حیات وحش کار خودمان را،در گروه خودمان میکنیم و مصداق شخص جنابعالی(به مخاطبان دیگر این سایت به هیچ وجه جسارت نمیکنم)همان فرموده حضرت مولانا است:آن خداوندان که ره طی کرده اند،گوش بر بانگ سگان کی کرده اند؟و در حکایت جالب دیگری حضرت مولانا میفرماید :شخصی در حال نی نواختن بود که […] نهایتا خدمت باسعادت عرض میکنم که بنده هر آنچه را که لازم میدانستم در مورد جنابعالی انجام دادم ولی متاسفانه نتیجه ای نگرفتم.بنابراین دیگر هرگز نیازی به ادامه این بحث نمی بینم و اگر جنابتان باز هم افاضاتی داشتید ،بفرمایید و بلافاصله خودتان همان شعر مولانا را مد نظر قرار دهید.سپاس فراوان از مدیریت محترم سایت .

  • سعيد می‌گه:

   تو که میری علف خوار شکار میکنی چه با مجوز چه بی مجوز اون شکافی که بین غذای گوشتخوار و طعمش در طبیعت ایجاد میکنی رو کی پر میکنه؟

 11. دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

  به نظر می رسد مباحث این مطلب شخصی شده و از حیطه مباحثه سازنده خارج شده است. ممنون خواهیم شد اگر از ادامه آن صرف نظر فرمایید.
  در آینده در این زمینه مطالبی جهت اطلاع رسانی و بحث مناسب منتشر خواهد شد./تحریریه

 12. حسن برنو می‌گه:

  جناب مدیریت سایت،اوامر مطاع است.چشم.فقط لطفا به این قسمت شعر اجازه انتشار دهید: خطاب به دانشمند عزیز و بحر معرفت :پس از مطالعه داستان مذکور، ” گر تو بهتر میزنی،بستان بزن” سپاس بسیار.

 13. حسن یرنو می‌گه:

  چشم جناب مدیر سایت.اوامر مطاع است.منتها کاش قسمت آخر شعر مرا هم منتشر میکردید که حضرت مولانا بعد از آن داستان فرموده،”گر تو بهتر میزنی،بستان بزن.”ضمنا نمی دانم چرا بنده به این استاد بحر معرفت علاقمند شدم.امیدوارم سعادتی شود یک روز در کوه همدیگر را ببینیم و دور هم یک فنجان چایی بخوریم و صفایی کنیم و بنده حضورا علت این از رو نرفتن استاد را جویا شوم.درود.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN