Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات:برای دومین بار توسط سیستم قضایی، برای متخلفان شکار و صید حکم آموزنده و فرهنگی صادر و از سوی قاضی مجازات ۶ متخلف جوان شکارو صید، نوشتن مقاله زیست محیطی اعلام شد. پیش تر و در جریان اتش زدن یک الاغ به دست یک زارع، خاطی به حفظ کردن ۵۰ حدیث در زمینه حفاظت از حیوانات محکوم شده بود. این حکم نیز بدل از ۵۰ ضربه شلاق تعزیری صادر شده بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس ۶ جوان متخلف که در اقدامی غیر قانونی در پارک ملی بمو اقدام به جداسازی بره آهو از مادرش کرده بودند توسط محیط بانان پارک ملی بمو دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند و بره آهو با کمک محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست به دامان مادر بازگردانده شد .
حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با ابراز خرسندی از دستگیری متخلفین زنده گیری حیات وحش در پارک ملی بمو گفت: پرونده این متخلفان به جرم ورود غیر مجاز به پارک ملی بمو و زنده گیری حیات وحش از زیستگاه خود، به دادگاه تحویل داده شد هر یک از  این ۶ جوان بنا به بند ب ماده ۱۳ قانون شکار وصید به  حبس تعزیری به مدت ۹۱ روز محکوم شدند ، اما قاضی دوستدار محیط زیست شعبه اول دادگاه عمومی زرقان با ملاحظه به سن کم متخلفان مجازات آموزشی موثری را برای ایشان در نظر گرفت .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس افزود : بنا به حکم دادرس شعبه اول دادگاه عمومی زرقان علاوه بر تبدیل مدت ۹۱ روز حبس تعزیری به ۲ سال حبس تعلیقی، هر یک  از متخلفان بایستی یک مقاله زیست محیطی با متن حداقل ۲ هزار کلمه درخصوص فواید محیط زیست و لزوم حفاظت از آن تهیه کرده و به اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس ارائه دهند و گواهی تقدیم مقاله زیست محیطی را از دایره اجرای احکام دادگاه عمومی کسب نمایند ،همچنین ورود این متخلفان به محوطه پارک ملی بمو ممنوع بوده و بایستی هر ۶ متهم یک مرتبه در ماه به سرپرست پارک ملی بمو مراجعه و گواهی حسن رفتار با محیط زیست و عدم انجام تخلف زیست محیطی را اخذ و تحویل دایره اجرای احکام دادگاه دهند. چنانچه هریک از متهمان در مدت یکسال دستورات قاضی را انجام ندهند مجازات زندان ایشان اجرا خواهد شد .
حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس ضمن تحسین توجه دادرس محترم  به مباحث آموزشی  ،آموزش های زیست محیطی را به عنوان یکی از راهبردهای اصلی این اداره کل اعلام نمود و افزود: تمرکز این اداره کل هم اکنون بر آموزشهای زیست محیطی  و تنویر افکار عمومیست و ومعتقدیم که اگر آحاد جامعه نسبت به مسائل زیست محیطی آگاهی لازم را کسب نمایند مسلما در امر حفاظت از انفال الهی مشارکت بیشتری مینمایند.

گفتنی است هرگونه تردد در محدوده پارکهای ملی و مناطق حفاظت شده بایستی با ارائه مجوز از اداره کل حفاظت محیط زیست باشد چرا که این مناطق از ارزش های حفاظتی بالایی برخوردار هستند، و ورود غیر قانونی و غیر مدیریت شده میتواند صدمات جبران ناپذیری به اکوسیستم طبیعی آن وارد نماید که سازمان حفاظت محیط زیست در راستای حفاظت از تنوع زیستی این مناطق ارزشمند ، پس از شناسایی مناطق آسیب پذیر و غنی از چنین تنوعی در کشور آنها را تحت عناوین مشخص پارک ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده مورد مدیریت و حمایت قرار می دهد. هدف از ایجاد چنین مناطقی، حفاظت و جلوگیری از تخریب منابع و تنوع زیستی، حراست از قابلیت های بالقوه موجود در آنها به منظور حفظ فرصت انجام مطالعات تکمیلی و شناخت و بهره برداری پایدار برای نسل های آینده و بهره گیری از ارزش های علمی، آموزشی و اقتصادی موجود در آنها است. در حقیقت تعیین و مدیریت این مناطق چهار گانه متضمن حفظ تنوع زیستی هر سرزمینی است.

_____________________________

قاضی سبزوار با قاطعیت با متخلفان زیست محیطی برخورد می کند

 

۳ Comments

 1. سیاوش می‌گه:

  درود بر شرف و شعور این قاضی محترم

 2. سیاوش می‌گه:

  ضمنا این بخش از حکم به عنوان تبدیل مجازات صادر نشده است
  بلکه دادرس مجازات حبس محکومان را تعلیق کرده است
  قانونا دادرس می تواند ضمن تعلیق مجازات دستوراتی را برای رعایت توسط محکومان در مدت تعلیق صادر کند که در اینجا دادرس محترم ضمن حکم تعلیق مقرر کرده اند که محکومان مقاله زیست محیطی بنویسند و از تردد به منطقه حفاظت شده ی مورد نظر خودداری کنند .
  (مستفاد از مواد ۲۵، ۲۸ و ۲۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵)

 3. رضا علی اصل می‌گه:

  خدا خیرش بده!
  واقعا درود بر شعور این قاضی!
  ای کاش میدش تقدیر ویژه ای از این قاضی انجام داد.
  کسی هست که ایمیلی از این قاضی محترم داشته باشه؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN