Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران:  پیش از سفر انسان، حیوانات مختلفی از جمله خوک، سگ، خرگوش، موش، خوکچه هندی و میمون با هدف بررسی اثرات بیولوژیکی این سفر، راهی فضا شدند. شوروی سابق و روسیه، آمریکا، فرانسه، آرژانتین، ژاپن، چین و ایران جزو کشورهایی محسوب می شوند که تاکنون موفق به ارسال موجود زنده به فضا شده اند.

مگس میوه نخستین موجودی بود که توسط موشک German V-2 در فوریه ۱۹۴۷ میلادی راهی فضا شد.اما نخستین میمون فضانورد Albert نام داشت که در سال ۱۹۴۸ میلادی توسط موشک V2 ناسا راهی فضا شد، اما به دلیل خفگی در طول پرتاب جان خود را از دست داد.
برنامه فضایی آمریکا با ارسال میمون دیگری به نام Albert V‌ توسط موشک Aerobee‌ در آوریل ۱۹۵۱ میلادی ادامه یافت که به دلیل نقص عملکرد چتر نجات در هنگام بازگشت به زمین، حیوان جان خود را از دست داد.
میمون Yorick‌ یا Albert VI به همراه ۱۱ موش مجددا توسط موشک Aerobee‌ در سپتامبر ۱۹۵۱ میلادی راهی فضا شدند، اما این میمون نیز دو ساعت پس از فرود مرد. دسامبر ۱۹۵۸ میلادی میمون سنجابی Gordo که توسط موشک Jupiter AM-13 به فضا سفر کرده بود، به دلیل نقص فنی سیستم فرود جان خود را از دست داد. در سال ۱۹۵۹ میلادی میمون رزوس Able به همراه میمون سنجابی Bake‌ با موشک Jupiter AM-18 به فضا سفر کرده و با موفقیت به زمین بازگشتند، اما میمون رزوس سه روز بعد در هنگام عمل جراحی برای خارج کردن الکترود پزشکی مرد و میمون سنجابی تا سال ۱۹۸۴ زنده ماند.
میمون Sam‌ توسط کاوشگر مرکوری در دسامبر ۱۹۵۹ میلادی، شامپانزه Ham‌ در ژانویه ۱۹۶۱ میلادی، شامپانزه Enos‌ در نوامبر ۱۹۶۱ میلادی سفر موفقیت آمیزی را به فضا تجربه کردند.نخستین حیوانی که سفر به مدار زمین را بدون بی هوشی تجربه کرد، سگی به نام Laika‌ بود که توسط کاوشگر اسپوتنیک ۲ متعلق به شوروی سابق در نوامبر ۱۹۵۷ میلادی به فضا سفر کرد.
شوروی سابق پس از پرتاب موفقیت آمیز سگ Laika‌ به فضا، دو میمون فضانورد به نام های Abrek و Bion‌را توسط موشک Bion 6‌ در دسامبر ۱۹۸۳ میلادی راهی فضا کرد و دو میمون دیگر به نام های Verny وGordy‌ در جولای ۱۹۸۵ میلادی به فضا سفر کردند.

موشک Bion9‌ حامل میمون های Zhakonya و Zabiyaka در دسامبر ۱۹۸۹ راهی فضا شده و رکورد اقامت ۱۳ روزه را به نام خود ثبت کردند.فرانسه نیز دو میمون به نام های Martine‌ و Pierette‌ را توسط موشک وستا در مارس ۱۹۶۷ میلادی به فضا پرتاب کرد.آرژانتین نیز در دسامبر ۱۹۶۹ میلادی میمون Juan‌ را با موشک Rigel04 راهی فضا کرد و این آزمایش را در فوریه ۱۹۷۰ میلادی با یک میمون ماده توسط موشک X-1 Panther تکرار کرد.
ایران نیز در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۳ میلادی با پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر «پیشگام» حامل یک میمون به فضا، به جمع کشورهای پیشگام ارسال موجود زنده به فضا قرار گرفت.و اینگونه بود که حیوان آزاری فضایی هم در دنیا ی امروزی رواج پیدا کرد.

Animal-Rights-Watch--ARW-1-1211

حیوانات پیشگام سفر فضایی، شامپانزه Ham

Animal-Rights-Watch--ARW-1-1207

حیوانات پیشگام سفر فضایی، میمون Sam

Animal-Rights-Watch--ARW-1-1208

حیوانات پیشگام سفر فضایی، سگ Laika

Animal-Rights-Watch--ARW-1-1209

پرتاب کاوشگر حامل موجود زنده «پیشگام» به فضا

Animal-Rights-Watch--ARW-1-1210

حیوانات پیشگام سفر فضایی، شامپانزه  Enos

_____________________________________________________

جزئیات اعزام اولین میمون فضانورد ایرانی/ اعزام انسان به فضا تا ۱۰ سال آینده .

بازگشت میمون فضانورد ایرانی / تصویر!!!

لباس برای سگ‌های فضانورد/ تصاویر

لباس برای سگ‌های فضانورد/ تصاویر

بازگشت موش های رکوردشکن از فضا

میمون ایرانی در فضا/ آزموده را آزمودن خطاست

 

 

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN