Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات:در حالیکه ببر نر سیبری که سال ۸۹ به کشور وارد شد در اثر بیماری مشمشه جان خود را از دست داد و ببر ماده نیز دچار سرنوشتی نامعلوم در قرنطیه ای نامشخص در باغ وحش تهران است مسئولان سازمان محیط زیست در روزهای پایانی سال ۹۱ برای چندمین مرتبه از از ابتدای سال گذشته ورود مجدد دو  ببر سیبری در ازای دو پلنگ ایرانی را تا ابتدای تابستان ۹۲ وعده دادند میانکاله را آماده پذیرایی این گونه های سردسیری عنوان کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، گونه دیگری از گربه سانان که در سال ۹۱ نه به اندازه سال ۸۹ و ۹۰ ولی بازهم گاهی صدر اخبار را به خود اختصاص می داد ببر وارداتی بود که این بار از روزهای ابتدایی سال ۹۱ مسئولان سازمان محیط زیست خبر از ورود مجدد این گونه به کشور در ازای ۲ پلنگ ایرانی دادند. به این ترتیب مجددا پروژه تبادل ببر و پلنگ آغاز خواهد شد، پروژه ای که در سال ۱۳۸۹ با ورود دو  ببر سیبری و خروج دو  پلنگ از کشور رقم خورد.

ببرهایی که قرار بود پس از یک ماه اقامت در باغ وحش تهران به میانکاله منتقل شوند تا نسل منقرض شده ببر مازندران را احیا کنند کمتر کسی است که از سرنوشت ببر های سیبری این پروژه بی اطلاع باشد. ببرهایی که پس از ماه ها خوردن گوشت الاغ های پیر و مریض به بیماری مشمشه مبتلا شدند، ببر نر تلف شد و ببر ماده نیز که ابتلا به مشمشه و لزوم معدوم سازی آن توسط سازمان دامپزشکی تایید شده در قرنطینه ای نامعلوم بسر می برد.

البته از ابتدای سال ۹۱ مسئولان سازمان محیط زیست کمتر درباره ببر سیبری وارد شده از روسیه صحبت کردند حتی در این سال مسئولان سازمان محیط زیست نسبت به نظر برخی کارشناسان  دامپزشکی مبنی بر ابتلای  ببر دوم به بیماری مشمشمه واکنشی از خود نشان ندادند و با اینکه حکم معدوم کردن این ببر را به خاطر مشمشه از سازمان دامپزشکی دریافت کرده بودند از سرنوشت این ببر و محل نگهداری اش هیچ سخن نگفتند و تنها به اطلاع رسانی از ورود قریب الوقوع دو ببر سیبری جدید به منطقه حفاظت شده میانکاله که به اعتقاد آنها حالا دیگر آماده پذیرایی این گونه های سردسیری است در ازای ۲ پلنگ ایرانی  بسنده کردند.

البته این ورود قریب الوقوع از ابتدای سال ۹۱ چندین بار تاریخش عوض شد و در آخرین اظهارات رییس سازمان محیط زیست به پیش از تابستان سال ۹۲ موکول شد .
به گفته محمدی زاده، زیستگاه این ببرها در میانکاله کاملا آماده پذیرش آنهاست و سازمان محیط زیست اصرار دارد این جابه جایی تا قبل از تابستان ۹۲ انجام شود و طرف روسی هم اعلام کرده است حتما تا قبل از تابستان این کار انجام می شود.

Animal-Rights-Watch-ARW-5742

خروج پلنگ ایرانی به صلاح کشور نیست

اما این پروژه همانند بار قبل با انتقاد کرشناسان و فعالان محیط زیست از یک سو و نمایندگان فراکسیون محیط زیست مجلس مواجه شد تا آنجا که سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه تا کنون در مورد بررسی و تصویب طرح تبادل ببر و پلنگ، درخواستی به این فراکسیون ارسال نشده گفت: خروج گونه های جانوری و گیاهی ارزشمند از کشور بدون مصوبه مجلس شورای اسلامی غیر قانونی است.

به گفته موید صدر حسینی در صورت ارائه این طرح به مجلس، اعلام نظر قطعی فراکسیون محیط زیست در این خصوص منوط به بررسی کارشناسی طرح در این فراکسیون است.

نکته مهم در این تبادل خروج پلنگ از کشور است، گونه کمیابی که در حال حاضر در وضعیت مناسبی بسر نمی برد و خروج حتی یک عدد ازآن از طبیعت کشور لطمه جبران ناپذیری بر آینده این گربه سان ارزشمند خواهد زد.

به اعتقاد کارشناسان محیط زیست با توجه به در معرض انقراض بودن ببر سیبری در طبیعت، مسلما کشور روسیه برای تبادل ببر و پلنگ با ایران هیچ ببری را از طبیعت زنده گیری نخواهد کرد و لذا از ببرهای دست آموز و باغ وحشی استفاده می کند که در این صورت هزاران ببر سیبری در باغ وحشهای کشورهای گوناگون سراسر دنیا وجود دارد که می توان این گونه را از آنها خریداری کرد.

به نظر می رسد سال گذشته نمایندگان عضو فراکسیون محیط زیست مجلس مسائل مربوط به حیات وحش را با جدیت بیشتری پیگیری کردند و البته در مواردی هم شاهد به نتیجه رسیدن این پیگیریها بودیم بهتر است مسئولان سازمان محیط زیست هم تصمیم گیریهای خود را با تأمل بیشتری انجام دهند تا شاید درسال جاری و سالهای آینده شاهد این همه نابسامانی در این حوزه نباشیم.

برچسب‌ها, ,

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN