Subscribe: RSS Twitter

به گزارش عصر ایران :

ببری که با «ایدز» وارد شد

فارس: مدیر باغ وحش پارک ارم تهران اعلام کرد: ببر وارداتی پیش از آنکه به بیماری «مشمشه» مبتلا شود «ایدز گربه‌سانان» داشته است.

امیر الهامی با انتقاد از سازمان محیط زیست مبنی بر اینکه محیط زیست تمام تقصیرها درباره مرگ ببر سیبری را متوجه باغ وحش کرده است،‌ گفت: در جلسه روز گذشته سازمان محیط زیست، دامپزشکی و باغ وحش تهران از سوی محیط زیست به ما اعلام شد تا در جلسه صحبتی نداشته باشیم در حالی که سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با رسانه‌ها تمام مسئولیت مرگ ببر را بر عهده باغ وحش گذاشت.

وی در ادامه افزود: در حالی که ما همچنان اعلام می‌کنیم ببری که مستقیما از روسیه به تهران و باغ وحش پارک ارم منتقل شد هیچگونه شناسنامه سلامتی نداشت و تنها ۳ برگه به همراه داشت که یک صفحه انگلیسی و ۲ صفحه روسی بود و اطلاعات ظاهری ببر، سن ببر و واکسنی که به آن زده شده بود اعلام شد.

مدیر باغ وحش پارک ارم تهران گفت: واکسنی که به ببر سیبری زده بودند واکسن سه گانه گربه‌سانان (تری‌کت) بود که یک واکسن کاملا عادی است و به تمام گربه‌سانان می‌زنند. غیر از این مورد هیچ اطلاعاتی درباره آزمایش‌هایی که روی این ببر انجام شده باشد اعلام نشد و مشخص نیست اصلا سلامت این ببر پیش از ورود به کشور تأیید شده یا خیر.

انتقال مستقیم ببر به باغ وحش بدون هیچ قرنطینه‌ای

الهامی تأکید کرد: برای انتقال هر حیوانی به باغ وحش باید حیوان حداقل چند روز در قرنطینه بماند تا مورد آزمایش و بررسی قرار گیرد که مبتلا به بیماری خاصی نباشد اما سازمان محیط زیست ببر سیبری را بدون هیچ قرنطینه‌ای مستقیم به باغ وحش منتقل کرد.

وی در ادامه افزود: ما تمام تلاشمان را برای سلامتی حیوانات در باغ وحش انجام می‌‌دهیم به طوری که برای نگهداری این ببرها که قرار بود تنها ۲ تا ۳ماه در باغ وحش بمانند حتی فضای نگهداری شیرهای باغ وحش را نیز به آن‌ها اختصاص دادیم اما سازمان محیط زیست به جای قدردانی ما را متهم کرد.

ببری که پیش از مشمشه FIV مثبت داشت

مدیر باغ وحش پارک ارم تهران درباره علت مرگ ببر سیبری که توسط سازمان محیط زیست به احتمال ۶۰ درصد بیماری مشمشه اعلام شد، گفت: روزی که ببر سیبری در پارک ارم جان داد دامپزشکان ببر را مورد آزمایش قرار دادند و اعلام کردند که این ببر، ضعف ایمنی بدنی داشته است و ممکن بوده به هر نوع بیماری مبتلا شود.

الهامی ادامه داد: بر اساس آزمایش‌ها ببر سیبری پیش از آنکه به بیماری مشمشه مبتلا شده باشد FIV مثبت یا ایدز گربه‌سانان داشته است این در حالی است که هیچ کدام از حیوانات باغ وحش پارک ارم مبتلا به ایدز گربه‌سانان نیستند و مشخص است که پیش از انتقال به باغ وحش به این بیماری مبتلا بوده است.

وی در ادامه افزود: طی روزهای اخیر شیرهای باغ وحش را نیز تست ایدز گرفته‌ایم که هیچ کدام از انها خوشبختانه به این بیماری مبتلا نیستند.

مدیر باغ وحش پارک ارم تهران با بیان اینکه در حال حاضر شیرهای باغ وحش مبتلا به بیماری مشمشه هستند، گفت: آن‌ها می‌گویند شیرهای باغ وحش هم “مشمشه ” دارند پس چرا این بیماری شیرها را از از پا درنیاورده است؟ مشخص است که ببر سیبری چون مبتلا به بیماری ایدز بوده و ضعف ایمنی بدن داشته با هر بیماری از پای درمی‌آمده است.

بازدیدهای نامرتب کارشناسان محیط زیست از ببرها

الهامی درباره نوع خوراک ببرها نیز گفت: این ببرها دستور غذایی و دارویی داشتند که توسط خود سازمان محیط زیست به باغ وحش دیکته می‌شد.

وی در ادامه افزود: قرار بود سازمان محیط زیست ۲ نفر کارشناس را مرتب برای بازدید وضعیت این ببرها بفرستند که آنها به صورت پراکنده به این ببرها سر می‌زدند و نظارت‌های خود سازمان محیط زیست در زمینه وضعیت ببرها و سلامت آنها ضعیف بوده است.

سازمان محیط زیست ۸ ماه پیش دو قلاده ببر سیبری را به منظور احیای ببر مازندران از روسیه وارد کشور کرد که پنجشنبه هفته گذشته ببر نر وارداتی در باغ وحش پارک ارم جان داد. قرار بود ۵ میلیارد تومان برای پروژه احیای ببر مازندران هزینه شود.

مسئولان محیط زیست علت مرگ این ببر را ابتلا به بیماری “مشمشه ” اعلام کرده‌اند که یک بیماری کشنده مشترک بین انسان و حیوان است. به گفته مسئولان محیط زیست شیرهای باغ وحش پارک ارم نیز مبتلا به این بیماری هستند و حتی مسئولان مرتبط با لاشه این حیوان نیز مورد آزامایش قرار گرفته‌اند.

بیماری مشترک بین انسان و حیوان، باغ وحش تهران را تعطیل کرد

فارس: مدیر باغ وحش پارک ارم تهران گفت: با بروز یک بیماری در بین تعدادی از حیوانات باغ وحش، این باغ وحش تا دوشنبه تعطیل شده است.

امیر الهامی اظهار داشت: در تمام دنیا متداول است با بروز یک بیماری در بین حیوانات باغ وحش، باغ وحش به حالت “قرنطینه ” درمی‌آید تا وضعیت شیوع بیماری مشخص شود.

وی در ادامه افزود: باغ وحش پارک ارم را نیز خودمان فعلاً تعطیل کرده‌ایم تا وضعیت شیوع بیماری “مشمشه ” در باغ وحش روشن شود.

بیماری “مشمشه ” یک بیماری باکتریایی مسری خطرناک است که اغلب سبب ابتلای تک‎سمی‌ها می‌‌شود. این بیماری مشترک بین انسان و حیوان، به شدت کشنده است. نام این بیماری طی روزهای اخیر در پی مرگ ببر وارداتی از سیبری که در باغ وحش پارک ارم نگهداری می‌شد، بر سر زبان‌ها افتاده است.

مدیر باغ وحش پارک ارم تهران با بیان اینکه در حال حاضر کارکنان باغ وحش تحت آزمایش هستند، گفت: تمام کارکنان باغ وحش در حال حاضر از ماسک و دست‌کش استفاده می‌کنند تا میزان شیوع بیماری مشخص شود.

الهامی تأکید کرد: هیچ گونه نگرانی از بابت شیوع این بیماری در باغ وحش وجود ندارد فقط به منظور احتیاط بیشتر باغ وحش را تعطیل کرده‌ایم تا از سلامتی نیروهای باغ وحش اطمینان یابیم.

وی گفت: بیماری “مشمشه ” که علت مرگ ببر سیبری در باغ وحش اعلام شده است، ببر را از پای درنیاورده بلکه ببر سیبری به بیماری دیگری مبتلا بوده که ایمنی بدنش را ضعیف کرده بوده و باعث مرگ ببر شده است.

مدیر باغ وحش پارک ارم اعلام کرد: باغ وحش پارک ارم سه‌شنبه مجدداً باز شده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

۱ Comment

  1. محمد گائینی می‌گه:

    هر دم از این باغ بری می رسد
    تازه تر از تازه تری می رسد

    این که این ببرها پیش از ورود به ایران بیمار بوده اند دیگه شاهکاره…

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN