Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: گربه ها از نظر بسیاری از انسانها موجوداتی دوست داشتنی اما بی استفاده هستند، نظریه ای که محققان با آن مخالف بوده و معتقدند اگر تمامی گربه های جهان در یک روز بمیرند، دنیا دچار مشکلات فراوانی خواهد شد.

به گزارش حکیم مهر شاید گربه های خانگی یا ولگرد (بدون صاحب) [گربه ها حیوانات شهری محسوب می شوند] این تصور اشتباه را به وجود آورند که موجوداتی ضعیف هستند و همواره به غذا و زباله های انسان برای بقا نیازمندند. اما به گفته “الن بک” استاد دامپزشکی دانشگاه پوردو، گربه ها شکارچیانی ماهر هستند که از رفتارهای سازشکارانه و انطباق پذیری برخوردارند.

به گفته بک، گربه ها شکارچیان اصلی حیوانات کوچک و گاه موذی هستند و می توانند در زمانی که شکار برایشان نایاب است، به عنوان یک حیوان تنها به خوبی بقای خود را حفظ کنند و در مقابل در زمان وفور شکار تعداد آنها نیز افزایش پیدا می کند.

این همان دلیلی است که وجود گربه ها را در زندگی انسانها الزامی می کند. گربه ها به واسطه کشتن موشها در انبارهای مواد غذایی و دانه های غذایی برای کنترل تعداد این آفتهای غذایی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حیاتی به شمار می روند.

برای مثال در هندوستان گربه ها در کاهش میزان اتلاف محصولات دانه های خوراکی به واسطه دستبرد جونده ها نقشی بسیار تاثیرگذار دارند. به بیانی دیگر شاید این درست باشد که انسان غذای گربه ها را تامین می کند، اما بدون گربه ها، اولین اتفاقی که خواهد افتاد کاسته شدن از میزان غذای انسان خواهد بود.

تصور اینکه در صورت ناپدیدی گربه ها تعداد جونده ها به چه اندازه افزایش پیدا خواهد کرد، چندان دشوار نیست. این رویداد تا به حال به اندازه ای رخ داده است که چندین مطالعه علمی توانسته اند تصویری کلی از آن ارائه کرده اند. یکی از این مطالعه ها که در سال ۱۹۹۷ در بریتانیا انجام گرفته نشان می دهد که یک گربه خانگی به صورت متوسط طی ۶ ماه ۱۱ جونده را می کشد، این به آن معنی است که ۹ میلیون گربه ای که در بریتانیا زندگی می کنند سالانه ۲۰۰ میلیون جونده وحشی را از بین می برند.

مطالعه ای دیگر در نیوزیلند که در سال ۱۹۷۹ انجام گرفته نشان می دهد با کاهش پیدا کردن شدید تعداد گربه ها در جزیره ای کوچک در نیوزیلند، تعداد جوندگان به صورت ناگهانی چهار برابر شد که این رویداد نیز تاثیرات بیولوژیکی دیگری در پی خواهند داشت. برای مثال در همین جزیره در نیوزیلند محققان مشاهده کردند با افزایش غیر قابل کنترل جوندگان، تعداد مرغهای دریایی به واسطه نابود شدن تخم این پرندگان توسط جونده های وحشی، به شدت کاهش پیدا کرد.

بر اساس گزارش لایو ساینس، از این رو در صورتی که  ۲۲۰ میلیون گربه خانگی که در سرتاسر جهان زندگی می کنند به صورت ناگهانی از بین بروند، اولین بازخورد آن کاهش شدید تعداد مرغهای دریایی است، و از سویی دیگر تعداد شکارچیانی به جز گربه ها که موشها را شکار می کنند نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

برچسب‌ها,

۲ Comments

 1. Platypus می‌گه:

  بله کاملا حرفها و نتایج این تحقیقات درست هستند . ولی بدبختی اینجاست که هر بار گربه های خانگی شکار می کنند . آن را به منزل آورده و به صاحب خود نشان میدهند، تا نوازش بشوند . بتازگی من یک گربه از همسر برادرم هدیه گرفتم . حیوان بسیار شیرینی و زیبایی هست . و هر روزهنگام بازگشت از سر کار تا سر خیابان برای استقبال من می آید و بد جوری خودش را در دل من جا کرده . اما هر روز صبح برای رفتن سر کار من با ترس و لرز پایم را از در آپارتمان بیرون میگذارم . چون میترسم در حیاط خانه با یک موش مرده که معمولا شکار شب قبل این شازده است روبرو شوم .و مطابق معمول شازده پسر هم همان دور و برهاست ، تا من از او برای این شکار و هدیه ای که برای من آورده تشکر کنم ! باور کنید بسیار حال بدی به انسان دست میدهد که یک موش مرده را در داخل کیسه پلاستیکی کرده و در سطل زباله بیاندازد .

 2. طباطبایی می‌گه:

  ما حامل پیام صلح ودوستی با حیوانات هستیم
  ما دوستداران گربه ایرانی هستیم

  ما به تجربه وآموخته های شما به همکاری وهمفکری شما نیازمندیم
  بر آنیم که کانونی از علاقه مندان و دوستداران گربه ایرانی بوجودآوریم ،

  منتظر همفکری ، همدلی وهمیاری شما میمانیم
  برآنیم که پناهگاهی برای گربه های خیابانی و بی سرپناه و در معرض آسیب بوجود آوریم

  به گروه گربه های ایرانی ملحق شوید

Leave a Reply


© -۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN