Subscribe: RSS Twitter

 

دیده بان حقوق حیوانات: یک دامپزشک در مصاحبه با روزنامه همشهری مطالبی عجیب در رابطه ببیماری های حیوانات خانگی بیان کرده است.

به گزاش همشهری زندگی با سگ و گربه و تماس مستقیم با این دو حیوان، بدون تردید خطراتی را هم برای افرادی که به‌طور مستقیم با این حیوانات تماس دارند و هم برای سایر افراد جامعه به‌دنبال خواهد داشت اما برخی از افراد به سادگی از کنار این آسیب‌ها می‌گذرند و نسبت به آنها بی‌توجه هستند و این همه درحالی است که بارها و بارها کارشناسان بهداشتی نسبت به انتقال بیماری‌هایی که از راه حیوانات ممکن است به انسان سرایت کنند هشدار داده‌اند.

بیماری‌های انگلی، ویروسی و باکتریایی تنها بخشی از خطراتی است که از تماس مستقیم و غیرمستقیم با حیواناتی نظیر سگ و گربه می‌تواند عاید انسان شود.دکتر علی رضا فاتح‌نیا، دامپزشک، درباره بیماری‌هایی که از سگ و گربه به انسان منتقل می‌شود به همشهری گفت: بیماری‌هایی که از دام‌های کوچک به‌ویژه سگ و گربه به انسان منتقل می‌شود، شامل بیماری‌های انگلی، ویروسی و باکتریایی است.

او افزود: خطرناک‌ترین بیماری که احتمال انتقال آن از سگ به انسان وجود دارد بیماری کیست هیداتیک است که از جمله بیماری‌های انگلی و چرخه‌ای است که می‌تواند روی جگر و ریه انسان تولید کیست‌های متورم و خطرناک کند و راه درمان آن هزینه‌بر و معمولا جراحی‌های بسیار حساس است.دکتر فاتح‌نیا گفت: کچلی نیز بیماری قارچی است که می‌تواند از راه پوست بدن گربه به انسان منتقل شود که اغلب درمان آن بسیار طولانی مدت است.

وی افزود:برای رعایت نکات بهداشتی لازم است از تماس مستقیم با این گونه حیوانات خودداری شود و آنها باید در خارج از محیط های مسکونی نگهداری شوند. دکتر رضا شیخ‌زاده، دامپزشک نیز در این‌باره به همشهری گفت: رعایت موارد بهداشتی در زمینه تماس با حیوانات ضروری است.

دکـتر شیـخ ‌زاده خـاطـرنـشان کرد:بیشترین بیماری‌هایی که از طریق حیوانات خانگی به انسان منتقل می‌شود انواع بیماری‌های انگلی جلدی و قارچی جلدی است که اگر فرد با حیوان آلوده تماس داشته باشد احتمال ابتلا به بیماری را دارد.دکتر شیخ‌زاده تأکید کرد: اینگونه خطر ها هنگام نگهداری حیواناتی از قبیل سنجاب و جوجه تیغی بیشتر دیده می شود.

جای هیچ حیوانی در منزل نیست

از لحاظ بهداشتی، جای هیچ حیوانی در منزل مسکونی نیست چون همه‌ حیوانات می‌توانند تعدادی از بیماری‌‌ها را به انسان منتقل کنند. نگهداری از هر نوع حیوانی در منزل عوارضی دارد که تشخیص برخی از این عوارض و بیماری‌ها در افراد مبتلا بسیار دشوار است و تشخیص آن در برخی دیگر امکان‌‌پذیر نیست. صاحبان سگ و گربه و به‌خصوص بچه‌های کوچک بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند.
نگهداری حیواناتی مانند سگ و گربه در محیط خانه ازجمله مواردی است که خطر ابتلا به‌ آسم را تشدید می‌کند.

همچنین بیماری خراش پنجه گربه یک نوع بیماری است که از گربه به انسان منتقل می‌شود. به‌طور معمول زیر ناخن گربه یکسری میکروب موجود است که درصورت چنگ‌زدن گربه به فرد و انتقال این میکروب‌ها از زیر ناخن به درون زخم، انسان سه‌روز متوالی تب می‌کند و گاهی نیز دچار تهوع و سردرد می‌شود. از سوی دیگر به‌دلیل اینکه اغلب افرادی که سگ خانگی دارند پس از تماس با حیوان دست‌های خود را نمی‌‌شویند، در بیشتر موارد میکروب‌های سگ به افراد منزل، منتقل‌ و احتمال انتشار میکروب بین اعضای خانواده نیز بیشتر می‌شود.

تحقیقات نشان می‌‌دهد که تقریبا بسیاری از میکروب‌های مدفوع سگ در اثر انگشتِ صاحبان آنها وجود دارد. همچنین ۱۰درصد از افرادی که در خانه سگ دارند، دارای زنجیره‌های باکتریایی E coli هستند که هم در حیوان و هم در صاحب آن مشاهده می‌شود.هاری نیز یک بیماری ویروسی فوق‌العاده کشنده است که موجب عفونت مرکز دستگاه عصبی می‌شود.

تمامی حیوانات خونگرم ممکن است به آن دچار شوند و به وسیله گازگرفتن توسط حیوانات هار، بیماری انتقال می‌یابد. سگ هار به طرز خطرناکی حالت تهاجمی به‌خود گرفته، تمایل شدیدی به گازگرفتگی اشیا، حیوانات و انسان، از جمله صاحب خود نشان می‌دهد و اغلب خود را نیز گاز گرفته و زخم‌های شدیدی در بدن ایجاد می‌‌کند.لیشمانیوز جلدی یا سالک نیز یک بیماری پوستی طولانی ‌مدت و بدون درد و تب، قابل انتقال بین انسان و تعدادی از حیوانات ازجمله جوندگان و سگ است

۱۰ Comments

 1. محمد می‌گه:

  هرچه بگندد نمکش میزنند، وااااای به روزی که بگندد نمک!

 2. آخه چرا چیزی رو که نمیدونن باید بگن؟
  بابا کیست هیداتیک و سالک و لیشمانیا که کشکی نیست.چرخه داره.شرایط داره
  دیده بان عزیز در صورت تمایل من با مادرم هماهنگ میکنم یه دوره کلاس بیماری مشترک انسان و حیوان واسه دوستان ترتیب بدن
  نظر شما چیه؟

 3. maziar می‌گه:

  به نام خدا
  همکاران عزیز لطفأ در ارائه مطالب علمی سلیقه ای وهدف دار عمل نکنید.نگذارید اعتماد جامعه نصبت به صلاحیت علمی و مشاوره ای ما از بین برود.

 4. محمد رضا مولایی می‌گه:

  احتمالاً اگر سگمون رو برای عقیم شدن بیاریم ایشون انجام میدن یا اعتقاد دارن جای حیوان در منزل نیست؟!
  قطع دم چی؟ اصلاح حنجره چطور؟!!

  • شب می‌گه:

   این که سوال نداره دوست عزیز!!!
   این جناب دامپزشک دانشمند اگه زمان اقتضا کنه زیر حرف خودش هم می زنه!!!
   عقیم کردن، قطع دم و کشتن و … که جای خود داره!!! حساب کاسبی از این حرف ها جداست!!!

 5. masoud می‌گه:

  نمی دونم تا کی با این حیوانات مظلوم و بی ازار می خوان بجنگن؟
  به قول دوستمون بهتره دیده بان در انتخاب مطالب دقت بیشتری داشته باشه .

 6. دکتر پیمان غفاری می‌گه:

  آقای نویسنده محترم
  هر دو عزیزی که اسم بردین و به صورت جهت دار و گزینشی از گفته هاشون سوءاستفاده کردی از دوستان صمیمی بنده هستن و این قبا به تنشون نمیاد ما اگر با چیزی مسئله داریم و ازش خوشمون نمیاد نباید هر از چند وقت بلوا درست کنیم یا دروغ پردازی کنیم به اندازه یه ارزن بذارین واسه این رسانه ها اعتبار بمونه صد رحمت به روزنامه ها ی دهه ۸۰٫ این مطالبی که نوشتین برداشتهای عجولانه و گاها نادرستی از جزوات درسی بودن نه اظهار نظر تخصصی. بیاید من صدها عامل بیماریزای بین انسانها اسم ببرم که واگیرشون ۱۰۰ ذر صده و احتمال شیوعش در جامعه ما بخصوص با شرایط امروز این جامعه وحشتناکه مثل شیوع شپش ذر دبستانها و مدارس دخترانه و…. یاد بگیریم اول فکر کنیم بعد حرف بزنیم پون ممکنه بنده هم از شما خوشم نیاد و هزهرهن صحبت مستند تر و علمی تر در جهت حذف جنابعالی از جامعه انسانی داشته باشم!!!

 7. […] خانگی و از جمله سگ و گربه بودیم. در مطلبی تحت عنوان «هشدار درباره بیماریهای مشترک انسان و سگ و گربه» نویسنده مطلب کوشیده بود در گفتگو با دو دامپزشک، چنین […]

 8. رضا می‌گه:

  آدم از عوام توقعی نداره ولی […] فروشی افراد تحصیلکرده واقعا دردناکه . این همه زحمت کشیدی و درس خواندی تا برا خودت کسی بشی اونوقت واسه پولی که به راحتی می تونی از تخصصت دربیاری میری و […] فروشی میکنی ؟

 9. پدرام می‌گه:

  این دامپزشک فقط […] گفته یه نکته این است که به حیوانات کثیف و بیمار اول این که حیوان خانگی ما تمیز و هیچ بیماری هم نداره و چون هر دوماه یک بار پیش دامپزشک برای چکاب میره که به تشخیص دامپزشک حیوان هیچ مشکلی نداره دوم این که من خودم ۳ سال دارم با دوست کوچولو خودم زندگی می کنم و هیچ بیماری نگرفتم بعد این دامپزشک شده برای پول چون ما دو تا دامپزشک متفاوت داریم یکی برای پول کار می کنه یکی برای اسایش حیوانات

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN