Subscribe: RSS Twitter

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات ایران :

و به نقل از خبرگزاری مهر رئیس سازمان محیط زیست از نهایی شدن پروژه مبادله آهو ایرانی با شیر هندی با هدف احیای نژاد شیر ایرانی خبر داد و گفت: این پروژه ۶ ماه است کلید خورده و زیستگاه شیر جنب چغازنبیل در بیشه زاری بین رودخانه کرخه و دز در حال آماده شدن است.


محمد جواد محمدی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه آخرین شیرهای ایرانی در دشت ارژن و زیستگاهی بین دو شهر شوش و دزفول دیده شده اظهار داشت: متاسفانه زیستگاه دشت ارژن از دست رفته و هیچ امیدی نداریم که در دشت ارژن این گونه را احیا کنیم.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: زیستگاه شیر در بیشه زارهای بین کرخه و دز بسیار وضعیت مطلوبی دارد و برای مطالعه میدانی روی این زیستگاه کارشناسانی را مستقیما به منطقه فرستادیم تا از نزدیک بررسی کنند و حتی در پروازی هوایی بیش از سه ساعت این زیستگاه از طریق هوا بررسی شد.
وی تاکید کرد: این زیستگاه به لحاظ اکوسیستمی بیشه زاری عالی و فضایی محصور و بسته است و تصمیم قطعی بر این است که احیای زیستگاه در فاصله بین دز و کرخه عملیاتی شود.
رئیس سازمان محیط زیست تاکید کرد: برای انجام این طرح حدود پنج میلیارد تومان اعتبار تامین شده و تا الان این پروژه ۱۵ تا ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی همچنین اظهار داشت: هندی ها تقاضای معاوضه شیر با یوزپلنگ را مطرح کرده بودند که سالهاست پیگیر این ماجرا هستند اما به دلیل اینکه یوز گونه در خطر انقراض است و تحت حمایت سازمانهای بین المللی است با این درخواست آنها موافقت نشد.
وی اظهار داشت: در مذاکره ای که چندی پیش با وزیر محیط زیست هندوستان در کشور مکزیک داشتم با وی به توافق رسیدم که شیر هندی که اصالتا از نژاد شیر ایرانی است به ایران منتقل شود و در زیستگاه بومی خود در کنار رودخانه دز در منطقه حفاظت شده رها شود.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: هندی ها در قبال دادن شیر ایرانی از ما درخواست دیگری نداشتند اما پیشنهاد دادیم در مقابل این اقدام آنها گونه هایی مثل آهو که در کشور به تعداد زیاد داریم و در معرض خطر نیستند در اختیار آنها بگذاریم.
به گفته محمدی زاده، آخرین شیری که در ایران دیده شده نزدیک به صد سال پیش و در حاشیه رودخانه کرخه و دز در خوزستان بوده است.
وی اظهار داشت: بسیاری از کشورهای آفریقایی حاضر بودند شیرهای با نژاد غیر ایرانی را به ما بدهند بدون اینکه توقعی از ما داشته باشند اما ما دنبال احیای گونه از دست رفته بومی خود هستیم بنابراین با هندی ها وارد مذاکره شدیم و به زودی این پروژه اجرا می شود.
محمدی زاده گفت: برای انتقال شیر ایرانی به زیستگاه نیاز به احیای زیستگاه داریم و قطعا این کار را خواهیم کرد. همچنین در حال  بررسی زیستگاههایی در چندین نقطه هستیم و به احتمال قوی بیشه ای بین رودخانه کرخه و دز در خوزستان، میزبان شیر ایرانی است.
شیر ایرانی اکنون در اغلب باغ وحشهای اروپا وجود دارد اما این گونه تنها در کشور هندوستان به طور طبیعی زندگی می کند و گونه های باغ وحشی به دلیل اختلالات ژنتیکی نمی توانند در طبیعت ادامه حیات دهند.

۷ Comments

 1. یاسمن می‌گه:

  مثل اینکه این قصه ی « یه کاری کنیم معروف شیم» ادامه داره. فقط امیدوارم این یکی ختم به خیر بشه و از جریان ببر ها درس گرفته باشن.

 2. آزاده می‌گه:

  یکی نیست بگه شما که خودتون شیرا را میکشین … دیگه چرا میخواین احیاش کنین؟
  طفلک شیر هندی داره که پا میذاره به قتلگاهش!!!

 3. reza aliasl می‌گه:

  امیدوارم این پروژه اصولی انجام بشه.اما نکته ای که بسیار مهمه فرهنگ سازی در بین مردم منطقه است امیدوارم مسئولین این نکته را هم مد نظر داشته باشن

 4. کیمی می‌گه:

  سلام من دستبند حمایت از حیوانات می خوام چی کنم؟

 5. آزاده می‌گه:

  چرا این پروژه ها برای قتل حیوانات کلید میخوره؟! من که به شخصه هیچگونه خوشبینی ای در این زمینه ندارم چون همیشه این کارهای غیر اصولی رو ،قبل از اینکه شرایط کامل بشه برای نگهداری از این حیوانات بیگناه ، انجام میدن. همه ی این حرفها رو قبل از آوردن ببر سیبری هم شنیده بودیم! گوشمون پره!!! بدبخت شیرها که میاد تو کشور شیرکش ها! متاسفم

 6. احمدرضا می‌گه:

  با سلام. میشه بفرمایید شیرهای هندی در اصل شیر ایرانی هست که در گذشته به هند برده شده یا نه؟ . اگه نه که دیگه شیری به اسم شیر ایرانی وجود نداره چون از نظر ژنتیکی با هم فرق دارن.

Leave a Reply


© ۳۴۲۳ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN