Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یک عدد طوطی کوچک اسکندر (ملنگو) که مدتی در اسارت زندگی کرده بود به آسمان آبی بازگردانده شد.

برای کاهش هر گونه ریسک در زندگی این پرنده که هنوز امکان پرواز را از دست نداده بود، زیستگاهی پر جمعیت و نزدیک به منابع آب، غذا و با درختان مناسب برای لانه گزینی جهت رهاسازی انتخاب شد. پس از انتقال به منطقه انتخابی، به پرنده فرصت لازم برای پرآرایی، آشنایی و کشف محیط و همچنین پرواز دلخواه داده شد. طوطی خوش سر انجام همزمان با جیغ یکی از همنوعان با پروازی سالم قفس را ترک و به میان انبوه همنوعان پر کشید.

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4978.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4979.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4980.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4981.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4982.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4983.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4984.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4985.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4986.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4987.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2012/09/Animal-Rights-Watch-ARW-4988.jpg

رهاساز طوطی

با تشکر از خانواده محترم ترابیان

هزینه رهاسازی: ۰ دستبند

_______________________

صفحه مخصوص رهاسازی در زیستگاه طبیعی

شمال، تهران، رامسر؛ مسیر سفر نوروزی سه لاک پشت ایران گرد!/ تصویری

با کمک دستبند نارنجی ها انجام شد: تیمار و رهاسازی موفق یک سارگپه پابلند

 رهاسازی موفق یک خرگوش وحشی

رهاسازی گنجشک متروی حسن آباد/ تصویری

۴۳ Comments

 1. فرشته جعفری می‌گه:

  ای جان پرآرایی هم کرده؟! چقدر قشنگ!

  خدا رو شکر. دست کسانی که این کار خیر رو انجام دادند درد نکنه. خدا خیرشون بده الهی.

 2. m.en می‌گه:

  با سلام و تشکر فراوان بابت این اقدام بی نظیر و زیبا . من فقط می خوام یه خواهشی بکنم و اونم اینه که به مردم یکسری از مسائل رو هم لطفا در کنار این موارد آموزش بدید برای مثال اینکه قناری امکان زندگی در شهر رو نداره که بخواد رها بشه !!! و اینکه اگه یک باجریگار (مرغ عشق) یا فینچ گورخری یا قناری یا یک کاکاتیل (عروس هلندی) رها بشه به طور قطع خواهد مرد !!! لطفا اینا رو هم به مردم آموزش بدید که هر حیوانی که می خواد رها بشه اول باید مربوط به اون زیستگاه باشه تا اکوسیستم رو به طرف نابودی نبره !! و اصلا بتونه زنده بمونه و دوم اینکه پرنده باید مراحل توانبخشی رو تحت نظر دامپزشک یا فعالان حرفه ای جانورشناسی و محیط زیست طی کنه تا از نظر فیزیکی و روحی توان برگشتن به زندگی وحشی رو داشته باشه . این طوطی به نظر میاد که توان زندگی رو داره و پیدا می کنه چون با جمعیت هم گونه ی خودش همراه شده ظاهرا اما در مورد سایر پرنده هایی که غیر بومی ایران هستند مثل قناری ها و عروس هلندی و بسیاری از فینچ ها و مرغ عشق و باجریگار و غیره ، این امکان وجود نداره و اصلا این پرنده ها وحشی نیستن و از طبیعت نیومدن که بخوان برگردن بهش و کاملا خانگی و اهلی هستند و نسل اندر نسل در خانه به دنیا آمدن و اصلا بلد نیستن چطور اون بیرون زندگی کنند … در نتیجه باز کردن درب قفس به معنی صدور حکم اعدام برای این پرنده های کوچک و خانگیه … نتیجه : هر پرنده ای قابلیت آزاد سازی رو نداره و تنها گونه های بومی ایران ، اون هم در شرایطی که یا تازه اسیر شده باشند و سالم باشند (آزاد سازی سریع) یا پس از گذراندن دوره های توانبخشی همراه با مانیتور کردن وضع حیوان برای چند روز یا چند ماه آزاد بشن (آزاد سازی ملایم) … پس حتما از حرفه ای ها برای آزاد سازی حیوان مورد نظرتون باید کمک بگیرید و بیگدار به آب نزنید چون یک اشتباه ممکنه باعث آسیب زدن به بقیه ی گونه های اون منطقه بشه و بدتر باعث تخریب بشه … لطفا از حرفه ای ها همیشه کمک بگیرید در اینجور کار ها . با آرزوی موفقیت.

  • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

   از مطالب ارزشمند شما ممنونیم،
   اولویت کمیته رهاسازی دیده بان حقوق حیوانات، از بدو شکل گیری تا کنون، تلاش برای رهاسازی علمی و منطقی و اشاعه صحیح رهاسازی حیوانات بوده است. با توجه به میزان بازدید شاخه رسانه ای دیده بان و مشخصات مخاطبان این رسانه، کوچکترین خطایی در رفتار، گفتار و عمل می تواند منجر به انحراف مسیر رسیدن به هدف شود که قطعا مورد تایید نیست. دوستان فعال این کمیته، از مجرب ترین افراد داخلی در زمینه آموزش و رهاسازی هستند. هیچ یک از موارد رهاسازی این کمیته تا کنون بدون تشخیص صحیح ژنتیکی گونه، سلامتی نمونه، صحت انتخاب زیستگاه و امکان زیست در طبیعت رهاسازی نشده اند. مضافا اینکه برخی گزارش های رهاسازی که قابلیت آموزش ضمنی داشته اند با توجیه مشخص در صفحه مخصوص رهاسازی ها انتشار یافته اند.
   در رابطه با رهاسازی حیوانات خانگی به خصوص پرندگان معروف به خانگی از حدود ۸ ماه قبل با هماهنگی متخصصان داوطلب و ارگان های همیار و مسوول برنامه های مدونی آغاز شده است که در آینده نزدیک و زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد.
   باز هم ممنونیم
   برقرار باشید.

   • m.en می‌گه:

    با سلام مجدد ،

    کاملا صحیح می فرمایید . دیده بان حقوق حیوانات مشخصه که به صورت تخصصی داره اقدام می کنه و قابل ستایشه و کامنت من بیشتر خطاب به دوستداران حیوانات بود که احساساتی میشن و درب قفس رو با نیت خیر باز می کنند بدون اینکه متوجه باشند که پرندشون تنها در چند ساعت آینده یا به علل مختلف خواهد مرد و یا اینکه وارد یک پنجره ی باز میشه و معلوم نیست چی به سرش بیاد . :) اگر نه اقدامات شما مشخصه که تخصصی و علمیه و واقعا تشکر می کنم . در مورد رهاسازی پرندگان خانگی هم اگر حدسم درست باشه شاید منظورتون باغ پرندگان تهران باشه . البته به اون صورت بنده امیدی ندارم به اونجا اگر منظورتون اونجاست ! 😉 باغ های وحش هرگز بهتر از خانه ها نیستن برای پرندگان زینتی البته در ایران (البته اگه در خانه ها درست و اصولی نگهداری بشوند اگر نه چندان تفاوتی نداره و در هر صورت زندگی خوبی نخواهند داشت) … موفق باشید. :)

   • علی می‌گه:

    درود بر شما
    من بی صبرانه منتظر شنیدن خبری که فرمودید در آینده نزدیک اطلاع رسانی میکنید هستم و در مورد طرح رهاسازی حیوانات خانگی شخصا حاضرم هر کمکی از دستم برآید انجام دهم.
    اگر مکان خاصی برای این کار درنظر دارید خوشحال میشوم به ما همراهانتان نیز بگویید.
    همواره پیروز باشید

    • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

     درود بر شما،
     لطفا تا اردیبهشت ماه صبر بفرمایید.
     برای کمک و همراهی، لطفا هرچه زودتر فرم همکاری را از اینجا پر کنید و حتما در بخش توضیحات در مورد کمک مورد اشاره یادداشت بنویسید.
     ممنون

 3. مریم می‌گه:

  سلام جناب .
  چند تا سوال داشتم خواهشمند میکنم پاسخ بدید خیلی استرس دارم و نگرانم دو تا ملنگو دارم می خوام آزادشون کنم تو باغ دانشگاهمون که چند هکتار هست درخت ای کاج انار وزیتون داره باقی درختا که همین درخت ای معمول تو خیابوناست! ملنگو ماده م ۲سال که دارمش اصلا دستی نشد پرنده نر هم تازه از پرنده فروشی گرفتم که بال و پر تمیزتر و کلا شاداب تر هست خلاصه اینکه نگرانم آزاد بشن گرسنه نمونن ؟ از بین نرن واسه اینکه تو طبیعت روزگار بهتری در انتظارشون باشه اینکارو میکنم نمیخوام بدتر بشه ؟!

 4. مهران می‌گه:

  سلام
  میخام یک ملنگو (جیگر) یکساله رو آزاد کنم , لطفا در خصوص بهترین محل منو راهنمایی کنید ( ترجیحا جنوب کشور)
  متشکرم

 5. چیستا می‌گه:

  سلام
  من الان چهار ساله که یک مرغ عشق دارم. قبلا جفت بودند ولی الان بیشتر از یک ساله که تنهاست.
  دوست دارم به جایی بسپارمش که بتونه هم آزادی داشته باشه، هم در امان باشه و هم با همنوعان خودش باشه.
  شما می تونید در این باره راهنماییم کنید یا جای خاصی رو پیشنهاد کنید؟

  • تحریریه می‌گه:

   دوست عزیز،
   مرغ عشق های زاده شده در اسارتی که همواره در قفس اسیر بوده اند قابلیت رهاسازی و بقا در زیستگاه طبیعی را ندارند. می توانید با سپردن آن به باغ های پرندگان برایش فضای بازتری فراهم کنید یا اینکه با در نظر گرفتن یک درختچه در فضای داخلی با رعایت تمام موارد ایمنی (پیشگیری از خطر فرار، شکار شدن توسط گربه، اجاق گاز، برخورد با خانواده در صورت مشاهده نشدن و …) آن را در فضای داخلی خانه رها کنید. همچنین می توانید قفسی بزرگ دارای فضای درودنی و بیرونی برای استفاده از هوای آزاد یا داخل خانه به انتخاب خود پرنده برایش تامین کنید.

 6. فرانك می‌گه:

  سلام میخواستم ببینم امکان رهاسازى طوطى برزیلى وجود داره؟

  • تحریریه می‌گه:

   سلام،
   رهاسازی در زیستگاه اصلی تحت شرایطی که رفتار حیوان برای بقا نزدیک به رفتار همنوعان در طبیعت باشد ممکن است و رهاسازی گونه های غیر بومی در کشور برای خود حیوان غلط و برای محیط زیست خطرساز و اشتباه است.

 7. بهار می‌گه:

  سلام
  من سه تاقناری و یه ملنگو نر کاملا اهلی دارم که میخوام ازادش کنم لطفا راهنماییم کنید .ممنون

  • تحریریه می‌گه:

   رهاسازی حیوانات اهلی ممکن نیست. حیواناتی قابل بازگشت به زیستگاه طبیعیشان هستند که حداکثر رفتار طبیعی ممکن برای بقا را داشته باشند و ترس از بشر یکی از پیش شرط های بقا در طبیعت است.

 8. این طوطی را بدون جفت و تنها رها کردین که چی بشه؟
  این جفت باید داشته باشه.

 9. shadoone می‌گه:

  سلام.من یک طوطی دارم که میخوام ازادش کنم.اما میترسم توطبیعت بره و گرسنه بمونه.چکارباید بکنم؟

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   لطفن از طریق ایمیل یگان امداد و نجات اقدام کنید. پیش نیاز رهاسازی دانستن مکان زنده گیری، سلامت کامل و رفتار صحیح و طبیعی (شامل ترس از بشر و قدرت پرواز و فرار و تغذیه) است.

 10. امین می‌گه:

  من دو سال یه ملنگوی نر دارم نمیدونم چند سالشه از آدم میترسه ولی از دست من به راحتی غذا میگیره میخوام آزادش کنم ولی خیلی نگرانم که میتونه از خودش مراقبت کنه ؟میتونه غذا پیدا کنه؟گرفتار حیوونا یا آدما نشه ؟ واینکه نمیدونم کجا باید رهاش کنم از اینکه تو قفسه عذاب وجدان دارم کمکم کنید

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   لطفن از طریق ایمیل یگان امداد و نجات اقدام فرمایید. در صورتی که پرنده قابلیت پرواز طبیعی نداشته باشد، مکان زنده گیری مشخص نباشد یا از بشر نترسد، امکان رهاسازی وجود ندارد.

 11. rose می‌گه:

  سلام ،
  من حدود چند ماه ٢ تا خرگوش خیلی ناز رو دارم نگهدارى میکنم
  محل زندگیشونم خوبه، غذا دارن ، تو حیاط هم بعضى موقع ها میبرم بگردن
  ولى احساس مىکنم ازاد خوشحال ترن
  کجا میتونم ازادشون کنم( خرگوش ها تقریبأ اهلى هستن)?

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   رهاسازی خرگوش های اهلی شده ای که زیر مجموعه اگزاتیک پت ها محسوب می شوند در طبیعت ممکن نیست و به همین دلیل نیز ممنوع است.
   می توانید بر اساس اصول رفاه حیوانات تا پایان عمر میزبان آنها باشید و با جلوگیری از جفت گیری آنها، از تکثیر خرگوش های بیشتر جلوگیری کنید.

 12. مهدی می‌گه:

  با سلام
  من دو ساله یک طوطی ملنگو دارم برای اهلی کردن و دستی کردن اون کاری نکردم چون نمیخوام اذیت بشه. با این حال بی نهایت دوستش دارم و بهش وابسته هستم و دلم میخواد بتونم آزاداش کنم. من در همدان هستم. ولی درباره آزاد کردنش چند تا نگرانی دارم: اول اینکه هوای اینجا براش مناسبه یا نه؟ و این که چطوری بعد از آزادی غذا و آب پیدا کنه و اصلا میتونه زندگی کنه یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید من هر مقدار هزینه برای آزادیش در جای مناسب لازم باشه حاضرم پرداخت کنم که فقط این طوطی من بتونه تو طبیعت خوشحال باشه.

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   از طریق ایمیل با یگان امداد و نجات ارتباط بگیرید.
   امکان رهاسازی بسته به وضعیت سلامت بهداشتی، سلامت رفتاری و دانستن محل زنده گیری حیوان است. شرایط دیگر منجر به صدمه به خود طوطی یا همنوعان خواهد شد.

 13. میترا می‌گه:

  با سلام
  من یه جفت ملنگو دارم که ملنگوی نر کاملا از انسان میترسه ولی ملنگوی ماده برعکس دوست داره دائم پیش ادم ها باشه و البته هیچ اعتمادی بهش نیست چون یک دفعه ای گازهای بدجور میگیره. هر دوشونم خیلی عالی پرواز میکنن و مشکلی نیست.
  نکته بعد اینکه من نمیدونم اینا زنده گیری شدن یا از جوجگی تو اسارت بزرگ شدن, چون وقتی بالغ بودن خریدمشون.
  حالا من میخوام اینا رو تو پارک های شمال تهران (جمشیدیه و …) یا کاخ سعداباد که دیدم گله های ملنگو داره آزدشون کنم.

  لطفا راهنمائیم کنید که با این شرایطی که گفتم تو این مناطق مشکلی نیست؟
  فقط تو رو خدا سریع تر بهم جواب بدین چون اصلا وقت ندارم و ممکنه یه روز بیام خونه ببینم کلا بردنشون و …

  مرسی

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   رهاسازی پرنده ای که از بشر نمی ترسد و از نظر رفتاری در سلامت نیست و محل زنده گیری آن هم مشخص نیست توصیه نمی شود.

 14. asma می‌گه:

  من دو تا طوطیه اسکندر داشتم جفت بودن از اینکه تو قفس بودن دلم میسوخت اونارو دادم ب باغ پرندگان کرج گفتن اونجا میتونن پرواز کنن تخم بزارن،،خیلی خوشحالم ک آزاد شدن،،البته کاملا اهلی بودن،،فقط دلم براشون خیلی تنگ شده:'(
  فقط میخوام بگم کسایی ک اینو میخونن خواهشا اگه اطمینان از اینکه میتونن جای مناسبی برای پرندشون درس کنن بخرن وگرنه الکی اونارو اسیر قفس نکنن و اینکه خیلی وابستگی میارن اگه بخوان آزادشون کنن واقعا واسشون سخته
  پرنده ها مال پروازن جلشونو نگیریم لطفا اسیرشون نکنین :(
  با تشکر

 15. امین می‌گه:

  با سلام و تشکر از این سایت ، اول اینکه اکثر افراد پرندگان و حیوانات در منزل دارن که اگر امکان داره در سایتتون مقداری در مورد گونه های قابل بازگردانی به محیط آزاد و غیر قابل بازگشت به محیط توضیحاتی بدین .
  نحوه نگهداری حیوانات غیر قابل بازگرداندن آموزش بدین
  و یه سوال شخصی ، یکی از اقوام یه لاک پشت که در خشکی زندگی میکنه داره . لطفا چطور می تونم این لاکپشت به طبیعت برگردونم. با تشکر

 16. sunrise می‌گه:

  سلام. میخوام یک ملنگوی نر رورهاکنم ولی بالش ازوقتی گرفتم مشکل داره ونمیتونه پروازکنه .لطفاراهنمایی کنید.ممنون

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   «سلامت کامل» حیوان یکی از شرط های رهاسازی است.
   شرایط زیستگاهی و تغذیه ای و زمان رهاسازی و سایر موارد باید با مسوولان و متخصصان چک شود. ظاهرا پرنده شما در بند اول نیازمند ویزیت دامپزشک است.

 17. سحر می‌گه:

  سلام من یه طوطی ملنگو نر دارم کاملا اهلیه و حرف میزنه خودم بزرگش کردم ولی دوست دارم آزادش کنم با هم نوعهاش زندگی کنه
  دلم نمیخواد نسلهای بعدیشم تو قفس بمونن
  لطفا راهنماییم کنید چطور آزادش کنم؟
  ممنونم

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،

   تغییر رفتار در حد سخنگو شدن طوطی‌ نشانه عدم قابلیت بازگشت به زندگی‌ آزاد است. تا پایان عمر از ایشان به خوبی‌ مراقبت کنید و برای زندگی‌ بهتر و خارج از قفس از رفتارشناس یا دامپزشک متخصص پرندگان مشورت بگیرید و ضمن تامین شرایط امن برای پرنده، اجازه دهید داخل خانه پرواز کند.

 18. زهره می‌گه:

  سلام خسته نباشید.من دو جفت مرغ عشق دارم ودوست دارم ازادشون کنم ولی نمیدونم کجا که بتونن براحتی وازاد وبدون خطر زندگی کنن لطفا راهنمایی کنید.

 19. حمید می‌گه:

  سلام
  ممنونم از این همه زحمات بی دریغتون
  بغض گلوم رو گرفته وقتی کامنتارو دیدم و دیدم که هنوز این همه انسان به معنای واقعی وجود دارن که این حیوانات بی زبون رو برای خودشون دوس دارن نه به عنوان اسباب بازی و وسیله ی سرگرمی و اینکه به خوشحالی این فرشته های بی گناه فکر میکنن.
  از صمیم قلب ممنونم از شما خوبان

 20. مهشید می‌گه:

  سلام یک قناری دارم میخوام ازاد کنم راهنماییم کنین لطفن

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN