Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-5655

دیده بان حقوق حیوانات: رفتار های زیستی گونه ی بشر که در طول تاریخ درونمایه هایی اجتماعی و فرهنگی یافته است بعضی در زمانی دارای جلوه هایی زیبا و ستودنی بوده اند ولی همان ها امروز با رشد انفجاری جمعیت و امکان تکرار گسترده، تبدیل به رفتارهایی با آثار هولناک و ویرانگر شده اند.
سفره ی هفت سین در جشن نوروز مردمان گستره ی فرهنگی پارسی حامل پیام زیبای زندگی و شکوفایی بوده است، ولی در این روزگار میان این سفره ی زیبا و زندگی ساز وصله ی ناجوری افتاده که مرگ و نیستی را فریاد می زند.
سوای از اینکه بودن ماهی قرمز در سفره ی هفت سین اصالت دارد یا نه، و بر فرض اینکه اصولا چنین سنتی میراث گذشتگان بوده باشد، اصرار بر انجام سنت و رفتاری که در شرایط امروزه آثاری هولناک و ویرانگر دارد معقول و مسوولانه نیست و نمی تواند به عنوان رفتاری از سوی مردمانی با فرهنگ پذیرفته شود.
در گذشته نه چندان دوری که می توان برای الحاق ماهی قرمز به سفره ی هفت سین تصور کرد، جمعیت مردمان به این اندازه نبوده و همه ی مردمان هم اصولا امکان اقتصادی و دسترسی برای تهیه ی ماهی قرمز نداشته اند، رشد بی حد تعداد مردم و دسترسی آسان آنان و از سوی دیگر خوی سودجو و طمع کار بازار برای تکثیر صنعتی ماهی قرمز ها،امروزه چرخه ی هولناکی از زجر و مرگ خاموش میلیون ها ماهی قرمز آفریده است.
طبق آمار رسمی فقط در محدوده ی سرزمینی ایران سالانه بیش از یکصد و ده میلیون ماهی زینتی تولید می شود که باید به این تعداد حدود پنج میلیون ماهی وارداتی را نیز افزود، تقریبا همه ی این ماهی ها در جریان توزیع و فروش و یا به فاصله ی کمی پس از فروش می میرند.
از این روی ما جمعی از حامیان ایرانی حقوق حیوانات و گیاهخواران ایرانی با اعلام بیزاری از این رفتار بیگانه با روح و پیام اهورایی جشن نوروز، همه ی مردمان را به تحریم تجارت مرگ بار “ماهی قرمز” و حذف و طرد آن از سفره ی هفت سین فرا می خوانیم، باشد که این سال سفره ها و سرزمین ما آکنده از مهربانی و زندگی باشد.

برای مشاهده پوستر در ابعاد بزرگ تر روی آن کلیک کنید.

Animal-Rights-Watch-ARW-5654

۳ Comments

 1. امیر مقدم می‌گه:

  با درود و خسته نباشید
  طرح و ایده بسیار خوبی است. من امسال پنجمین سالی است که در این راه تلاش می کنم. از سال گذشته نیز شروع به توزیع پوستر و کارت در سطح وسیع کردم. البته زمان مسابقه تا ۲۹ اسفند خیلی دیر است. باید زودتر می بود تا نتایج را بتوان به طور کاربردی برای همین امسال هم استفاده کرد.
  شادکام باشید

 2. پرناز می‌گه:

  درود بر شما
  من پوستر ارسال کردم ولی متاسفانه هرچی وبسایت رو سرچ میکنم پیدا نمیشه میخواستم بدونم چه جوری میشه آثار برگزیده رو پیگیری کرد.

 3. پرناز می‌گه:

  با درود
  بالاخره موفق به ورود به تارنما شدم دیگر مشکلی نیست متشکرم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN