Subscribe: RSS Twitter

مرغداری

دیده بان حقوق حیوانات: افزایش قیمت این روزهای مرغ و شیر در حالی به سوژه داغ رسانه‌ها تبدیل شده که ظاهرا علت اصلی آن نرسیدن خوراک مرغ کافی به داخل کشور است.

به گزارش ایسنا، حجم زیادی از خوراک دام مصرف شده در کشور وارداتی است و ظاهرا به دلیل محدودیت‌های بین‌المللی واردات این محصول با مشکلاتی مواجه شده است.

کشورهای صادرکننده کنجاله سویا و ذرت به ایران طبق توافقات به عمل آمده بخشی از نیاز کشور را در این زمینه تامین کرده‌اند، اما مسائل موجود بر سر نقل وانتقال پول باعث شده که این تعهدات با تاخیر اجرایی شود.

اما از اشکالات دیگر بر سر ورود خوراک دام به کشور موضوع نحوه انتقال آن از بندر به داخل استان‌هاست؛ به طوری که گفته می‌شود هم اکنون حجم زیادی از خوراک دام وارداتی در بنادر جنوبی انباشته شده، اما امکانات لازم برای حمل آن‌ها به استان‌ها وجود ندارد.

همزمانی واردات چندین نوع کالا که یکی از آن‌ها خوراک دام است، باعث شده که امکانات لجستیک سازمانی نتواند همزمان به همه آن‌ها پاسخگو باشد و همین موضوع باعث شده که مرغداری‌ها و دامداری‌ها با مشکل کمبود خوراک دام مواجه باشند.

با بروز این مشکل، دامداران و مرغداران مجبورند خوراک دام را از بازار آزاد تهیه کنند. در حالی که قیمت خوراک دام کنجاله سویا که توسط دولت ارائه می‌شود، حدود ۸۳۰ تومان است، اما قیمت آن در بازار آزاد به ۱۵۰۰ تومان نیز رسیده است. این روند باعث شده که به تبع افزایش قیمت خوراک دام، قیمت مرغ، گوشت قرمز و شیر که درواقع تابعی از آن است به طور چشمگیری افزایش یابد.

با این وجود مسوولان تنظیم بازار اعلام کرده‌اند که به زودی هم مشکل نقل و انتقال پول و هم حمل ونقل نهاده‌های دامی وارداتی برطرف می‌شود و تاثیر آن روی قیمت مرغ و شیر تا هفته آینده نمایان خواهد شد.

_____________________________

فروش مرغ دولتی/ تصویری

مرغ‌های تخم گذار سر بریده می‌شوند/ بحران تخم مرغ در راه است

منطقی نیست جوجه‌ها با چنین قیمتی به چاه ریخته شوند!

تلف شدن مرغهای تخم گذار/ تصویری

واردات ۲۰ هزار تن گوشت مرغ/ کاریکاتور

مرغ‌های پیر سوسیس و کالباس می‌شوند

 

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN