Subscribe: RSS Twitter

حمایت از حیوانات

دیده بان حقوق حیوانات:  هنوز گربه‌ها سنگ می‌خورند و سگ‌ها لگدهای آبدار. تفنگ‌های ساچمه‌ای هنوز هم رو به گنجشک‌ها و کبوترها شلیک می‌کنند و آبگوشت گنجشک، غذای لذیذ بعضی‌هاست.

حشرات کشته می‌شوند آن هم به بدترین روش، فقط بهخاطر ترس یا این که ظاهر خوشایندی ندارند. خرس‌های قهوه‌ای در معرض انقراض گاهی فقط برای تفریح کشته می‌شوند یا مثل پارسال به این دلیل که زبان از حلقوم درآمده‌شان کیمیاست و برای انواع بیماری‌ها، شفا بخش.

جغدها بهخاطر خرافه‌ها طرد شده‌اند و حیواناتی با ظاهر مرموز، بهخاطر افسانه‌ها. حکایت حیوانات در سرزمین ما حکایت تلخی است.

بعضی از مردم حیوانات را موجوداتی اضافه می‌دانند، مثل یک جا تنگ کن، کسی که با حضورش قصد آسیب‌زدن به مردم را دارد و اگر بتوان او را حتی با کتک زدن یا کشتن از خود دور کرد باید حتما چنین کرد.

درست است که حرف زدن درباره حقوق حیوانات برای بعضی‌ها هنوز گنگ و نامفهوم است اما حیوانات درست به اندازه ما حق زندگی دارند.

اگر برای ما طبیعت وسیله‌ای برای امرار معاش یا جایی برای تفریح و تمدد اعصاب است برای حیوانات حتی برای ذره‌بینی‌ترینشان، همه چیز است. اگر طبیعت نباشد حیوانات هم نخواهند بود اما ما طبیعت را از بین می‌بریم و حیوانات بی‌خانمان را آزار می‌دهیم.

صرفنظر از آدم‌هایی که حتی به حیوانات بی‌آزار هم رحم نمی‌کنند. بعضی‌ها از آن دست آدم‌هایی هستند که به حیوانات رنجور و نیازمند کمک هم ترحم نمی‌کنند.

گربه‌ای که در یک شهر محاصره شده با آپارتمان، بچه‌هایش را در زیرزمین خانه‌ای قدیمی به دنیا می‌آورد و آنجا جاگیر می‌شود به چه توجیهی از خانه بیرون انداخته می‌شود تا چند روز بعد، گربه مادر، جسد بچه‌هایش را در گوشه‌ای پیدا کند؟ پرنده‌های گرسنه که در سقف سیمانی و موزاییکی ساختمان‌ها حتی پای سنگفرش شده درختان بهسختی دانه‌ای برای برچیدن پیدا می‌کنند چرا حق ندارند دانه‌ای رابخورند که ما برایشان پشت پنجره‌هایمان می‌ریزیم؟

تیر و کمان بازی و هدف تیرهای آتشین و سنگ‌های تیز قرار دادن پرنده‌ها هنوز هم جزئی از تفریح بعضی از بچه‌هاست. ما نتوانسته‌ایم به بچه‌هایمان یاد بدهیم که آرامش پرنده‌ای که نزدیک ما مشغول گشتزنی است به اندازه آرامش خود ما مهم است. بعضی از بچه‌ها حشرات را با روش‌های هولناک می‌کشند چون مثلا مادرشان از آن حشره متنفر است.

این کودک تقصیری ندارد، او از موهبت آموزش برخوردار نشده همان‌طور که بزرگترهایش وقتی بچه بودند. اگر کسی از حیوانی خوشش نمی‌آید مفهومش این نیست که باید برای نابودی‌اش هر کاری انجام دهد بلکه باید راه‌های دور کردن حیوانات چندش‌آور از اطرافمان را یاد بگیریم.

سیستم آموزشی ما به این مسائل توجه چندانی ندارد. در شهرها و روستاها کسی به مردم آموزش نمی‌دهد که همزیستی مسالمت‌آمیز با حیوانات داشته باشند.

هیچ نهادی به مردم یاد نمی‌دهد اگر حیوانی در طبیعت نباشد دیگر طبیعتی نخواهد بود و اگر طبیعت هم نباشد دیگر انسانی روی کره زمین باقی نخواهد ماند. در این حین، قوانین‌مان هم که ساز خودشان را می‌زنند.

از نظر قانون قاتل یک حیوان یک فرد مشکل‌دار که باید مجازات شود، نیست بلکه او کسی است که کمی بی‌رحمی به خرج داده و زندگی را از حیوانی گرفته است.

او از دیدگاه قانون کسی نیست که بخشی از زنجیره حیات را نابوده کرده پس برای همین است که روز به روز و نسل به نسل، آزار حیوانات ادامه پیدا می‌کند و در نبود قوانین حمایتگر، حیوانات مرگ‌های ناخواسته را تحمل می‌کنند.

در برخی کشورهای دنیا که حقوق حیوانات در آنها امری بدیهی و پذیرفته شده است، مردم و مسوولان حیوانات را حتی در استفاده از میوه درختان سهیم می‌دانند.

مثلا اگر در شهرشان درخت گردو، بادام، بلوط یا توت رشد می‌کند خودشان هرگز به این میوه‌ها دست نمی‌زنند چون اعتقاد دارند این محصولات سهم سنجاب‌ها، کلاغ‌ها، گنجشک‌ها یا مورچه‌هاست.

منبع: جام جم آنلاین

۳۰ Comments

 1. ميترا می‌گه:

  بیاید به معنای واژه کشتن عمیقتر فکر کنیم
  کشتن=گرفتن حق حیات از سایر جانداران چه انسان باشد، چه حیوان و چه گیاه
  ما انسانها چون قدرت بیشتری داریم تصور میکنیم حق داریم هر بلایی سر موجودات دیگر بیاوریم برای خوراک، برای پوشاک، برای پزشکی، برای تفریح و سرگرمی و . . .

  • seesohn می‌گه:

   قصد جسارت ندارم.همیشه مثبت فکر می کنم.شاید شما از کره دیگه ای یا بعد دیگه ای از عالم هستی آمده باشی.شاید شما جزو مخلوقاتی باشی که از ترکیبات اتری یا گازی خلق شدند.کاری به سایر جنبه های سلب حیات در بین ما زمینی ها ندارم.تنها من باب تغذیه کردن عرض می کنم:
   به عالم ما میگن عالم ماده.ماده برای حیات احتیاج به انرژی داره
   انرژی در طبیعت برای هر موجود از چرخه ی پائین تر از اون بدست میاد.اصولا ماده ی بدون حیات برای بشری که در کره ما زندگی می کنه , قابل استفاده برای تغذیه نیست.(حداقل تا امروز.شاید در آینده بشه به عنوان مثال از ماسه ی دریا تغذیه کرد.البته امیدوارم دانشمندان ما دست از تحقیق در مورد حیات دار بودن این قبیل مواد بردارند که بر اساس منطق شما ما هی مجبور می شیم دنبال یک منبع غذایی بدون حیات بگردیم).
   نا گفته نمونه به لحاظ پایبندی بر اصول شما , بودند و هستند کسانی در بین ما.در گذشته نوع بشری بود به نام تارزان که در جنگل های استوایی زندگی میکرد که باز متاسفانه علی رغم اینکه رابطه بسیار صمیمی با حیوانات داشت و خودم من شخصا هر وقت داستانهاش رو میخونم به اون روابط غبطه میخورم , اما ایشون از سر تکامل نیافتگی از گیاهان سلب حیات کرده و از اونها تغذیه میکرد.
   یا کشوری هست در کره ی سر سبز و آبی ما به اسم ژاپن.اخیرا دانشمندانش از فضولات انسانی نوعی پروتئین بدست آوردند که جسارتا باید عرض کنم که همون فضولات هم نتیجه ی تغذیه ی موجودات دارای حیات و فعل و انفعال درون بدن ما هست.یعنی در هر صورت متاسفانه اول یک منبع مغذی دارای حیات باید خورده بشه تا اون پروتئین بدست بیاد.
   یا در کشوری دیگر به اسم هندوستان کسانی هستند بنام یوگی های مقدس که با مراقبه و ریاضت و ممارست های طاقت فرسا و گاها با استفاده از گیاهی بنام حشیش , در عزلت و به دور از هر نوع تمدن , به قدرتی عجیب دست پیدا کردند که هر چند سال یکبار غذا میخورند.اما متاسفانه بازهم غذا میخورند.
   تازه گیریم مشکل تغذیه ی ما نوع بشر حل شد و هیچ موجودی رو هم نکشتیم.بعدش برای رفع سایر نیاز های نوع بشر و جلوگیری از سلب حیات موجودات ، از صبح تا شب باید لب ایون دست جمعی لوتوس بشینیم و با چشم سوم مون با هم حرف زنیم.
   بیشتر از این سر شما رو درد نمیارم.
   سلام موجودات مارو به موجودات دیار خودتون برسونید و بگید ما گناهی نداریم بلکه نوع آفرینش(مادی) و ادامه ی حیات برای ما ایجاب میکنه اینطور باشیم.این اقتضای پست بودن عالم مادست.پستی ما رو به آفرینش تکامل یافته ی خودتون ببخشید.انشاالله بعد از مرگ و در عالم بعدی همگی جبران می کنیم/با اجازه

   • رضا می‌گه:

    دوست عزیز اسم قشنگم !!!
    از نوشته ات پیداست که از چه قماشی هستی . بوی […] افکار […] و متحجرانه امثال تو سالهاست در فضای کشور ما و خاور میانه و نهایتا در این کره خاکی پیچیده . فقط یک […] از حقوق حیوانات برداشتی نظیر شما دارد . حمایت از حقوق حیوانات یعنی مخالفت با خشونت و آزار موجودات زنده . یعنی کاستن از درد موجوداتی که به ناچار باید جهت تغذیه انسان در کشتارگاه های صنعتی ذبح شوند .
    هر حرکتی در جهت کاستن از درد و آزار حیوانات امری قابل احترام در کلیه ی جوامع انسانی است . اگر شما و همفکران متمدنتان !!! این موضوع را با نخوردن غذا یکی می دانید ، مشکل از بیسوادی و … شماست .

 2. […] هر چند میدونم *ـونِ این کارا رو نداره امید اینم بخون : او حیوان است تو انسان باش پاسخ با نقل […]

 3. لاله می‌گه:

  کی تونسته همچین کاری بکنه ؟ چطور تونسته ؟
  وحشت و ناباوری رو تو چشمای این گربه مادر میشه خوند.

 4. masoud می‌گه:

  من از مردم عزیز حیوان دوستمون خواهش می کنم اگه کمکی ازشون برنمی یاد حداقل کاری به کار این حیوانات زبون بسته نداشته باشن، وقتی یه گربه ای داره رد میشه ارث باباتو نخورده که میخوای طوری بزنیش که هیچ وقت بلند نشه.

 5. […] خبر : http://arw.ir/?p=25708 نوشته شده در حمایت از حقوق حیوانات توسط admin. افزودن […]

 6. رضا می‌گه:

  به امید روزی که ریشه فقر فرهنگی در این کشور خشک شود . چند روز پیش مطلبی می خواندم که آقای نیستانی چگونه حامیان حیوانات را به سخره گرفته . مملکتی که به اصطلاح هنرمند و روشنفکرش حامیان حیوانات را به سخره می گیرند ، شما از عوام چه انتظاری دارید ؟

 7. راستين می‌گه:

  بیایید فرهنگ حیوان دوستی را اشاعه دهیم.
  اینترنت، صدا و سیما، روزنامه ها، مجلات، بیل بوردهای شهری، بیل بوردهای اتوبوس رانی و مترو، کتاب های کودکان، مهدکودک ها، آموزش و پرورش و حتی دانشگاه ها ……
  این کمترین کاری است که از دستمان برمیآید.

 8. كيانا می‌گه:

  من یک روز وقتی داشتم به گربه ها غذا می دادم یک مادر گربه که سالها حیوونی بچه دار می شد ، سراسیمه و با حالت خیلی عجیبی به طرم امد و میو میو کنان دور من می چرخید و از حرکاتش فهمیدم شاید منو می خواد به طرف بچه هاش بکشونه دنبالش رفتم و همین صحنه وحشتناک کشتار بچه گربه های طفل معصومی رو دیدم که سر همه بچه هاشو له کرده بودن و این مادر دیوانه وار دور بچه های کشته شده اش می چرخید و من بهت زده و داغون از دیدن این صحنه فقط بچه های له شده اش را درون کیسه ای گذاشتم که دیگه این مادر ور بیشتر از این عذاب روحی نبینه. من از صمیم قلبم برای کسایی که این جنایت ها را در قبال حیوانات ب یگناه انجام می دهم آرزو می کنم این بلاها سر عزیزانشون بیاد. حالا هرکی می خواد به من بگه اگر این آرزو را کنم منم مثل اون افراد می شوم این نظر و اعتقاد قلبی منه. چون فقط این دنیاست که باید تاوان کارهای زشت افراد داده بشه

  • کسی حق نداره بهت بگه چه آرزو و دعایی میکنی خانومم
   تو محله ما یه پسره اس که عشقش آزار گربه اس.با کابل میزنه تو صورت گربه ها،با دوچرخه میکوبه به گربه هایی که دارن غذا میخورن،بهشون سنگ میزنه،با تیرکمون تو چشمشون میزنه
   هزار دفعه نصیحتش کردم.بهش غذا دادم بهشون غذا بده تا یه کم محبت رو یاد بگیره.دعواش کردم.تهدیدش کردم ولی فایده ای نداشت
   تا اینکه چند روز پیش با تیرکمون زد به نرمو (نرمو یه عشق واقعیه که تو کوچه ماست)نرمو چنان جیغی کشید.منم خیلی راحت با ماشین کوبیدم به پسره.شنیدم پاهاش شکسته.نه نفرینش کردم نه دعا.فقط انتقام نرمو و همه گربه ها رو ازش گرفتم…
   حالا اگه کسی میخواد میتونه هزار بار dislike کنه.مهم نیست.مهم اینه که یه حیوان آزار کم شد….

   • لاله می‌گه:

    سپیده …. پدر و مادر اون پسر میدونند تو زدی بهش ؟
    اذیتت نکردند ؟

    • مگه من زدم بهش؟:)) خودش کوبیده شد به ماشین.به من چه؟ :)) میخواست به جای آزار حیوانات خودشو از وسط خیابون جمع کنه. وسط خیابون که جای بچه نیست،جای ماشینه….
     تو محل ما کسی جرات نداره طرف گربه ها بیاد.این جا گربه ها بی صاحب و بدبخت نیستن.کسی اذیت کنه با تفنگ ساچمه ای میزنمش.همه هم میدونن.خوشبختانه بیشتر اهالی حیوان دوستن.هم به پرنده ها و هم گربه ها حتماً غذا میدن.

    • به خدا مامانم که میخواد غذا بکشه اول غذا مال هاپوهای خودمه.بعد سهم نرمو اینا بعد خودمون.البته خورش نرمو اینا فرق میکنه.ادویه و نمک و پیاز نداره
     راستی به گربه حتماً عدسی بده خیلی براش مقویه.چون گربه ذاتاً کم خونی داره عدس جایگزین کم خونی میشه براش.

   • فرشته جعفری می‌گه:

    دلم خنک شد. دستتون درد نکنه.
    نرمو جان عزیزمون رو از طرف من کلی نوازش کنید لطفا. ممنون.

   • ziba می‌گه:

    من خودم عاشق حیوانات و مخصوصا گربه هاست
    اما کار شما اشتباه بوده
    ۱-نفرت اون پسر راب ه حیوانات زیاد کردید
    ۲- شما در مقام خدا نیستید که کیفر کنید دیگران را
    ۳- انسان نسبت به حیوان در اولویت
    ۴- ازین به بعد اون بچه از گربه ها انتقام میگیره
    کارتون فرهنگی نبوده
    ۱ سئوال؟اینجا کسی بر پیشنهدادات و دیئگاه نظارت نداره؟

    • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

     از نظر منطقی شما ممنونیم،
     نظارت بر دیدگاه ها صرفا در حد جلوگیری از رخ دادن مصادیق محتوای مجرمانه موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای انجام می شود. در اکثریت قریب به اتفاق نظرات، دید عمومی مخاطبین و فکر جمعی اصلاح کننده انحرافات است و نیازی به دخالت مستقیم دست اندرکاران دیده بان نخواهد بود.

    • دوست عزیز شما جای من نیستی و نبودی و نمیتونی منطق رو بر تصمیم گیری در اون لحظه مقدم بدونی.
     کار من در اون لحظه کاملاً درست بوده،شاید در جای دیگه و شرایط دیگه من هم مخالف این خشونت باشم،ولی در اون لحظه این بهترین تصمیم بود.
     ۱-اون پسر یاد گرفت وقتی به طرف موجودی نفرت پرتاب میکنه ممکنه این نفرت به خودش برگرده
     ۲-من در مقام خدا نیستم،اما طبق قانون من از مال و جان اموالم! مراقبت کردم.نرمو و گربه های اینجا شناسنامه دارن و اسم من به عنوان صاحب هست.پس طبق قانون من مالک گربه ها هستم و میتونم در مقابل دست درازی دیگران برخورد نشون بدم
     ۳-طبق تعریف شغلم : من قسم خوردم در مقابل جان و مال و ناموس و حیوانات و منابع طبیعی در مقابل اهریمن حوادث دفاع کنم و بین حیوانات و انسانها فرقی برامون نذاشتن.
     از لحاظ عقیدتی هم هر کس نظری داره که جان انسان ها در شیفت ۲۴ ساعته انقدر برام عزیز هست که زندگیمو براشون به خطر بندازم.ترجیح میدم در ۴۸ ساعت باقی مانده جان حیوانات برام ارزش بیشتری داشته باشه.
     ۴-اون فکر میکنه خدا جوابش رو داده…اینو به چند نفر هم گفته….

     تشخیص برخورد اون لحظه و شرایط با من بوده و شما شرایط اون لحظه رو نمیدونید پس در مورد فرهنگ و اصول و اینا بحث نکنیم…

     در مورد تشخیص صلاحیت صحبت ها هم ذکر کنم شما ناظر بر رفتار شخصی خودتون باشید و از پشت عینک مردم رو قضاوت نفرمایید…

    • در ضمن سرکار خانوم بنده یکی از اعضای ALF هستم….
     اطلاعات بیشتری کسب کنید

     • لاله می‌گه:

      سپیده جان alf چیه ؟

     • لاله جان ALF تو یه جمله میشه جبهه آزادی بخش حیوانات ولی اگر اطلاعات بیشتری میخوای بیا به این آدرس
      https://www.facebook.com/AnimalLiberationFrontAlf

     • شب می‌گه:

      سپیده گرامی
      این صفحه ی فیسبوک اصلی ALF است:
      http://www.facebook.com/pages/Animal-Liberation-Front/249509248415209

     • شب می‌گه:

      A.L.F آن طور که می گویند یک گروه نیست. هیچ فهرستی هم از اعضا و رهبران آنها موجود نیست.
      و از آنجا که فعالیت آنها غیرقانونی است، فعالان آن، “شرکت” خود در عملیات را به منظور باقی ماندن و ادامه انجام عملیات “مخفی” نگه می دارند.

     • درسته شب عزیز.ولی آیا شما هویت منو میدونی؟آیا میدونی از کدوم کشورم؟این گروه در آمریکا تروریست حساب میشه ولی هنوز در ایران شناخته شده خدا رو شکر

     • لاله می‌گه:

      سپیده جان در این مدتی که میام به این سایت فکر میکنم پی بردی به حیوانات علاقه دارم . شاید نه به اندازه تو اما ….منم در اندازه خودم دارم بهشون محبت و رسیدگی میکنم.

      اما سپیده تو خلوت خودت بشین فکر کن….اگه اون پسر ضربه مغزی میشد…اگه قطع نخاع میشد…اگه همونطور که میگی پاهاش شکسته , پلاتینی بشه …..سپیده خدا یکبار رحم میکنه نه همیشه…حتی اگرم کسی نمی فهمید خودت یک عمر عذاب وجدان داشتی…اگه اتفاق بدتری واسه اون پسر میفتاد هر بار که به نرمه غذا بدی دیگه نمیتونستی از تماشای غذاخوردنش لذت ببری…دیگه خنده هات از صمیم قلب نبود…تو عمق خنده هات یک غمی ابدی نهفته میشد….از اینکه چرا جان یک انسان رو به خطر انداختی ….سپیده من هدفم مخالفت با تو نیست. احساسی که نسبت به حیوانات داری بسیار پاک و زیباست اما نذار این احساسات بر منطقت چیره بشه.
      قبول کن اینکارت بینهایت خطرناک بوده و تصمیم بگیر دیگه هیچ زمانی تکرارش نکنی.

 9. فرشته جعفری می‌گه:

  کی گفته چون شکلمون شبیه آدمیزاده تونستیم انسان هم باشیم؟ حالا کو تا به گوشه ای از شرافتی که برای اشرف مخلوقات درنظر گرفته شده بود برسیم؟ زمین از اولش مال گیاهان و جانوران بود. مثل دسته گل نگهش داشته بودند!
  چقدر سوال از ذهن بی گناه گربه ها و سگها و بقیه حیواناتی که از نظر مکانی به آدمها نزدیکتر قرار گرفتند میگذره!

 10. seesohn می‌گه:

  این رو هم فارغ از پاسخی که به میترا جان دادم گوشزد کنم که اگر دل من مثه دل شما بابت دیدن این عکس بیشتر به در نیومد کمتر هم نیومد.اما شخصا فاصله ی زیادی بین کامنت ایشون و این عکس دیدم و نظرم رو گفتم.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN