Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: روز ۱۴ بهمن ماه ۱۳۸۹ و هم زمان با روز فناوری فضایی، طی مراسمی چند دستاورد فضایی با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رونمایی شد.

یکی از این دستاوردها، میمون بسته بندی شده و پیچیده در انواع دستبند و پابند و باند و چسبی بود که بی خبر از همه جا و صرفا برای اجرای یک نمایش در حضور دوربین ها آزار می دید و معصومانه و حیران اطراف را نگاه می کرد. بجز ایراداتی که اخلاقا به اصل حضور حیوانات در آزمایشهای این چنینی وارد است، استفاده نمایشی و ایراد استرس بی دلیل به حیوانات جهت اجرای شوی تلویزیونی و انتشار تصاویر آن برای عموم قویا قابل نکوهش است.

میمون نمایش داده شده ایرانی- بخشی از تصویر منتشر شده توسط خبرگزاری مهر

میمون نمایش داده شده ایرانی- بخشی از تصویر منتشر شده توسط خبرگزاری مهر


فیلم مرتبط را اینجا ببینید

این در حالی است که به گزارش دیده بان حقوق حیوانات، اولین میمون ارسالی به فضا بالغ بر ۶۰ سال قبل به فضا ارسال شد. در این ۶۰ سال تعداد زیادی حیوان به فضا ارسال شدند و نتایج حاصله نیز از طبقه بندی خارج و منتشر شده. جا دارد مسوولین و طراحان محترم فناوری های بومی مورد اشاره توضیح دهند که پس از گذشت ۶۰ سال از ارسال اولین میمون ها به فضا، از مچاله و بسته بندی کردن مقرون به آزار میمون مورد اشاره به دنبال کدام نتیجه هستند. با چه توجیهی از حیوانات برای چنین مقاصد آزموده شده ای استفاده می کنند و ماحصل چنین اقدامی را به وضوح تشریح کنند. اینکه پس از شلیک این جانور بخت برگشته به فضا، و دریافت جسد آن چه عواید علمی مستقیما از مرگ این حیوان به دست می آید نیازمند توضیح و توجیه است. آثار شتاب و بی وزنی و شتاب های جانبی بر سیستم زیستی حیوانات و انسان و حد تحمل بشر برای این مسایل فیزیکی به صورت کاملا علمی منتشر شده و بعید است با به کام مرگ فرستادن حیوانات عواید جدیدی حاصل بشریت شود.

لازم به ذکر است سال گذشته کپسول حاوی حیواناتی از قبیل یک موش، دو لاک پشت و چند کرم به روش مشابه به فضا ارسال شد و در بازگشت اجساد تمام حیوانات را با خود به سطح زمین بازگرداند.

گزارش دیده بان حقوق حیوانات حاکی است که فرستادن حیوانات به عنوان پیشرو به فضا، در ابتدا صرفا برای کشف توان زنده ماندن جانداران متکامل در شرایط سفر به فضا بود. بعدها اما این سفرهای فضایی برای بررسی فرایندهای مختلف زیست شناختی و شناسایی اثرات سفر فضایی و بی وزنی بر آنها  تکرار شد. تا کنون شش کشور در زمینه برنامه های فضایی اقدام به ارسال حیوانات به فضا کرده اند: اتحاد جماهیر شوروی سابق، ایالات متحده آمریکا،  فرانسه، چین، ژاپن و ایران.

پیش از سفر انسان به فضا، حیوانات متعددی من جمله میمون به فضا فرستاده شدند. در نتیجه دانشمندان توانستند به بررسی اثرات زیست شناختی سفر فضایی بپردازند. آمریکا به عنوان آغازگر ارسال حیوانات به فضا، مابین سالهای ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۱ اقدام به ارسال اولین پستانداران پیشوا(میمون ها) به سفر فضایی کرد. آزمایشات مشابه این کشوربا ارسال میمون ها به سفر فضایی در سال های ۱۹۶۹ و۱۹۸۵ ادامه یافت. فرانسه در ۱۹۶۷ دو پرواز شامل میمون را عملیاتی کرد. شوروی و روسیه مابین سالهای ۱۹۸۳ و ۱۹۹۶ اقدام به ارسال میمون به فضا کردند. اکثر میمونها پیش از پرواز بیهوش می شدند. تا کنون روی هم رفته ۳۲ میمون به فضا سفر کرده اند که هیچکدام بیش از یک سفر فضایی نداشته اند. تعداد زیادی میمون نیز به عنوان پشتیبان در برنامه فضایی شرکت داده شدند که هرگز پرواز نکردند. در این برنامه ها، میمون هایی از نژادهای مختلف نظیر میمون رزوس، میمون خرچنگ خوار، میمون سنجابی و میمون دم خوکی به کار گرفته شدند. از چند شامپانزه نیز در این برنامه ها استفاده شده است.

در همین زمینه: میمون های فضانورد

۷ Comments

 1. عثمان می‌گه:

  آقایان مسئول دولتی! «اولین میمون ارسالی به فضا بالغ بر ۶۰ سال قبل به فضا ارسال شده است. در این ۶۰ سال تعداد زیادی حیوان به فضا ارسال شده اند و نتایج حاصله نیز از طبقه بندی خارج و منتشر شده اند. جا دارد مسوولین و طراحان محترم فناوری های بومی مورد اشاره توضیح دهند که پس از گذشت ۶۰ سال از ارسال اولین میمون ها به فضا، از مچاله و بسته بندی کردن مقرون به آزار میمون مورد اشاره به دنبال کدام نتیجه هستند؟!؟!؟!

  آقایان شما را به خدا دست کم دست از سر حیوانات بردارید؛ به خدا قسم نتیجۀ آزمایش شما از همین حالا مشخص است… «مرگ میمون بی گناه» این دیگه نیاز به آزمایش نداره!

  • atefeom می‌گه:

   به نظر من نتیجه ش فقط مرگ یک حیوون نیست.بلکه پیامدهای آموزشی بدتری همراه داره…زیر پا گذاشتن حقوق یه موجود زنده ی دیگه به هیچ دلیلی قابل توجیه نیست حتی پیشرفت علمی کشور
   آزار این موجود زنده و تصاویر ناراحت کننده ش شیرینی این موفقیت علمی رو برای من و خیلی ها ی دیگه تلخ کرد

 2. سپيده می‌گه:

  واقعا از دیدن اون چشمهای نگران شرم کردم. شرم بر من که انسانم و فکر میکنم که میتونم هرجور که بخوام از عناصر حیات سواستفاده کنم.
  براستی آزموده را آزمودن خطاست. چرا باید این میمون زیبا و دوست داشتنی کشته بشه؟! چی از جون این بیچاره میخوان؟!وقتی جواب سوالاتتون رو میدونید چرا این حیوان مظلوم رو به کشتن میدید؟ من واقعا به عنوان یک ایرانی فعال حقوق حیوانات، از اینگونه آزمایشات و نتایج اونها و هرچه که به اونها مربوطه ابراز انزجار میکنم و متاسفم. این یک قتله نه بیشتر

  • Rambod می‌گه:

   من هم با شما کاملا موافقم ؛کو گوش شنوا

  • دانشجو می‌گه:

   مهم هدف بشر برای این کاراست. اگر هدف برای پیشبرد علمی درست باشه، هیچ اشکالی نداره. ایران به دنیال فرستادن انسان به فضا است و در این مسیر نمیخواد که از امکاناتی که دیگران دارند استفاده کنه و خودش به تنهایی با ابزار خودش پی به چگونگی و نحوه ی کارکرد این کار عمیق علمی-تحقیقاتی بپردازه. ایران برای آزمودن درست بودن وسیله ها و امکاناتش، باید از حیوانات استفاده کنه مثل هر آزمایش دیگه ای که ابتدا بر روی حیوانات انجام میشه.
   پس به نظر شماها، این همه آزمایش هایی که گروه های پزشکی مختلف برای آزمودن نحوه ی کار کرد ویروس های مختلف روی حیوانات انجام میدن هم خیلی کار غلطی هست!!
   خوبه که کمی بیشتر و عمیق فکر کنید . . .
   بسیاری موارد نقض حقوق حیوانات برای انجام کارهای غیر بشردوستانه انجام میشه، شماها که فعال حقوق حیوانات هستید، می تونید تو این موارد اقدام کنید، که اون افراد هیچ هدفی جز سود شخصی در کارهاشون ندارن.
   امیدوارم که در زمینه ی کاری تون واقعا مفید عمل کنید و ما شاهد نقض واقعی حقوق حیوانات حداقل کمتر باشیم.

   • رضا جلالی می‌گه:

    دانشجوی عزیز
    طبق فرمایش شما خیلی عمیق فکر کردم و به سوالاتی رسیدم که خواهش میکنم در صورت صلاحدید پاسخگو باشید :
    ۱ – چرا نباید از دانش و تجربیات دیگران استفاده کنیم ؟ آیا می پسندید که بت پرست شویم و خودمان تجربه کنیم که بت پرستی چقدر بد است ؟
    ۲ – زیر پا گذاشتن حقوق حیوانات امری ناپسند و غیر اخلاقی است . فرقی نمیکند که ارسال ( ناموفق ) به فضا باشد یا آزمایشات پزشکی و …
    راستی شما از روش های جدید در علم پزشکی برای کالبد شکافی و تشریح بدن و همچنین کار بر روی داروهای مختلف بدون استفاده از موجودات زنده چقدر اطلاعات دارید ؟
    ۳ – شما ها که در همه ی علوم سیاسی ، اقتصادی ، علمی ، ورزشی و … تبحر دارید آیا علمی مانده که به آن دست نیافته باشید ؟
    جان مادرانتان دست از سر این حیوانات بردارید و به همان مدیریت جهانی خودتان بپردازید .

   • دوست عزیز شما یا متوجه عملکرد این سایت نیستید یا واقعاً خودتون رو به باغ فردوس زدین
    البته ما هم کاملاً متوجهیم که هدف وسیله رو توجیه میکنه…البته امیدوارم ایت اعتقاد قلبی شما در همه زمینه ها و مسائل باشه…میدونید که دزد و خفت گیر هم به دنبال هدف خودش هست و …. خب چاقو که وسیله هست رو میشه توجیه کرد
    البته ما از افرادی چون شما که فقط تا خال نوک دماغتون رو میبینید توقعی بیش از این نداریم
    اما اگر کمی عمقی تر به قضیه نگاه کردین متوجه میشید که ما مخالف هرگونه آزار و شکنجه و آزمایش روی حیوانات اعم از هیولای دریاچه لاکنس تا آمیب های تک سلولی هستیم و این یعنی برای محیط زیستی که در اون زندگی میکنیم ارزش قائلیم.
    حرف ما فقط حمایت از حیوانات نیست بلکه ما از انسانها و درختان و هوا هم به همون اندازه حمایت میکنیم.چرا که همه چیز در طبیعت زنجیره وار به هم مربوطه.
    به همون اندازه که به داشتن دوستان مهربان و با دانش نیازمندیم به سگها و میمونها و گلها و درختان و ماهی ها و هوای پاک هم نیاز داریم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN